Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Májová, alebo ďalší prieskum Hrádku

Boris si vyhŕňa rukávy do druhej dĺžky Májovej cesty
Boris si vyhŕňa rukávy do druhej dĺžky Májovej cesty.

Skúsenosť z druhej návštevy skál na Hrádku: Keď sa viacero lezeckých ciest spája, tak to môže pripomínať lievik. A nie je dobré, keď ste na tom jeho konci, ktorým sa všetko zhora "lievikuje" - v tomto prípade sype.

Hrádocká klasika Májová vedie po špárach napravo od Dračieho zubu - ako by sa dal nazvať výrazný špicatý pilier - a naľavo od jeseňou
Hrádocká klasika Májová vedie po špárach napravo od Dračieho zubu - ako by sa dal nazvať výrazný špicatý pilier - a naľavo od jeseňou "pozlátených" stromov.
Štyria lezci postupujú nahor v 4 cestách. Najmenej dve družstvá po tom, ako doliezli na vrchol, zlaňovali. Dole bolo veselo
Štyria lezci postupujú nahor v 4 cestách. Najmenej dve družstvá po tom, ako doliezli na vrchol, zlaňovali. Dole bolo veselo.
Napriek občasným padajúcim skalkám, sme my lezci žiarili úsmevmi a šťastím. Toto nadšenie napriek varovným signálom len dokazuje tézu, že lezenie je prudko návykové
Napriek občasným padajúcim skalkám, sme my lezci žiarili úsmevmi a šťastím. Toto nadšenie napriek varovným signálom len dokazuje tézu, že lezenie je prudko návykové.
Májová
Zlaňovači nás míňali na prvom štande. Nie je jasné, či práve oni poslali dolu svištiace pozdravy
Zlaňovači nás míňali na prvom štande. Nie je jasné, či práve oni poslali dolu svištiace pozdravy.

Lievik na kamene

Liezli sme Májovú (5+). To je cesta, ktorá vedie bezprostredne vedľa Dedovho odkazu, Strednej a Fiťfiriťa - to všetko sú cesty, ktoré, ak sa lezú až nahor, tak sa tam spájajú do paralelných dvoch posledných úsekov, pod ktorými sú v chodeckých pasážach voľné skalky. Tie sa neuvoľňujú natoľko pri postupe nahor ako pri zlaňovaní.

Ja som už liezol prvú dĺžku Májovej, keď zhora niečo preletelo. Necítil som sa byť natoľko ohrozený, ale Boris, môj spolulezec, v blízkosti ktorého to padalo - buchotalo, áno. Škoda, že lezci, ktorí zlaňovali a rozhýbali pri tom kamenie, nezbehli radšej dole po chodníku, keď doliezli svoje cesty na vrchol... Neboli na takýto zostup pripravení, nevzali si do cesty aj nelezeckú obuv. Pritom zídenie chodníka asi nezaberie omnoho viac času ako zlaňovanie trojčlenného lezeckého družstva. Je to prosba pre všetkých, ktorí chcú vystúpiť až na vrchol v obľúbenom vejári ciest napravo od Dračieho kúta - radšej nezlaňujte.

V poslednú októbrovú sobotu sa k uvoľneným skalkám pripojili aj nejaké tie lietajúce halúzky - to vtedy keď zadul poriadny víchor, ktorý očesával stromy, ale našťastie stalo sa to iba párkrát. Ináč sa liezlo fajn.

Hrádocká klasika

K histórii Májovej - cestu vytvorili v roku 1976 Ľubomír Rybanský ml. a I. Benda. V roku 2020 ju Ľ. Rybanský ml. doistil, čo vyvolalo protesty zástancov nedoisťovania lezeckých klasík. Teraz sú v ceste v kľúčových miestach borháky. Len na dvoch miestach som si pomáhal frendom, pričom jeden som vzápätí zrušil. Párkrát som založil slučky na stromy, či na ich pahýle. Bez tých borhákov by som potreboval celkom inú - poriadnu - zakladaciu výbavu, či absenciu pudu sebazáchovy. Zaujímalo by ma, koľko bolo v ceste pevných istiacich bodov pred doistením v roku 2020.

Hneď na začiatku cesty som urobil hlúposť - vliezol som do nepríjemného neistého zárezu vľavo namiesto toho, aby som použil pevnú stienku s jedným borhákom. Keď som z tej krátkej pármetrovej šlamastiky vymotal, tak som si už "užíval" tvrdú päťkovú hrádockú klasu. Cesta sa mi zdala byť o niečo ťažšia ako Fiťfiriť, ktorá má v jednej dĺžke rovnaké ohodnotenie 5+.

Znova o štand viac

Po skončení druhej dĺžky začína takmer choďák. Opakoval sa podobný scenár ako na ceste Fiťfiriť. Ten ľahký úsek sme preliezli - prešli, pričom sme sa istili a potom sme urobili ďalší štand pod stienkou, nad ktorou bol finálny kút. Takže sme si z cesty znova vyrobili "štvordĺžku". Toto riešenie sa mi zdá byť lepšie jednak preto, lebo sa v dvojici pri doleze lepšie vidíme, počujeme, a keď nás spája "kratšie" lano, je menšia pravdepodobnosť, že lanom niečo zošuchneme nadol. A samozrejme aj trenie lana je pre prvolezca menej zaťažujúce.

Finálny kút sa dal liezť aj po stienke, ale pomohol som si rozporom. Azda to bol ten správny kút - bol napokon kratší, ako sme očakávali, ale ako celá cesta, nebol zadarmo. Čiže aj po druhej hrádockej ceste opakujem znova - pekné lezenie - ako to už býva, keď to nie je celkom zadarmo.

Upozornenie: Lezenie je prudko návykové a uvedené skúsenosti sú vysoko subjektívne. Berte ich s rezervou a verte najmä vlastným silám a schopnostiam.

Boris dolieza druhú dĺžku
Boris dolieza druhú dĺžku.
Výhľad z nášho tretieho štandu, z miesta, kde je aj výlez z Dračieho kúta a nasleduje finálny dolezový kút. Lezec v ceste Opera Vertical
Výhľad z nášho tretieho štandu, z miesta, kde je aj výlez z Dračieho kúta a nasleduje finálny dolezový kút. Lezec v ceste Opera Vertical.
Vyzerá to ako stromolezecká vsuvka, ale ten strom sme vo finálnom kúte iba obchádzali. I keď mne pomohol nielen ako istiaca, ale aj ako postupová pomôcka
Vyzerá to ako stromolezecká vsuvka, ale ten strom sme vo finálnom kúte iba obchádzali. I keď mne pomohol nielen ako istiaca, ale aj ako postupová pomôcka.
Po dolezení odmena v podobe takýchto výhľadov
Po dolezení odmena v podobe takýchto výhľadov.
Zo zostupového chodníka je pekný výhľad na lezcov v cestách Tatanka a Čokoláda
Zo zostupového chodníka je pekný výhľad na lezcov v cestách Tatanka a Čokoláda.

Vlado Bibel

Sprievodcu pre skaly hrádockého andezitu zveľaďujú autori facebookovej stránky Hrádok- lezecký sprievodca.

Viac o lezení na Hrádku

Druhýkrát na andezitových skalách na Hrádku a znova pekné výhľady za odmenu. Ako sme preliezli cestu Májová.

Vydané: 2021-10-31
Aktualizované: 2021-10-31

Kategórie: Horolezectvo