Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Úplná pravda o samovražde (alebo historka o bezbolestnosti)

Ospravedlňujem sa - úplný titulok by mal znieť úplná pravda o samovražde v jednej pesničke. Tá pesnička je z filmu, ktorého televízne - seriálové spracovanie mnohí poznáme - z M*A*S*H-u. S titulkami seriálu zvučí podmaňujúca "nákaza", pri ktorej sa v nás po pozretí niekoľkých dielov MASHu spúšťa podmienený reflex očakávania láskavého humoru a satiry okorenených smútkom a ľudskými tragédiami. Miestom deja je chirugická frontová nemocnica počas vojny v Kórei.

Isto nie som jediný, kto po periodickom počúvaní tejto melódie začal pátrať po ďalších informáciách o šíriteľoch takejto pozitívnej závislosti. Dozvedel som sa, že melódia pochádza z pesničky s refrémom, ktorý vo mne vyvolal rozpaky: Suicide is painless - čiže Samovražda je bezbolestná.

"Trocha problematické, šíriť takéto tvrdenie do sveta," pomyslel som si. Potom som zistil, že problém s posolstvom tohto textu majú viacerí ľudia a ich výhrady k nemu možno ľahko nájsť na internete. Nezľaknite sa, nechcem unavovať moralizovaním. Ten text má svoju hĺbku, a keď sa zoznámime s okolnosťami, za akých vznikol, tak sa môžeme celkom pobaviť.

Príbeh doktora Bezbolestného

Videoukážka z filmu MASH, z Poslednej večere, pre ktorú bola pôvodne vytvorená pesnička:

Dokončenie ukážky - rozlúčka s doktorom Bezbolestným:

Celé sa to začalo tak, že producenti hľadali režiséra pre film z prostredia vojnových chirurgov v Južnej Kórei. Oslovili aspoň desiatku tvorcov a žiadneho sa im nepodarilo získať. Robert Altman ponukou tiež nebol veľmi nadšený. Ale potreboval prácu. Vtedy ho ešte nepovažovali za jedného z najlepších režisérov. A tak tú ponuku vzal, hoci koncom 60-tych rokov v USA vrcholil odpor voči vojne vo Vietname a pripomínať inú vojnovú zápletku na ázijskom kontinente sa máloktorému režisérovi zdalo vhodné.

V scenári bola scéna, v ktorej doktori MASHu fiktívne pochovávajú zubára, ktorého volali, lebo sa dobre staral o svojich pacientov - Painless Pole - Bezbolestný "Vztýčený". Zubár deň predtým zlyhal, avšak nie pri zubárskom výkone, ale v posteli a usúdil, že nemá zmysel ďalej žiť. Aby mu naliali chuť do ďalšieho života, tak mu dobre naliali a usporiadali mu poslednú večeru v štýle da Vinciho a fiktívny pohreb, pri ktorom ho uložili do rakve. A práve k tejto scéne Altman potreboval sprievodnú pesničku. Poprosil o pomoc svojho priateľa, hudobného skladateľa Johnyho Mandela. Povedal mu, že pesnička sa bude volať Bezbolestná samovražda a jej text musí byť hlúpy, ale ten, že dodá on sám. Mandel súhlasil so spoluprácou, ale nebol to on, na kom zakrátko mohla stroskotať. Altman totiž zistil, že hlúpy text napísať nedokáže. A tak sa dostal na scénu jeho 14-ročný syn Michael, o ktorom sa Robert Altman vyjadroval ako o idiotovi. Jemu zveril úlohu napísať "idiotský text". Michael to vraj za pár minút zvládol. A hľa, pesnička, ktorá si v kontexte filmu strieľala zo samovražebných úmyslov, bola na svete. Hudobník Johny Mandel k nej stvoril takú podmanivú melódiu, že režisér Altman si ju vybral aj ako úvodnú pesničku k filmu.

Utrhla sa z komédie a vybrala na potulky svetom

Keď po úspechu filmu padlo rozhodnutie urobiť z neho seriál, stala sa Mandelova skladba nosnou melódiou, ktorá sa zapísala do pamäti miliónov divákov na celom svete. Ale aby nedošlo k omylu - režisér Robert Altman nebol tvorcom megaúspešného seriálu M*A*S*H, ktorý bežal 11 rokov. Naopak, odmietal ho. No pesnička z jeho filmu MASH nadobudla "vlastný život". Hrali a naspievali ju mnohí muzikanti, popredné skupiny, zabodovala na 66. mieste aj v rebríčku piesní storočia (100 Years...100 Songs list) a zo zamýšľaného popevku ku fraškovitému funusu sa stalo posolstvo, ktorého názov a refrém vyvolávajú rozpaky. Mnohí poslucháči netušia, že táto pesnička je vytrhnutá z koreňov filmovej komédie, v ktorej samovražda pána Bezbolestného bola naozaj bezbolestná. (Zubára Bezbolestného doktori okrem fiktívnej smrtiacej pilulky vybavili aj spoločníčkou, ktorá mu do rána vrátila chuť žiť. Čiže, na "zlú náladu" je dobrá priateľská terapia.)

V živote možno nie je vždy dobré mať o všetkom úplné informácie, ale v prípade pesničky o Bezbolestnej samovražde je lepšie ich mať...

Bezbolestná samovražda v podaní skupiny Manic Street Preachers:

Robert Altman v jednom rozhovore uviedol, že zatiaľčo on zarobil na filme M*A*S*H 70-tisíc dolárov, čo nebolo žiadne terno, jeho syn zarobil na tantiémach za text k pesničke milión dolárov. Kedže pesnička sa hráva dodnes, ten príjem z tantiém je iste vyšší - za filmovú pesničku, ktorá si začala žiť vlastným a masy mätúcim životom.

Chcel som napísať, že režisérov syn Michael Altman sa s textom o Bezbolestnej samovražde doktora Bezbolestného dostal k peniazom celkom bezbolestne. Ale, stále vo mne hlodá červík obáv, čo ak ten refrém vytrhnutý z filmovej frašky neodvratne ublížil nejakému úbohému tínedžerovi, či niekomu, koho dlávila depresia... C'est la vie?

Robert Altman umrel v roku 2006 ako 81 ročný, a keď mu v tom istom roku odovzdávali čestného Oscara za celoživotnú tvorbu, žartoval, že bude žiť ešte dlho, pretože má v hrudi mladé srdce, ktoré mu transplantovali z tela tridsaťročnej ženy. Počas svojej umeleckej dráhy získal veľké ceny na festivaloch v Cannes, v Benátkach a v Berlíne, čo sa predtým žiadnemu režisérovi z USA nepodarilo. Jeho syn Mike sa neživí písaním textov, čo je možno škoda. V jeho filmografii sa uvádza len jeden dokument American Songwriter o pesničkárovi Dannym Darstovi. V roku 2014 na filmovom festivale v austrálskom Sydney prezentoval filmy a dokumenty z tvorby a života svojho otca.

Text pesničky Suicide is Painless

Through early morning fog I see
Visions of the things to be
The pains that are withheld for me
I realize and I can see

That suicide is painless
It brings on many changes
And I can take or leave it if I please

That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say

Suicide is painless
It brings on many changes
And I can take or leave it if I please

The sword of time will pierce our skin
It doesn't hurt when it begins
But as it works its way on in
The pain grows stronger, watch it grin

Suicide is painless
It brings on many changes
And I can take or leave it if I please

A brave man once requested me
To answer questions that are key
"Is it to be or not to be?"
And I replied, "Oh, why ask me?"

Suicide is painless
It brings on many changes
And I can take or leave it if I...

Suicide is painless
It brings on many changes
And I can take or leave it if I please

Suicide is painless
It brings on many changes
And you can do the same thing if you please

Pripravil Vlado Bibel

Vydané: 2018-10-08
Aktualizované: 2018-10-08

Kategórie: Zaujímavosti