Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hohe Wand: Autoput - Diaľnica s ostreľovaním

Pohľad zo štandu v ceste Autoput v Hohe Wande
Pohľad zo štandu v ceste Autoput v Hohe Wande.

Na parkovisku nad Loderhofom v Hohe Wande v Rakúsku sme stretli dvojicu lezcov z bratislavského oddielu HK Friends, ktorá mala ten istý cieľ ako my - liezť päťdĺžkovú cestu Autoput. Kedže sme prišli o pár minút skôr, Autoput nám prenechali a vybrali sa na Panorama Put, čo je paralelná cesta naľavo od Autoputu. Obe cesty vedú na vežu nazývanú Bergfreundeturm a Panorama Put v hornej časti vedie nad nižšími pasážami Autoputu. Kedže lezci boli rýchlejší ako my, občas neďaleko nás nechtiac zhora spúšťali nejaký šutrík. Keď vybehli Panorama Put, zbehli chodníkom - feratkou Leiterlsteig dolu a pustili sa za nami na Autoput. Aj my sme ich potom nechtiac ostreľovali šutríkmi. Boli to drobné kamienky, ktoré boli na občasných stupienkoch a zhodili sme ich snáď dva-trikrát. Lezci to nedramatizovali - patrí to k lezeniu, povedala nám lezkyňa, keď som sa jej ospravedlňoval.

Samotná cesta Autoput je ale pomerne pevná, aj keď, tak ako takmer všade, sa aj v nej nájdu lákavé chyty, pri ktorým začujete pri skúšobnom poklepkávaní dunivejší zvuk. Ako nám povedala dvojica z HK Friends, Autoput je lezecky krajšia a náročnejšia ako Panorama Put.

Po pár metroch prvej päťmínusovej dĺžky Autoputu naleziete do zárezu, ktorý síce zdola vyzerá prívetivo, ale rozleziete sa v ňom
Po pár metroch prvej päťmínusovej dĺžky Autoputu naleziete do zárezu, ktorý síce zdola vyzerá prívetivo, ale rozleziete sa v ňom.
Za nitom na pilieriku sa začína kľúčové 6+ miesto - platnička, z ktorej sa pokračuje nasledujúcim pilierom
Za nitom na pilieriku sa začína kľúčové 6+ miesto - platnička, z ktorej sa pokračuje nasledujúcim pilierom.
Za nitom na pilieriku sa začína kľúčové 6+ miesto

Popis cesty

Prvá dĺžka Autoput (5-) po pár metroch prechádza do prívetivo vyzerajúceho kútika, v ktorom sa už ale rozleziete. Druhá dĺžka (6+) po kratučkomm nástupnom traverze ponúka oblý pilier s kľúčovým miestom. Keď obleziete hranu piliera, čaká vás krátka platnička, z ktorej sa ďalej pokračuje po pilieri. Celkovo 25 metrov lezenia. Hákovači v kľúčovom mieste ocenia, že cesta je výborne odistená.

Môj spolulezec Boris po prelezení cesty skonštatoval, že v každej dĺžke je niečo zaujímavé. Je to pomerne vyrovnané lezenie. Taká bola aj 30-metrová päťková tretia dĺžka po peknej platni, ktorá nebola úplne zadarmo, ale vždy sa tam dali nájsť chyty a stupy.

Mne sa potom ušla ľahšia 4+ dĺžka, kde sa mi podarilo nájsť sokolíka - až som sa čudoval, že sokolíka v pri takomto nízkom hodnotení som ešte neliezol. Boris ma vyviedol z poblúdenia :-), pretože pohodovo dĺžku vyliezol bez toho, aby niečo sokolíkoval.

Cesta sa končí krátkou, strmou, miestami až vytláčajúcou 5+ stienkou, v ktorej, ak ste dobre rozlezení, nájdete dostatok chytov i stupov. Potom sa môžete zapísať do vrcholovej knihy výstupov. Do knihy sme zapísali iba naše mená a dátum a teraz ľutujem, že som ju tam nepochválil. Tak to robím teraz :-)

Bol som zvedavý, či po dolezení cesty nebudeme musieť ešte dochádzať na vrchol v dvojkovom-trojkovom teréne, ako sa nám to stalo nedávno na ceste Zentennium, ale cesta sa naozaj končila na vrchole Bergfreundeturm. Autoput má len 135 metrov, takže lezci, ktorí nevolia seniorské tempo, naozaj môžu vybehnúť obe paralelné cesty za necelý deň. Susedná Panorama Put má 6 dĺžok a 145 metrov a zostup po chodníku - feratke Leiterlsteig trvá asi necelú polhodinu.

Rozmýšľal som nad názvami oboch ciest a zdá sa, že som našiel kľúč k ich rozšifrovaniu. Cesty vytvorila v roku 2020 dvojica Andi Baumgartner-Danilović a Andreas Jentzsch. Prvý z nich je zrejme nejakej juhoslovanskej národnosti a to by mohlo byť vysvetlením názvu Autoput - čo znamená pri preklade diaľnica. Panorama Put potom znamená Cesta s panorámou.

Tretia dĺžka cesty Autoput
Tretia dĺžka cesty Autoput.
Posledná piata dĺžka pozostáva z tejto päťkovej stienky
Posledná piata dĺžka pozostáva z tejto päťkovej stienky.
Na štande pod piatou dĺžkou
Na štande pod piatou dĺžkou.
Naši okololezci, s ktorými sme sa nechtiac ostreľovali
Naši okololezci, s ktorými sme sa nechtiac ostreľovali.
Výhľady z cesty Autoput
Výhľady z cesty Autoput.

Prístup k ceste

V tlačenom lezeckom sprievodcovi po Hohe Wande od Thomasa Behma nie je informácia o dvojici paralelných ciest Panorama Put a Autoput. Asi to súvisí s tým, že sprievodca vyšiel skôr než v roku 2020, keď obe cesty vznikli.

Bergfreundeturm je buď súčasťou sektora označovaného ako Čertov hrebeň (Teufelsgrat), alebo je tesne pri ňom. Teufelsgrat leží hneď napravo od automobilovej cesty vedúcej na náhornú plošinu Hohe Wandu. Najbližšie k sektoru je parkovisko nad Loderhofom. Odtiaľ ide nahor bielo-žlto-bielo značený peší chodník Leiterlsteig, ktorý má vyššie jeden úsek s rebríkmi a lanami. Ak ideme liezť na Bergfreundeturm, tak sa k rebríkom nedostaneme, pretože čoskoro z Leiterlsteigu odbočíme doprava na chodník označovaný ako Wandfusssteig. Po ňom ideme pod stenou cca 100 - 150 metrov, míňame husto odistenú Klettergarten. Za ňou treba odbočiť doľava a vyjsť pár desiatok metrov nahor úplne pod stenu. Pri troche šťastia skončíte rovno pod malou tabuľkou Autoput, ako sa to podarilo nám.

Hore, na konci oboch ciest, na plošinke pri vrcholovej knihe, je aj zlaňák. Vzhľadom na to, že tie voľné kamienky na veži Bergfreundeturm sú, je ohľaduplnejšie zostupovať nadol po chodníku Leiterlsteig.

Na vrchole veže Bergfreundeturm je borhák hneď pri lavičke
Na vrchole veže Bergfreundeturm je borhák hneď pri lavičke.
Ako sme sa v horúci októbrový deň na Hohe Wande v Rakúsku ostreľovali s lezcami z Horolezeckého klubu Friends.

Vydané: 2023-10-16
Aktualizované: 2023-10-16

Kategórie: Horolezectvo