Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Strážna veža na Kršlenici

Podvečer na hrebeni Kršlenice
Podvečer na hrebeni Kršlenice. Autor / zdroj: Branislav Bibel.

Asi najmenší lezecký sektor na Kršlenici sa volá Strážna veža, rovnako ako časopis Svedkov Jehovových, ale tých sme na skalách nenašli. Tento sektor je schovaný nejakých 150 metrov v zalesnenom svahu pod iným sektorom Slnečný hrebeň a najpohodlnejšie sa k nemu dá dostať málo viditeľným chodníkom, ktorý sme podľa nákresu v sprievodcovi Vlada Lineka intuitívne vytušili, keď sme odbočili doprava z chodníka vedúceho k sektoru Hrad ešte pred odbočkou k sektoru Pes Filipes.

V Thakite za 6+
V Thakite za 6+.
Strážna veža by mohla byť pokojne pomenovaná aj Strážny hrebienok - je skôr širšia než vyššia
Strážna veža by mohla byť pokojne pomenovaná aj Strážny hrebienok - je skôr širšia než vyššia.
Zlaňovanie z nezdolanej 7-
Zlaňovanie z nezdolanej 7-.

V sektore sme našli 6 dobre odistených ciest s obtiažnosťou 4+,6,6+,7,7- až 8- UIAA. Tá najľahšia je najdlhšia - osemnásťmetrová. Najťažšia z ciest má 14 metrov a všetky majú po 5 až 6 postupových borhákov. Skala je príjemná, kršlenická, z ciest sme vynechali len 8-.

Cesta ohodnotená za 7- nás zhodila takým zvláštnym spôsobom, pri ktorom bola poškodená jedna expreska. Miro rýchlo odsadol do expresky, cez ktorú viedlo lano. Pri tom sa expreska, ktorú mal na sedáku, zakvačila do istiacej expresky a poškodila, zdeformovala jej zámok... Pravdepodobnosť takejto udalosti je naozaj malá, ale stalo sa.

Následne sme statočne vystúpali nahor do sektoru Zadný masív, kde sme mali ešte niečo vyhliadnuté - aj fototermín so zapadajúcim slnkom.

Keď sme vystúpali nahor do sektoru Zadný masív, skaly začali od klesajúceho slnka chytať červenkastý odtieň. Lano je natiahnuté v Trávnatom záreze 6-
Keď sme vystúpali nahor do sektoru Zadný masív, skaly začali od klesajúceho slnka chytať červenkastý odtieň. Lano je natiahnuté v Trávnatom záreze 6-.
A vyšiel aj Mesiac
A vyšiel aj Mesiac.
Tieto pohľady sa naskytli pri zostupe z Kršlenického hrebeňa
Tieto pohľady sa naskytli pri zostupe z Kršlenického hrebeňa. Autor / zdroj: Branislav Bibel.
Kršlenica
Autor / zdroj: Branislav Bibel

Pripravil: Vlado Bibel, foto autor a Branislav Bibel

Viac o lezení na Kršlenici

Fototermín na Kršlenici v Malých Karpatoch a lezenie na Strážnej veži.

Vydané: 2024-02-20
Aktualizované: 2024-02-20

Kategórie: Horolezectvo