Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ako čeliť koronavírusu

Buď pripravený na koronavírus
Buď pripravený na koronavírus. Autor / zdroj: Svetová zdravotnícka organizácia.

Je to horšie, ako si myslíme a musíme konať hneď, ak nechceme, aby to bolo ešte horšie - toto poznanie získa čitateľ článku publicistu Tomasa Pueyoa uverejneného na stránkach Medium.com. Konať musíme tak, že obmedzíme čo najviac stretávanie sa ľudí. Už dnes.

Autor v rozsiahlom rozbore na tému koronavírusová pandémia prináša viacero štatistík, z ktorých odvodzuje, koľko prípadov ochorenia a obetí koronavírusu bude v jednotlivých krajinách a oblastiach, čo sa potom stane, a ako tomu čeliť. Článok je určený ľuďom na vedúcich postoch v spoločnosti, ale je užitočný pre každého, kto sa spytuje, ako sa pri pandémii zachovať.

Tomas Pueyo píše, že koronavírus prichádza exponenciálne, najprv postupne a potom náhle. Je to záležitosť niekoľkých dní, možno týždňa až dvoch. Keď príde, tak bude zdravotnícky systém zahltený. Chorí budú ležať v chodbách. Vyčerpaní zdravotníci budú padať únavou a niektorí umrú. Budú sa rozhodovať, ktorému pacientovi dať kyslík, a ktorý umrie. Jediný spôsob, ako tomu predísť je, že sa ľudia budú už dnes menej stretávať. Nie zajtra, ale dnes. To znamená držať toľko ľudí doma, koľko to je len možné.

Na základe štatistík z čínskeho Wuhanu autor dochádza k záveru, že už dnes je prípadov ochorenia viac, než uvádzajú oficiálne údaje.

V prípade Francúzska, ktoré k 10. marcu uvádza 1400 prípadov ochorenia a 30 úmrtí, že skutočný počet osôb postihnutých vírusom sa pohybuje medzi 24 000 až 140 000.

Autor ďalej upozorňuje, že 60-miliónový región Wuhanu bol pri obdobných počtoch chorých už v karanténe.

Autor konštatuje "koronavírus je už tu. Je skrytý a exponenciálne rastie."

Zaoberá sa mierou úmrtnosti a píše:

Krajiny, ktoré sú na vírus pripravené, budú mať úmrtnosť od 0,5 do 0,9 percenta. Krajiny, ktoré vírus prepadne nepripravené, od 3 do 5 percent. Čiže krajiny, ktoré budú konať rýchlo, môžu zredukovať množstvo úmrtí až 10-násobne.

Tomas Pueyo článok uzaviera odporúčaniami pre politikov, aby v regiónoch, kde sa objavil koronavírus, okamžite nasledovali príklad Talianska a nariadili karanténu, čo znamená:

Nikto nesmie opustiť uzavreté oblasti, pokiaľ preto nemá dokázané rodinné, alebo pracovné dôvody.

Treba sa vyhnúť pohybu vo vnútri týchto oblastí, ak to nie je nevyhnutné zo súrnych osobných alebo pracovných dôvodov, ktoré nemôžu byť odložené.

Je "veľmi odporúčané", aby ľudia zo symptómami ochorenia dýchacích ciest alebo s horúčkou ostali doma.

Zatvorenie všetkých vzdelávacích inštitúcií (škôl, univerzít...), telocviční, múzeí, lyžiarskych stredísk, kultúrnych a spoločenských stredísk, plavární a divadiel.

Reštaurácie majú obmedzený otvárací čas od šiestej do šiestej a vzdialenosti medzi ľuďmi musia byť najmenej 1 meter.

Všetky pohostinstvá a kluby musia byť zavreté.

Všetky predajné miesta musia dodržiavať vzdialenosť jeden meter medzi zákazníkmi. Tie, ktoré to nedokážu zabezpečiť, musia byť zavreté. Kostoly môžu byť otvorené, ak vedia umožniť túto vzdialenosť medzi ľuďmi.

Návštevy v nemocniciach sú obmedzené.

Pracovné schôdze musia byť odložené. Treba podporovať prácu z domu.

Zrušenie všetkých športových podujatí a súťaží, verejných alebo súkromných. Dôležité podujatia sa môžu uskutočniť za zatvorenými dverami.

"Ak chcete byť v bezpečí, urobte to ako vo Wuhane, dodáva autor. "Ľudia sa dnes budú sťažovať, ale neskôr vám poďakujú."

Celý článok preložil tiež redaktor denníka SME Samuel Marec tu.

Koronavírusová karanténa vyľudnila aj okolie populárneho mosta Ponte di Rialto v Benátkach
Koronavírusová karanténa vyľudnila aj okolie populárneho mosta Ponte di Rialto v Benátkach. Autor / zdroj: Webkamera I love you Venice.

Aktuálne zábery webkamery: >>


Spracoval Vlado Bibel

Vydané: 2020-03-12
Aktualizované: 2020-03-12

Kategórie: Zaujímavosti