Turon patril k najcastejsim fasiangovym maskam. Meno masky pochadza zo slova tur, cize byk. Je to zviera, ktore symbolizuje silu a plodnost.
Zaklad masky tvorilo napodobenie volskej hlavy na tyci s otvaratelnou papulou (tzv. chriapou) a so zvoncami na rohoch. Muz, ktory sa schovaval v maske, bol zakryty vrecovinou alebo obratenou kozusinou. Masku zriedkavo tvorila dvojica, pricom jeden drzal hlavu a druhy sa rukami opieral o plecia prveho. Zakrytim bolo zobrazene aj telo zvierata.
S turonom chodila skupina styroch az piatich fasiangovnikov, nazyvanych aj turoni: strelec, hajnik, polovnik, mäsiar, zobrak, kominar, stara baba s pankhartom (figurinou dietata) a pod. Sprevadzali ich muzikanti. Turon sa v kazdom dvore povalal po hnojisku, kde ho obradne zabili a drevenou sablou (nozom) podrezali – hnoj tak nadobudol magicku silu ("Kde sa turon vala, zemky sa dobre daria"). Do hnojiska potom zapichli prut, ktorym posibali stado pri prvom vyhone. Turon vsak nesmel prejst po chotari, lebo by znicil urodu. Fasiangove obchodzky s turonom sa do sucasnosti zachovali na severozapadnom Slovensku.
(Spracovane podla ULUV-u).
Rymovacka o turonovi
Ach ty hlupy, kozuch hreje,
kam sa zima len podeje?
O zimu sa nestaraj
a s maskou von utekaj.
Kozuch rohmi dobre zaclon,
Bude z teba dobry turon.
Autor: © Copyright Vlado Kantor, 7.2.2011
Dalsie rymovacky
Na fasiangy, od Troch kralov do Popolcovej stredy, kraluju masky
Published: 2011-01-07
Updated: 2011-01-07
Categories: - Regional Culture, Folklore