Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Požiar u susedov

Aktualizácia 2.11.2021: Požiar, ktorý vznikol v pohorí Rax z neznámych príčin 25. októbra, zrejme ukončia až dažde. Pršať začalo 1. novembra.

Videozáznamy z webkamery, ktorá je umiestnená pri lanovke na náprotivnom kopci, umožnili zistiť, že požiar sa rozšíril z oblasti, kde je obľúbené vyhliadkové miesto a kde si výletníci často zakladali nepovolené ohniská. Prvý dym sa na zázname objavil v pondelok 25. októbra o 10:45, čo je ale dosť skorý čas na robenie ohníka... Do hasenia požiaru sa zapojilo 600 ľudí a 111 vozidiel a viacero lietadiel a vrtuľníkov.

Podľa informácií denníka Kronen Zeitung spotrebovali do pondelka 1.11. na hasenie požiaru 3 milióny litrov vody.

30.11.: Rakúsko 29. októbra požiadalo Európsku úniu o pomoc pri likvidovaní požiaru v Raxe v Dolnom Rakúsku, na horských úbočiach nad obcami Hirschwang a Reichenau an der Rax. Na hasenie požiaru vyslalo špeciálny vrtuľník aj Slovensko a Nemecko. Taliansko poslalo dve hasičské lietadlá, ktoré tankujú vodu za letu na v Dunaji.

Požiar vypukol pred šiestimi dňami v neprístupnom horskom teréne a jeho hasenie sťažuje silný vietor.

Oblasť Raxu s obľubou navštevujú aj slovenskí turisti.

Video zaznamenáva talianské lietadlá, ktoré za letu čerpajú vodu z Dunaja:

Zhodou okolností webkamera z lanovky z Raxu sníma kopec nad Hirschwangom - aktuálne, v nedeľu dopoludnia - na statickej kamere vidno, že horské úbočie nad Hirschwangom je len veľmi slabo zadymené. To oprávňuje dúfať, že požiar je už pod kontrolou.

Webkameru poskytuje: Rax Seilbahn

Viedo zo zásahu hasičov na vrtuľníku:

Satelitná snímka európskeho systému Copernicus zaznamenáva ohniská požiaru:

Oranžovou farbou sú označené ohniská požiaru v Raxe, v Dolnom Rakúsku
Oranžovou farbou sú označené ohniská požiaru v Raxe, v Dolnom Rakúsku. Autor / zdroj: Systém Copernicus.

Pripravil: vb

Že Dunaj je pokladom nášho stredoeurópskeho priestoru, potvrdzujú aj snímky talianskych hasičských lietadiel, ktoré v ňom čerpajú za letu vodu pre zásah proti požiaru v Dolnom Rakúsku.

Vydané: 2021-10-31
Aktualizované: 2021-10-31

Kategórie: Príroda, životné prostredie