Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dve lezecké pesničky a jeden film

Kajakár Vavřinec Hradílek (vpravo) v roli Josku Smítka vo filme Tenkrát v ráji
Kajakár Vavřinec Hradílek (vpravo) v roli Josku Smítka vo filme Tenkrát v ráji. Autor / zdroj: tenkratvraji.cz.

Lezeckých pesničiek nie je v našich zemepisných šírkach mnoho, a tak každá poteší. Vďaka lezcovi Lukášovi Gubányimu som objavil hneď dve a od tej istej interprétky - populárnej českej pesničkárky Radůzy. Obe pesničky vyšli na tom istom CD albume nazvanom Gaia.

Skalák

Prvá pesnička Skalák je trocha vážna, ešte že ju zľahčuje zbor s padapadápá... Zdá sa mi, že za melódiou je inšpirácia ruským pesničkárom Vysockým. Uňho bývala taká romantika boja s tvrdou realitou... Ja mám radšej úsmevnejšie lezenie... aj keď ktovie, aké dobrodružstvá nás na skalách ešte čakajú.

Text pesničky Skalák nájdete na stránke Radůzy: >>

Pesnička Tenkrát v Ráji je z iného súdka - bola zrejme urobená na objednávku k pripravovanému rovnomennému filmovému príbehu a zaznieva v nej silný a smutný motív životného príbehu legendárneho Josku Smítku. To bol pieskovcový lezec, ktorý sa nevedel zmieriť s nemeckou okupáciou a napokon ho za odboj popravili v Terezíne.

Text pesničky Tenkrát v Ráji na stránke Radůzy: >>

Film Tenkrát v Ráji

O novom filme Tenkrát v Ráji sa vraví, že je pomerne výpravný. Má silný príbeh, je to jeden z mála českých hraných lezeckých filmov, a tak očakávania sú veľké. Natáčal sa aj v Tatrách. (Tam kvôli nezmeniteľnému filmárskemu kalendáru bola dablerka, lezkyňa Deni Kačmáriková, nútená skočiť do plesa pri teplote päť stupňov Celzia.)

Film sa natáčal aj na známej pieskovcovej veži Kobyla v Příhrazoch. Zhodou okolností má film ten istý názov ako iný úsmevný hraný retrodokument Tenkrát v Ráji, ktorý tiež rozpráva o Joskovi Smítkovi a jeho kamarátoch a ich zliezaní příhrazskej Kobyly.

Viac o retrodokumente: >>

Účinkujú vo filme Tenkrát v Ráji

Tu je zopár videí, rozhovorov s hercami účinkujúcimi vo filme, ktorý má byť hotový na prelome apríla a mája:

Hlavného hrdinu Josku Smítka hrá kajakár Vavřinec Hradílek.

Vica Kerekeš hrá vo filme maliarku, horolezkyňu Vlastu Štáflovú:

V roli muža na druhej strane vystupuje úspešný profi herec Jan Budař:

Pripravil: Vlado Bibel

Vydané: 2016-02-06
Aktualizované: 2016-02-06