Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Polárna žiara naživo

Do Panorámy sme pridali webkameru z Churchillu, čo je sídlo v kanadskej provincii Manitoba. Prevádzkovateľ webkamery Explore.org chce kamerou umožniť sledovať polárnu žiaru. Kamera pri Hudsonovom zálive má oproti stredoeurópskemu času šesťhodinový posun, takže polárnu žiaru by sme mohli na webkamere zo strednej Európy sledovať v nočných, alebo v ranných hodinách. Žiaru totiž možno vidieť, len keď je tma. Na jej sledovanie je potrebná aj jasná obloha - žiara sa totiž tvorí vo výškach od 80 do 500 km nad zemským povrchom a mraky by ju mohli zakrývať. Kamera ju nebude môcť zobrazovať v lete, keď sa blížia a nastávajú biele noci (to je na severnej pologuli obdobie apríl - august).

Čo je však najdôležitejšie pre výskyt polárnej žiary - to sú elektromagnetické poruchy. Tie vznikajú na Zemi pod vplyvom prúdov častíc zo slnečných erupcií. Čím silnejšia je elektromagnetická porucha, tým väčšia je polárna žiara. V extrémnych prípadoch potom môže byť sledovaná aj v našich zemepisných šírkach.

Veľkosť elektromagnetických porúch vyjadruje tzv. planetárny K-index (kp) - jeho predpovede sú na stránke Strediska pre predpovede počasia - Space Weather Prediction Center. Kp-index má hodnoty od 0 po 9. Pri kp-indexe 3 by malo byť možné pozorovať žiaru aj na webkamere v Churchille.

Webkamera v Churchille v provincii Manitoba v Kanade

Možno Vás bude zaujímať aj denník pozorovateľov polárnej žiary zo švédskeho Laponska: >>

(vb)

Vydané: 2020-03-25
Aktualizované: 2020-03-25

Kategórie: Zaujímavosti