Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Päť minút pod lavínou

Lyžiar zachránený spod lavíny
Lyžiar zachránený spod lavíny. Autor / zdroj: Forrest Schorderet, Instagram.

Toto video zaznamenáva dramatický moment, keď je lyžiar strhnutý lavínou a kamera začala nakrúcať iba "bielu tmu". Napokon sa to skončilo dobre, pretože druhého lyžiara lavína "len vystrašila" a ďalší dvaja boli na svahu nad ňou.

Štvorica freeriderov si v sobotu, 20. marca, užívala krásne počasie vo švajčiarskych Alpách. Dvaja z nich spustili lavínu, ktorá jedného z nich úplne zasypala. Vďaka tomu, že boli dobre vybavení - lavínovými pípačmi, sondami a lopatkami, sa im po piatich minútach podarilo zasypaného vyslobodiť.

Dvaja lyžiari, ktorých zachytila lavína, mali na hlavách kamery, a tak pripravili video, ktoré zaznamenáva z ich pohľadu celý priebeh tohto nešťastia zo šťastným koncom. Ide im o to, aby sa ľudia, ktorí majú radi lyžovanie na voľných svahoch, poučili. Konkrétne oni chybili v tom, že vošli do svahu obaja naraz a nezistili si pred tým lavínové podmienky na svahu.

Video bolo pôvodne prístupné na Instagrame. K 30. marcu bolo dostupné na portále Swissinfo.ch. Uvádza sa tam tiež, že v čase nešťastia bol tretí stupeň lavínového ohrozenia. To je taký stupeň, pri ktorom sa už neodporúča ísť na snehové svahy.

View this post on Instagram

A post shared by Forrest Schorderet (@forrest_schord)

vb

Dvaja bratia - freerideri - vo švajčiarskych Alpách neplánovane pripravili inštruktážne video o tom, ako odtrhnúť lavínu, nechať sa na päť minút pochovať pod snehom a napokon šťastne zachrániť. Najlepšie scenáre píše sám život.

Vydané: 2021-03-23
Aktualizované: 2021-03-23

Kategórie: Horolezectvo