Prekladateľ, fotograf a vydavateľ, Ivan Krenčey, mi pred časom poslal fotografie z výletu po talianskom Toskánsku. Bolo na nich rozsiahle námestie, ktoré bolo úplne bez zelene. Kedže mám v pamäti diskusie, ktoré sprevádzali rekonštrukciu Hlavného námestia v Bratislave, o tom, či tam majú byť stromy, alebo nie, tak ma tá rozsiahla mestská pláň zaujala a poprosil som Ivana Krenčeya o ďalšie fotografie zo Sieny, ako sa to starobylé mesto v talianskom Toskánsku volá.
Ivan Krenčey pripravil aj krátky text:
Siena, Toskánsko
Siena, druhé najväčšie a azda najkrajšie mesto Toskánska sa spomína oveľa menej ako jeho odveký rival Florencia. Neprávom: Ak vo Florencii sú nádherné jednotlivé pamiatky, v Siene je fascinujúce všetko.
Banca Monte dei Paschi di Siena je nielen najstaršou bankou v Taliansku, ale aj na celom svete. Aj sienská univerzita je jednou z najstarších a bola založená ešte v 13. storočí.
Dnes má Siena 50-tisíc obyvateľov plus 20-tisíc študentov univerzity, čo dáva mestu punc mesta s mladým duchom a s neobyčajným čarom. Tí obyvatelia, študenti aj návštevníci si to až okato uvedomujú a užívajú. To umožňuje aj obrovské okrúhle vydláždené námestie Piazza del Campo, po ktorom denne prejde najmenej polovica obyvateľov Sieny, a na ktorom sa už stáročia dvakrát ročne konajú vzrušujúce a nebezpečné konské dostihy. Na námestí je dominantou radnica Palazzo Publico, ktorej veža sa výrazne podieľa aj na celkovej siluete mesta.
Neopakovateľná atmosféra vyžaruje nielen z fascinujúceho námestia Piazza del Campo, ale rovnako aj z bočných uličiek, medzi ktorými sú niektoré také strmé, že za dažďa sa im človek radšej vyhne.
Stredoveká Siena sa zachovala prakticky bez negatívnych zásahov neskorších období a vrch, na ktorom sa leží staré mesto, je súčasťou kultúrneho dedičstva celého ľudstva.
Vydané: 2017-09-20
Aktualizované: 2017-09-20
Kategórie: Fotopotulky, filmy, reportáže