Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Lezenie na Hrádku keď slnko páli

Radosť z hrádockého tieňa. Miro po prelezení cesty Oné
Radosť z hrádockého tieňa. Miro po prelezení cesty Oné.

Ísť liezť na hrádocký andezit sa už aj v horúcich dňoch oplatí, aj keď sa musíte držať trocha viac pri zemi. Miestni vŕtači ciest odistili v zadnej časti skalného masívu nové cesty, ktoré sú schované v tieni stromov. V stredu sme ich skúšali, a keď sme sa potom vrátili do klasických hrádockých sektorov, ktoré sú v letných dňoch neleziteľne rozpálené, cítili sme ten veľký tepelný rozdiel.

Na tých "nových" skalkách, kde sme liezli, je približne desatoro ciest skôr nižšej obtiažnosti (náročnosť okolo 6 i menej). Najdlhšie merajú okolo 25 metrov.

Cesty boli ohodnotené a pomenované červenými nápismi na skale. Tu sú niektoré nich: Kapustové víno 3, Tajtrlík 4, Mastné vetry cez hrubý textil 4, 400 hrmených 5, 1000 hrmených 6, Oné 5+...

Cestou k tomuto sektoru sme videli aj ďalšie odistené línie.

Daňou za lezenie v tieni však bolo, že na nás útočili nenásytné vtáčnické komáre, čo ani natoľko nezvyšovalo náročnosť lezenia ako náročnosť istenia.

Schody do neba
Schody do neba.
Bolo naozaj teplo - za celý deň sme stretli len jedného lezca - podvečerného sólistu na Dvojšpáre
Bolo naozaj teplo - za celý deň sme stretli len jedného lezca - podvečerného sólistu na Dvojšpáre.
Príchod na Hrádok býva pre lezcov navyknutých na prevažne 20-metrov vysoké skaly ohromujúci. Aj keď tu sme už boli na odchode
Príchod na Hrádok býva pre lezcov navyknutých na prevažne 20-metrov vysoké skaly ohromujúci. Aj keď tu sme už boli na odchode.

Viac o lezení na Hrádku

Text a foto pripravil Vlado Bibel

Keď nás predpovede varovali, že na rakúskych skalkách by nás mohla spláchnuť búrka, tak sme sa obrátili z Bratislavy opačným smerom - na severovýchod. Nápad ísť na Hrádok v letných horúčavach sa napokon ukázal ako dobrý iba vďaka tomu, že tam miestni borci navŕtali nové cesty schované v tieni stromov.

Vydané: 2022-07-29
Aktualizované: 2022-07-29

Kategórie: Horolezectvo