Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Prečo sa niekedy bociany na jar nevrátia

Kŕdel migrujúcich bocianov nad Libanonom
Kŕdel migrujúcich bocianov nad Libanonom. Autor / zdroj: CABS.

O bocianoch všeobecne prevláda názor, že prinášajú keď nie deti, tak aspoň šťastie. Sú krajiny, kde si to niektorí ľudia nemyslia, alebo im je toto uctievanie bocianov cudzie. To je vysvetlenie, prečo sa do niektorých hniezd na jar bociany z južných krajín nevrátia.

Smutnú informáciu o tohoročnom priebehu jarnej migrácie kŕdlov bocianov cez Libanon priniesol na svojom Facebooku medzinárodný Výbor proti zabíjaniu vtáctva. Jeho libanonskí partneri zaznamenali 19. - 20. marca viacero prípadov pytliackeho poľovania na bociany. Keď na to upozornili políciu, tak im úrady napokon odporúčali, aby odišli z danej oblasti, pretože nemôžu garantovať ich bezpečnosť. Libanon má už po desaťročia smutnú históriu, počas ktorej tam neumierajú len bociany, ale aj ľudia. (Podľa údajov z roku 2013 bola väčšina Libanončanov postihnutá ozbrojeným konfliktom, ich ozveny pretrvávajú dodnes a aktuálne sa krajina zmieta v ekonomickej kríze.)

Pozorovať veľké kŕdle bocianov je iste zážitok, ale pre ľudí, ktorí zrejme žijú v ťažkých ekonomických podmienkach a asi nedostali enviromentálnu výchovu, je to príležitosť zapoľovať si... Možno raz v lepších časoch miestni obyvatelia prídu na to, že z pozorovania migrujúcich bocianov by mohla byť turistická atrakcia, ktorá im prinesie omnoho viac ako poľovačka. My v šťastnejších krajinách zatiaľ len môžeme podporovať ochranárske organizácie v Libanone a v Európe, ktoré sa usilujú zastaviť smutné zabíjanie vtákov. Tu sú FB adresy týchto organizácií:

Middle East Sustainable Hunting Center

Society for the Protection of Nature in Lebanon

Committee Against Bird Slaughter (CABS)

Títo muži prevážali postreleného bociana. Enviromentálni dobrovoľníci im ho dokázali zabaviť a odviezť k veterinárovi
Títo muži prevážali postreleného bociana. Enviromentálni dobrovoľníci im ho dokázali zabaviť a odviezť k veterinárovi. Autor / zdroj: CABS.
Dobrovoľníci s poraneným bocianom
Dobrovoľníci s poraneným bocianom. Autor / zdroj: CABS.
Tieto bociany sa do svojich hniezd nevrátia. Stali sa obeťami najkrutejšieho zo všetkých predátorov
Tieto bociany sa do svojich hniezd nevrátia. Stali sa obeťami najkrutejšieho zo všetkých predátorov. Autor / zdroj: CABS.

Bociany, ktoré na jar migrujú z južných krajín na sever, 20. marca prelietavali nad Libanonom. Pytliactvo v tejto krajine je jedným z vysvetlení, prečo sa niektoré bociany na jar nevrátia do hniezda.

Vydané: 2021-03-27
Aktualizované: 2021-03-27

Kategórie: Príroda, životné prostredie