Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Aký typ postavy je najlepší pre lezca

Opičí index a miery a váhy popredných lezcov 2019
Opičí index a miery a váhy popredných lezcov 2019. Autor / zdroj: Adam Ondra, Road to Tokio #38.

Pred časom redaktori iRozhlasu.cz skúmali lezecký štýl Adama Ondru a na telo mu umiestnili senzory. Z merania vyplynulo, že jedným z dôvodov, prečo je Adam Ondra taký dobrý lezec, je jeho dlhý krk. Ten mu umožňuje "používať hlavu ako páku - akonáhle ukončí pohyb, zakloní ju. Stred páky je v ťažisku, takže vďaka tomu lepšie prilepí nohy k stene," napísal iRozhlas.cz o Ondrovi. Z toho vyplýva, že dlhý krk ho zvýhodňuje pri lezení pred krátkokrkými lezcami. Znie to celkom logicky, ale aj v tomto prípade je nejaké ale. Adam o tom hovorí vo svojom najnovšom videu nazvanom "Aký typ postavy je najlepší pre lezenie". Vraví, že kedže má dlhší krk a nemá veľmi vysoký opičí index, (čo je pomer dĺžky tela a rozpätia rúk - on má rozpätie rúk len o jeden cm väčšie ako je jeho výška), tak má kvôli dlhšiemu krku nižšie ramená a dosiahne nižšie ako iní lezci, ktorí majú kratší krk.

S jeho slovami o jeho fyziologickej dispozícii by sa dalo polemizovať, lebo má síce kvôli nižšie umiestneným ramenám kratší dosah rúk, ale na druhej strane je vyšší ako mnohí lezci, s ktorými sa preteká. Meria 186 cm. Adam však diskusiu o najlepšej postave pre lezca uzaviera slovami, že si nemyslí, že "existuje perfektná postava pre lezenie. Dôležité je naozaj poznať svoje prednosti a slabosti a vedieť ich využívať. Ja o sebe viem, že som vysoký a pomerne ťažký, ale mám rýchly, presný a efektívny štýl... netráp sa tým, že si príliš nízky alebo vysoký. Závisí to od teba, aby si si našiel svoj štýl a využil svoje prednosti," uzaviera Adam svoje video - už 38. diel seriálu Cesta do Tokia.

Na videu sú okrem iného v prehľadnej tabuľke uvedené základné miery a váhy špičkových lezcov - konkurentov Adama Ondru. Môžete sa nimi inšpirovať. Ja som napríklad zistil, že v porovnaní so špičkovými mladíkmi mám vzhľadom na svoju váhu a výšku (75kg a scvrknutých 175cm) asi o 15 kíl viac, ako majú oni. (Asi trénujú "máličko" viac ako ja. Hej, sú aj o "máličko" mladší.)

Text k videu Adama Ondru pripravil Vlado Bibel.

Vydané: 2019-11-08
Aktualizované: 2019-11-08

Kategórie: Horolezectvo