Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Babie leto sme vítali v Mordore

Juraj na konci prvej dĺžky Alpenmordora
Juraj na konci prvej dĺžky Alpenmordora. Autor / zdroj: Vlado Bibel.

Rozdať si to s Mordorom, to nie je len tak. Najprv k nemu musíte trafiť. A potom ho treba zdolať. Nám sa to v prvý deň babieho leta (v tomto roku zaň vyhlasujem stredu, piateho októbra), podarilo.

Lezecká cesta Alpenmordor (6+) v rakúskej oblasti Hohe Wand v nás už svojím názvom vyvolávala určité podozrenie, ale podľa sprievodcu na Bergsteigen.com je "sehr gut" odistená, a to pri jej výbere spolu s túžbou poznávať nepoznané, nie veľmi dlhé viacdĺžky, stíhateľné bez svetla čeloviek, prevážilo.

Mordoriózny bol najmä prístup pod skaly - najprv sme zostupovali prudko klesajúcim skalným hrebeňom, z ktorého sa začal svahovitý traverz cestou-necestou pod stenu, o ktorej sme len tušili, kde by mala byť. Keď sme sa pod stenu vyštverali, vytriasali sme si z topánok zem z prtí lesnej zveri. Predtým sme sa obaja s Jurajom aspoň raz nechtiac ocitli na zadku.

Pod Mordorom, ktorý sme identifikovali vďaka fotu zo sprievodcu, nás privítali rohaté potvory, ktoré potom vybehli hore a začali na nás po oboch stranách spúšťať kamenné pozdravy. Našťastie samotný priestor pod Mordorom má akúsi previsnutú striešku, takže kozorožce sa netrafili.

Ťažký sokolík

Lezecká cesta Alpenmordor nie je dlhá (120m) - má 4 dĺžky, pričom posledná je urobená po krátkom chodeckom úseku na lezeckej stienke s viacerými cestami a je to jedna z viacerých Klettergarten na Hohe Wande.

Prvé dve dĺžky sú kratšie, pričom druhá je strmá 15-metrová stienka s šeťplusovými miestami. Tretia dĺžka má ale 45 metrov a lezie sa najmä dlhým sokolíkom v špáre po pravej strane hladkej platne. Na vrchu platne je pod previsom výborne chytateľná horizontálna špára, ktorou sa na spoďáka, s nohami na trenie, traverzuje doľava až k strmému výšvihu do následného piliera. Najťažšie 6+ miesto tejto dĺžky je v strede sokolíka. Priamo cez platňu vedie sedmičková cesta, ale tá platňa je fakt hladká. Na prekonanie mordor-línie treba veriť rukám i nohám, čo sa Jurovi, ktorý túto dĺžku ťahal, dobre darilo. Hore sme už rohaté potvory nenašli a tak bol Alpenmordor náš. Nebola to najľahšia 6+.

Pohľad z druhej dĺžky
Pohľad z druhej dĺžky.
Stienka s druhou dĺžkou zdola
Stienka s druhou dĺžkou zdola.
Lezec v parádnej tretej dĺžke je už nad sokolíkovou pasážou a začína traverzovať
Lezec v parádnej tretej dĺžke je už nad sokolíkovou pasážou a začína traverzovať.
Radosť po doleze
Radosť po doleze.
Ten stožiar elektrického vedenia dolu je kľúčový pri hľadaní Mordoru. Stena s cestou je nad ním. Akurát, že ho počas babieho leta z hrebeňa, ktorým sa prichádza, nevidieť :-)
Ten stožiar elektrického vedenia dolu je kľúčový pri hľadaní Mordoru. Stena s cestou je nad ním. Akurát, že ho počas babieho leta z hrebeňa, ktorým sa prichádza, nevidieť :-).
Výhľad z Mordoru
Výhľad z Mordoru.
Šípkou je označená stena, po ktorej vedie Alpenmordor
Šípkou je označená stena, po ktorej vedie Alpenmordor.
Čo urobiť, keď je babie leto? Napríklad odskočiť si do Mordoru.

Vydané: 2022-10-06
Aktualizované: 2022-10-06

Kategórie: Horolezectvo