Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vancouverský festival: Pozvánka na dobrodružné dokufilmy

Z filmu Krotiteľ koní, ktorý získal Hlavnú cenu na Medzinárodnom festivale horských filmov vo Vancouveri
Z filmu Krotiteľ koní, ktorý získal Hlavnú cenu na Medzinárodnom festivale horských filmov vo Vancouveri. Autor / zdroj: VIMFF.

Vo Vancouvri sa v piatok, 19. februára začal Medzinárodný festival horských filmov, ktorý je nám blízky preto, lebo jeho organizátorom je Alan Formánek, ktorý pripravuje aj Festival Hory a mesto v Bratislave. Vancouverský festival má pre diváka tú výhodu, že už pred jeho otvorením je známe, ktoré filmy vybrali porotcovia ako najlepšie.

Trailer festivalu

Hlavná cena Krotiteľovi koní

V tomto ročníku získal hlavnú cenu film Krotiteľ koní (Horse Tamer). Film sa odohráva v Darhatskom údolí v severnom Mongolsku. Kočovné kmene, ktoré tam žijú, sú od nepamäti závislé na koňoch. Tie im však kradnú banditi, ktorí ich za pár rubľov predávajú v Rusku. Šukert, krotiteľ koní, banditov prenasleduje. Etnograf Hamid Sardar zaznamenáva jeho život v mongolskej tajge, na hraniciach Sibíri.

Najlepší dobrodružný film: Stena tieňov

Cenu za najlepší dobrodružný film získala Stena tieňov (The Wall of Shadows) - dielo známej poľskej režisérky Elizy Kubarskej. Rozpráva o Šerpskej rodine, ktorá poruší odveké tabu a sprevádza západnú expedíciu na panenskú posvätnú horu, aby tak zarobila na školné pre svojho syna. Ako si to rozdajú s rozhnevanými horskými bohmi? Pozrite si trailer:

Odporúčaný film: Edmund Hillary na posvätnej rieke Ganga

Spomedzi mnohých ďalších filmov Vancouverský festival v tomto ročníku odporúča Od oceánu k nebesiam (Ocean to Sky) - životný príbeh hrdinu z Everestu Edmunda Hillaryho. Hillary po tragickej smrti svojej manželky a dcéry podniká expedíciu na po posvätnej rieke Gange od jej ústia až po pramen. Buď príde o život, alebo znova nájde vôľu žiť.

Tohoročný vancouverský festival je dostupný online - filmy i jeho bohaté sprievodné podujatia si môžete za poplatok pozrieť v priamom prenose.

Viac na stránkach festivalu: >>

Každé zlo býva na niečo dobré. Tak je to aj v prípade koronavírusovej uzávery. Kvôli nej dnes možno sledovať online priebeh Medzinárodného festivalu horských filmov v ďalekom kanadskom Vancouveri.

Vydané: 2021-02-19
Aktualizované: 2021-02-19

Kategórie: Zaujímavosti