Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Fotopotulky po Siene

Námestie Piazza del Campo v Siene
Námestie Piazza del Campo v Siene.

Prekladateľ, fotograf a vydavateľ, Ivan Krenčey, mi pred časom poslal fotografie z výletu po talianskom Toskánsku. Bolo na nich rozsiahle námestie, ktoré bolo úplne bez zelene. Kedže mám v pamäti diskusie, ktoré sprevádzali rekonštrukciu Hlavného námestia v Bratislave, o tom, či tam majú byť stromy, alebo nie, tak ma tá rozsiahla mestská pláň zaujala a poprosil som Ivana Krenčeya o ďalšie fotografie zo Sieny, ako sa to starobylé mesto v talianskom Toskánsku volá.

Ivan Krenčey pripravil aj krátky text:

Siena, Toskánsko

Siena, druhé najväčšie a azda najkrajšie mesto Toskánska sa spomína oveľa menej ako jeho odveký rival Florencia. Neprávom: Ak vo Florencii sú nádherné jednotlivé pamiatky, v Siene je fascinujúce všetko.

Banca Monte dei Paschi di Siena je nielen najstaršou bankou v Taliansku, ale aj na celom svete. Aj sienská univerzita je jednou z najstarších a bola založená ešte v 13. storočí.

Dnes má Siena 50-tisíc obyvateľov plus 20-tisíc študentov univerzity, čo dáva mestu punc mesta s mladým duchom a s neobyčajným čarom. Tí obyvatelia, študenti aj návštevníci si to až okato uvedomujú a užívajú. To umožňuje aj obrovské okrúhle vydláždené námestie Piazza del Campo, po ktorom denne prejde najmenej polovica obyvateľov Sieny, a na ktorom sa už stáročia dvakrát ročne konajú vzrušujúce a nebezpečné konské dostihy. Na námestí je dominantou radnica Palazzo Publico, ktorej veža sa výrazne podieľa aj na celkovej siluete mesta.

Neopakovateľná atmosféra vyžaruje nielen z fascinujúceho námestia Piazza del Campo, ale rovnako aj z bočných uličiek, medzi ktorými sú niektoré také strmé, že za dažďa sa im človek radšej vyhne.

Stredoveká Siena sa zachovala prakticky bez negatívnych zásahov neskorších období a vrch, na ktorom sa leží staré mesto, je súčasťou kultúrneho dedičstva celého ľudstva.

Siena di Campo
Siena di Campo
Siena di Campo
Siena di Campo
Siena di Campo
Siena di Campo
Siena di Campo
Siena - stará časť mesta
Siena - stará časť mesta.
Siena - novšia časť mesta
Siena - novšia časť mesta.
Siena - novšia časť mesta
Siena - klopadlo
Siena - klopadlo.

Text a foto: Ivan Krenčey; úvod: Vlado Bibel

Vydané: 2017-09-20
Aktualizované: 2017-09-20

Kategórie: Fotopotulky, filmy, reportáže