Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Smrť na Ihle

Z filmu Smrt na Jehle
Z filmu Smrt na Jehle. Autor / zdroj: ČTV / YouTube.

Dvaja muži a jedna žena lezú na Ihlu. Živí sa vrátia len dvaja. Ten kto sa nevráti, nezahynie pri páde, ale ostane na vrchole ležať s nožom v chrbte. Kto je vrahom? Jeden zo spolulezcov, alebo sa na Ihlu dostal ešte niekto iný? Taká je zápletka jednej z mála detektíviek z lezeckého prostredia - Smrti na Jehle. Nakrútili ju v šesťdesiatych rokoch mninulého storočia v pieskovcovom "meste" v Čechách na motívy príbehov poručíka Borůvku od Josefa Škvoreckého. Táto filmová detektívka má komediálne črty napriek tomu, že na vrchole Ihly leží muž s nožom v chrbte.

Autentické lezenie na pieskovcoch v 60-tych rokoch 20. storočia

Smrť na Ihle je zaujímavá aj pre divákov - lezcov, pretože s lezeckými detailami si autori (režisér Ivo Novák) dali celkom dosť práce. Napríklad vidíte autentické ukážky, ako sa vtedy lezci uväzovali na lano, ako mali nohavice spevnené kožou pre zlaňovanie v Dülferovom sede, aj takéto zlaňovanie i lezenie v čase, keď expresky ešte neexistovali.

Aj knižná verzia príbehu

Príbeh je prvou časťou poviedkového filmu Zločin v dívčí škole. Poručíka Borůvku v ňom hral Lubomír Lipský st.

Josef Škvorecký, svetovo uznávaný majster zábavnej detektívky, napísal o poručíkovi Borůvkovi viacero kníh. Prvá z nich - Smutek poručíka Borůvky - vyšla v náklade 70-tisíc výtlačkov, a tak ani dnes nebýva problém zohnať ju v antikvariátoch. Ak vás sfilmovaný príbeh zaujme, siahnite aj po tejto knihe. Kratší filmový žáner neumožnil natoľko podrobne vykresliť vnútorný svet hlavného hrdinu ako literárna poviedka. A porovnávanie filmovej i literárnej verzie tiež poteší, niekedy pomôže odhaliť to, čo ostalo nedopovedané, nevysvetlené. Trocha to pripomína sledovanie pingpongovej partie. Na jednej strane je spisovateľ a na druhej režisér.

Filmová poviedka Smrt na jehle vo filme Zločin v dívčí škole bola na Youtube.. Žiaľ, už nie je. Ak by ste vedeli od DVD, ktoré ju obsahuje, napíšte...

Vydané: 2016-08-18
Aktualizované: 2016-08-18

Kategórie: Horolezectvo