Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Delphine, zatajená dcéra kráľa Alberta II.

Autoportrét Delphine Boëlovej
Autoportrét Delphine Boëlovej.

Keď sa niekdajšieho francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda novinári v rozhovore spýtali na nemanželskú dcéru Mazarine, odpovedal: "Et alors?" - "O čo ide?" Belgický kráľ Albert II. rozhovory neposkytuje. Kráľ aj jeho dvor zaryto mlčali, keď médiá v roku 1999 vyniesli na svetlo príbeh jeho nemanželskej dcéry Delphine Boëlovej, ktorú mal s baronesou Sybille de Sélys Longchamps v čase, keď bol už takmer desať rokov ženatým belgickým panovníkom.

Škandál prepukol, keď 31-ročnú Delphine predstavili ako "tajnú dcéru" belgického kráľa Alberta II. vo francúzskej štátnej televízii FR3. Delphine je umelkyňa, tvorí sochy z papierovej makulatúry. Keď vyšlo najavo, že je dcérou Alberta II., urobila tú najpriamočiarejšiu vec, ktorá by sa dala očakávať, že dcéra spraví, keď objaví otca. Zatelefonovala mu. Albert sa s ňou odmietol stretnúť a otcovstvo poprel. Delphine nepresvedčil, naopak, svojím pôvodom sa tak nadchla, že mu venovala ďalšiu umeleckú tvorbu. Konzervatívnejšie naladení milovníci umenia ho hodnotia ako výstredné. V jej prácach sa zrkadlí erotika, kráľovské symboly a Belgicko. Taký je napríklad obraz penisu vymaľovaného v belgických národných farbách, čiernej, žltej a červenej. Nemenej rozpakov vyvolala aj socha kravy s korunkou na hlave.

"Trochu čudný odkaz od ženy, ktorá by mohla byť princeznou," konštatovali belgické médiá.

Za Delphine a proti nej

Delphine vo francúzskej televízii tvrdila, že v 60. rokoch kráľ Albert plánoval rozvod, pretože sa chcel oženiť s jej matkou. Belgická vláda vraj súhlasila, ale kráľov zámer prekazil jeho starší brat, vtedajší kráľ Baudouin, veľmi konzervatívny a nábožne založený muž. Údajne Albertovi pohrozil, že ak sa rozvedie, zbaví ho nástupníckeho práva. Dvor sa ani k tejto verzii nevyjadril.

Škandál nebol iba zdrojom klebiet a rozruchu, ale odzrkadlil tradičné rozdelenie Belgicka na francúzsky hovoriace Valónsko a holandské Flámsko.

Všetky holandské médiá sa postavili za Delphine, žiadali, aby jej boli priznané práva členky kráľovského rodu. Frankofónne médiá boli oveľa zdržanlivejšie a niektoré dokonca šírili názor, že škandál je flámska konšpirácia s cieľom podkopať belgické kráľovstvo a destabilizovať krajinu. Podľa belgického internetového portálu LVB.net je pravda inde. Vo Flámsku majú ľudia inú mentalitu ako vo Valónsku. Sú veľmi zvedaví, majú radi chýry a klebety a radi vidia príslušníkov kráľovskej rodiny ako obyčajných ľudí. Vo francúzsky hovoriacej časti Belgicka sa naopak médiá správajú k dvoru takmer s posvätnou úctou. Vystúpenie Delphine vo francúzskej štátnej televízii prinieslo trošku zmeny, pretože ako sa v Belgicku hovorí: Keď prší v Paríži, v Bruseli aspoň kvapká.

Belgickí králi sa o potomkov vždy postarali

Delphine nie je jediným dieťaťom "hriešnej lásky" v belgickej kráľovskej rodine. Prvý belgický kráľ Leopold I. mal milenku Arcadie Cadet, ktorej vybavil sobáš s dôstojníkom svojej gardy Friedrichom Meyerom, aby predišiel škandálu okolo jej tehotenstiev. Arcadie takto porodila dvoch kráľovských ľavobočkov, Georga a Arthura. Kráľ udelil milenke a jej deťom šľachtický titul barónov z Eppinghovenu. Potomkovia rodu žijú dnes v Kanade. Leopold II. mal tiež dve nelegitímne deti s milenkou Blanche Delacroixovou, s ktorou sa oženil na smrteľnej posteli. Aj z dnešného hľadiska sa teda belgickí monarchovia zachovali k matkám svojich nemanželských detí, a tiež aj k svojim nelegitímnym potomkom veľmi slušne a štedro. Belgičania o tom vedia a možno práve preto žiadajú to isté od súčasného panovníka.

Albert II. by sa mal podľa drvivej väčšiny poddaných k nemanželskej dcére verejne priznať. Pre taký krok svojho vyše sedemdesiatročnéh monarchu sa v prieskume flámskej televízie VTM vyslovilo 83 percent opýtaných. Podľa 69 percent by mal kráľ Delphine pozvať do paláca.

Morálne víťazstvo po dvoch desaťročiach

Boëlová prvý raz podala na kráľa žalobu v roku 2013 a Albert II. mesiac nato abdikoval. Prišiel o právnu imunitu a Boëlová to využila na spustenie súdneho procesu. Súd však v roku 2017 jej žalobu vyhodnotil ako nepodloženú. Odvolala sa a v roku 2018 súd Albertovi nariadil, aby sa podrobil testu DNA, pričom jeho odmietnutie by bolo považované za priznanie otcovstva. Bývalý kráľ sa odvolal a súd ho potrestal pokutou 5-tisíc eur, ktoré musel zaplatiť za každý deň odkladu vykonania skúšky otcovstva.

Bývalý kráľ sa podrobil testu po siedmich rokoch naťahovania sa na súde a koncom januára 2020 skúška potvrdila, že je biologickým otcom Delphine Boëlovej.

Boëlová sa zadosťučinenia dočkala vo veku 51 rokov. Albert II. je 85-ročný.

Extravagantná umelkyňa, ktorá je už teraz právoplatnou dcérou bývalého kráľa, si môže v budúcnosti uplatniť nárok na časť dedičstva, ale nemôže sa zaradiť do línie následníkov trónu.

"Víťazstvo, ku ktorému dopela, je predovšetkým morálne," poznamenal k prípadu univerzitný profesor práva a expert na kráľovskú rodinu Mark van den Wijngaert Belgickej tlačovej agentúre Belga a dodal, že "ak si to bude bývalý panovník želať", môže svoju desaťročia nepriznanú dcéru kedykoľvek vydediť.

(ib)

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Seriál Aféry z titulných stránok

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2020-03-23

Kategórie: Zaujímavosti