Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

O záchrane rysice Lei

Rysica Lea
Rysica Lea. Autor / zdroj: Katka Tekeľová / Jakub Krška.

Človek od čias keď sa vďaka svojmu rozumu začal vyčleňovať z prírody, stále viac rieši dilemu, nakoľko zasahovať do okolitej prírody. Nie je to ináč ani v prípade zahraňovaných zvieratiek. Pokiaľ ide o rysicu Leu, ktorá je hrdinkou tohto videa, zdá sa, že ľudský zásah do prírody dopadol dobre - rysíča sa podarilo zachrániť. Človek naň siahol, ale nevytrhol ho z prírody - naopak, zvieratko sa do nej, ako sa zdá, úspešne vrátilo. Možno vďaka prirodzenej nedôvere, ktorú má táto rysica voči človeku.

O záchrane a návrate rysa do prírody rozpráva krátky film LEA, ktorý pripravila režisérka Katka Tekeľová.

Malé rysie mača bolo nájdené začiatkom zimy 2019 a samo by nemalo veľkú šancu prežiť. Tak sa dostalo do Záchrannej stanice pre voľne žijúce živočíchy v Zázrivej. Rozhodujúce bolo vylúčiť vzájomné nadviazanie sa, ktoré by znížilo šancu úspešného návratu do voľnej prírody a rysia dáma by nevedela samostatne fungovať. Pracovníkom záchrannej stanice sa to podarilo, rysa pripravili na vypustenie do voľnej prírody v máji 2020. Vďaka telemetrickému obojku sú k dispozícii údaje o pohybe zvieraťa. Podľa informácie od RNDr. Michala Kalaša, riaditeľa Správy Národného parku Malá Fatra, aktuálny "domovský okrsok" rysice má približne rozlohu 250 km štvorcových. Pre konkrétnejšiu predstavu bol by to štvorec o veľkosti 16 x 16 km.

Viac o Záchrannej stanici v Zázrivej

Pripravil Vlado Bibel

Z mačiatka, ktoré našli pri sliepkach, sa stalo rysie mláďa. Aké boli jeho ďalšie osudy? O tom rozpráva krátky film LEA.

Vydané: 2020-11-27
Aktualizované: 2020-11-27

Kategórie: Príroda, životné prostredie