Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dubrovnícka promenáda Stradun je prázdna, skryl sa aj rytier Roland

Stradun (z talianskeho Stradone), hlavná ulica v historickom Dubrovníku, je rušnou, 300 metrov dlhou turistickou promenádou. Do 13. storočia bol na jej mieste bažinatý kanál, ktorý oddeľoval ostrov Ragusa od osady Dubrava. Stradun sa vinie popri dubrovnických hradbách z východu na západ, od Pločskej brány k Pilskej bráne. Na oboch koncoch Stradunu sú fontány z 15. storočia a zvonice. Veža so zvonicou na západnom konci je spojená s františkánskym kláštorom. Pod zvonicou na východnom konci - na námestí Luza - stojí stĺp s rytierom Orlandom (Rolandom), (začiatkom roku 2020 v rekonštrukcii, je za ochranným krytom, ktorý je vidieť na webkamere). Stĺp, do ktorého je vytesaný rytier, postavili v 15. storočí.

Roland a jeho flotila podľa legendy z 9. storočia zachránili mesto po 15-mesačnom obliehaní Saracénov. V skutočnosti bolo vztýčenie stĺpu s Rolandom prejavom vďaky za spojenectvo a ochranu, ktoré Dubrovníku poskytoval uhorsko-chorvátsky kráľ. Podobné sochy sú časté na území niekdajšieho Uhorska (fontána s rytierom Rolandom je aj v Bratislave na Hlavnom námestí).

Stĺp slúžil v minulosti aj na meranie, keďže Rolandovo predlaktie bolo štandardným meradlom, bol dlhý ako vtedajšia miera lakat (lakeť). Vrchol stĺpa lemuje platforma, z ktorej zaznievali verejné oznamy a vyhlásenia. Dnes slúži plošina na stĺpe na slávnostné ohlásenie začiatku letného dubrovnického festivalu.

Pozrite si webkameru z dubrovníckeho korza Stradum: >>

(ib)

Vydané: 2020-04-02
Aktualizované: 2020-04-02

Kategórie: Zaujímavosti