Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kométa spieva ako vo sci-fi filme

Prvá zverejnená snímka po pristátí modulu Philae na Kométe 67P / Čurjumov-Gerasimenko
Prvá zverejnená snímka po pristátí modulu Philae na Kométe 67P / Čurjumov-Gerasimenko. Autor / zdroj: ESA/Rosetta/NavCam.

Sci-fi sa stáva skutočnosťou. V týchto dňoch vďaka sonde Rosetta, ktorej modul Philae dvanásteho novembra 2014 prvýkrát pristál na vesmírnej kométe. Kométa 67P / Čurjumov-Gerasimenko má najdlhší rozmer okolo 4 kilometrov a približne takú hustotu ako drevo, takže na vode by plávala.

Sonda za 10 rokov preletela našou slnečnou sústavou 511 miliónov kilometrov, kým sa konečne 6. augusta dostala na obežnú dráhu kométy. Rosetta vyzerá podobne ako kométy vo vedecko-fantastických filmoch. A vydáva zvuky, ktoré tiež ladia so žánrom scifi. Vypočujte si ich:

Podľa blogu Európskej vesmírnej agentúry ESA spevavý zvuk zrejme pochádza z vlnenia v magnetickom poli kométy. Šíri sa na frekvencii 40-50 milihertzov, ktorú ľudia nemôžu vnímať. Ľudské ucho obvykle vníma iba frekvencie medzi 20 hertzami a 20 kilohertzami. Aby sme zvuk kométy počuli, museli byť frekvencie zosilnené.

Zvuk prvý krát zachytili v auguste tohto roku, keď sa sonda Rosetta priblížila ku kométe na sto kilometrov. Vedci sa domnievajú, že zvuk súvisí s aktivitou kométy, keď uvoľňuje do vesmíru neutrálne častice, ktoré získavajú elektrický náboj v procese ionizácie. Ale presný fyzikálny mechanizmus, ktorý spôsobuje osciláciu je tajomstvom.

Tajomný spev kométy identifikovalo Konzorcium pre výskum plazmy na kométe Rosetta (RPC), ktoré skúma napr. interakciu kométy s plazmatickým slnečným vetrom i aktivity jej plazmatickej atmosféry.

Spracoval id

Vydané: 2014-11-13
Aktualizované: 2014-11-13