We are sorry, the page is in Slovak only. You can use Google translate form in upper part of the page.
Medved, koza, kon su najtypickejsie zvieracie masky fasiangov. Medved je symbolom sily, kon zosobnuje zivot a energiu, a koza predstavuje plodnost.
Medved ako fasiangova maska sa na Slovensku vyskytoval v dvoch hlavnych podobach, ktore sa vsak casto vzajomne prelinali a nahradzovali. Bola to maska medveda v kozusinovom odeve alebo maska medveda, vyrobena zo slamy ci hrachoviny.
Kon je aj symbolom stastia. Prinasa ho konska podkova. V krestanskom svet sa to pravdepodobne sa odvija od toho, ze podkova ma tvar pismena C, ktore symbolizuje slovo Christos.
Koza je jednou z najstarsich zvieracich masiek, znazornuje ju naruby obratena kozusina s prisitymi kozimi, novsie baranimi rohami alebo drevena hlava s otvaracou papulou vedena na tyci, casto so zvoncom na siji. Ako uvadza Encyklopedia ludovej kultury Slovenska, V Liptovskych Sliacoch tuto masku nazyvaju Chriapa.
V starsej vianocnej hre "chodenie s kozou", ktoru pustaju do domov "na zimovisko", ucinkuje aj baca, Herodes alebo zandar, vojak, cigan s cigankou. Hru tvoria jednoduche, ciastocne improvizovane zartovne vystupy – cert vodi kozu po izbe, ta vyskakuje, dobiedza do dievok a strasi deti. Na zaver ucinkujuci vinsuju a domaci ich obdaruvaju.
Maska kona si vyzadovala zohratu dvojicu ucinkujucich.
Na fasiangy, od Troch kralov do Popolcovej stredy, kraluju masky
Published: 2011-01-08
Updated: 2011-01-08
Categories: Regional Culture, Folklore