Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Lyžovačka v Tirolsku: Koronavírus, žaloby aj prepadnutá záloha

Turisti, ktorí boli boli po piatom marci v lyžiarskych strediskách rakúskeho Tirolska Ischgl, Paznauntal, St. Anton am Arlberg, Sölden alebo Zillertal a krátko nato im diagnostikovali koronavírus, môžu mať nárok na náhradu škody od tirolských úradov a aj od Rakúskej republiky. To za predpokladu, že rakúske Združenie na ochranu práv spotrebiteľov (VSV) bude môcť predložiť dôkazy o nedbanlivosti tirolských úradov pri predchádzaní koronavírusovej nákaze. Informoval o tom predseda združenia Peter Kolba, ktorý podal trestné oznámenie na rakúskej štátnej prokuratúre. Orgány v spolkovej krajine Tirolsko podľa žaloby museli o "nebezpečenstve masovej nákazy" ľudí vedieť a napriek tomu nechali tamojšie lyžiarske strediská otvorené.

Už v prvom aprílovom týždni sa pridalo ku skupinovej žalobe združenia VSV približne štyritisíc ľudí, ktorí strávili dovolenku v rakúskom lyžiarskom stredisku Ischgl, ohnisku pandémie COVIDu 19 v krajine. Informáciu priniesol webový portál nemeckej stanice Deutsche Welle.

Informačný portál Tyrol.com uvádza, že vstup aj odchod z Tirolska je možný len vo výnimočných prípadoch. Platí to pre všetky hraničné priechody aj pre letisko v Innsbrucku.

V úplnej karanténe boli od polovice marca tieto strediská: Galtür, Ischgl, See a Kappl, obce v údolí Paznaun, St. Anton am Arlberg a St. Christoph am Arlberg, Sölden v údolí Ötztal. V karanténe budú najmenej do 26. apríla.

Rakúske Združenie pre informácie spotrebiteľom (VKI) zriadilo aj horúcu informačnú linku, 0800 201 211, prípadne sa môžete informovať online (len v nemčine).

Webkamera z lyžiarskeho centra v St. Anton am Arlberg.

Talianski prevádzkovatelia boli tiež nezodpovední

V talianskom južnom Tirolsku sú všetky strediská uzavreté do 3. mája. Praktické informácie nájdete na tejto stránke a na webe juhotirolskej civilnej obrany (v nemčine a taliančine).

Skúsenosti našich našich turistov zo začiatku prepuknutia koronavírusu v talianskych lyžiarskych rezortoch sú veľmi podobné tým z Rakúska. Peter S., ktorý mal objednaný pobyt v známej oblasti juhotirolských talianskych Dolomitov Val Gardena, sa po odporúčaniach slovenského ministerstva zdravotníctva na zrušenie pobytov v tomto regióne pokúšal stornovať svoj pobyt v stredisku Ortisei, ale nepochodil. Prevádzkovatelia zariadenia stornovanie odmietli a rovnako aj návrh na presunutie jeho zaplatenej, takmer 500-eurovej zálohy na budúci rok, celá mu prepadla. Prví českí turisti nakazení koronavírusom pritom prišli priamo z tohto strediska.

Webkamera strediska Hochpustertal, Sexten, Stiergarten v oblasti 3 Cime / 3 Zinnen v Dolomitoch v Južnom Tirolsku.

(ib)

Vydané: 2020-04-20
Aktualizované: 2020-04-20

Kategórie: Zaujímavosti