Katolícka škola na Ružovej ulici v polovici apríla 1883 poskytla priestory na výstavu, ktorou bratislavskí maliari a sochári podporili stavbu pamätníka svojmu rodákovi, hudobnému skladateľovi Johannovi Nepomukovi Hummelovi. Najväčšou hviezdou podujatia bol nepochybne Viktor Tilgner. Jeden z najuznávanejších stredoeurópskych sochárov 19. storočia sa narodil v Bratislave, ale žil a tvoril vo Viedni. Ešte pred konaním výstavy si 15. apríla 1883 prišiel pozrieť školské priestory, ale bol trochu sklamaný. "Výstavné miestnosti sa mu zdali pomerne malé, vzhľadom na možnosť vystavenia väčších plastík, ako bola napríklad postava panovníka v nadživotnej veľkosti alebo mytologického studňového súsošia Tritón a nymfa," píše o Tilgnerovej návšteve výtvarná teoretička Denisa Kahounová v článku publikovanom v zborníku Slovenskej národnej galérie (1975). Na sochárovo sklamanie som si spomenula pri pohľade na odliatok jednej z plastík, ktorú aj napriek výhradám voči nevhodnosti priestoru Tilgner napokon v Bratislave vystavoval a po skončení podujatia ju daroval rodnému mestu.
Dívam sa na Tritóna a nymfu na nádvorí Mirbachovho paláca - domovského sídla Galérie mesta Bratislavy. Je to druhý bronzový odliatok fontánového modelu, je tu od roku 1981, (prvý v roku 1958 umiestnili na nádvorí Slovenskej národnej galérie). Zbadáte ho, keď vstúpite do paláca. Za veľkou drevenou bránou je niekoľko schodov a presklené dvere, ktorými vidno na nádvorie. Tam sídli tritón s nymfou v strede nádrže, ktorá bola pôvodne vyhotovená pre inú fontánu. Je to zvláštny pohľad. Sklené dvere vytvárajú ilúziu vitríny, alebo, nech to už znie akokoľvek pritiahnuté za vlasy - ilúziu akvária. Nakoniec, Tritón aj nymfa sú morské božstvá, Tritón má spoly rybie telo - takže, prečo nie akvárium. Po vstupe na útulné nádvorie sa čudesná ilúzia stráca, nastupuje iný dojem. Zaráža ma intímna blízkosť, z ktorej môžem skúmať morského boha aj krásnu nymfu. Sú na dotyk ruky. Tritón neostáva nič dlžen povesti mocného syna najvyššieho morského vládcu Poseidóna, ktorý dúcha do mušle a trúbením vie more rozbúriť, ale aj utíšiť. Na nádvorí nemá mušľu, v obrovských rukách zviera nymfu. Údes na jej tvári prezrádza, že s ním nešla len tak na prechádzku - sme svedkami bájneho únosu.
Božstvá z gréckej mytológie sa ocitli medzi nami obyčajnými smrteľníkmi na Zemi. Nielen v prenesenom význame, ale celkom reálne. Fontánová nádrž, v ktorej sú umiestnené, je pre sochy nadživotnej veľkosti nezvykle nízka.
Tilgnera rozladilo, keď výstavné miestnosti v škole boli pre jeho dielo pritesné. Aj nádvorie Mirbachovho paláca je malé, ale ktovie, či by sochárovi neprekážala v tomto prípade iná vec. Na rozdiel od originálu, ktorý dal cisár František Jozef umiestiť v parku Volksgarten neďaleko svojej rezidencie, je kópia Tilgnerovho súsošia v galerijnom priestore. Nepatrí do každodenného života mesta. Tritóna a nymfu poznajú len tí Bratislavčania a jej návštevníci, ktorí cielene navštevujú domy umenia a galérie, a neviem, či to nie je škoda.
Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15
Kategórie: - Pamätihodnosti