Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vírus zavrel grécke hotely, ale úrady povolili výnimky

Grécke hotely sú pre koronavírus zatvorené zatiaľ do 30. apríla, ministerstvo turizmu však v pondelok 23. marca zverejnilo zoznam hotelov, ktorým udelilo výnimku. V každom z regiónov môže byť otvorený jeden hotel, len v Aténach a v Solúne môžu byť v prevádzke tri ubytovacie zariadenia. Grécka komora hotelov zverejnila zoznam 50 hotelov, ktoré môžu byť otvorené.

Upozornenia o zatvorení hotela sa objavujú aj na internetových stránkach hotelov, urobil tak napríklad aj hotel Neptún na ostrove Kos v rezorte Mastichári. Ako to tam teraz vyzerá, ukazuje webkamera.

Podľa odporúčania úradov môžu otvorené hotely poskytnúť služby príslušníkom ozbrojených síl, bezpečnostným zložkám, lekárom a zdravotníckemu personálu, záchranárom, učiteľom, úradníkom EÚ, postihnutým jednotlivcom, žiadateľom o azyl, utečencom, zahraničným študentom.

Od 11. marca sú v Grécku zatvorené aj všetky parky, kaviarne, školy, kluby a občania môžu vychádzať von len v šiestich prípadoch: ak idú k lekárovi alebo do lekárne, do obchodu nakúpiť potraviny a nevyhnutný tovar, do banky, na pohreb, svadbu, krst, či inú spoločenskú udalosť v súlade s predpismi, ak idú do práce alebo so psom na vychádzku, pričom môžu ísť najviac po dvoch.

Portál Businessinsider.com informuje, že Gréci musia mať pri sebe vonku Potvrdenie o pohybe občana, ktorý sa dá vytlačiť z internetovej stránky a musí byť na ňom uvedený dôvod pohybu vonku. Potvrdenie treba ukázať polícii pri prípadnej kontrole. Polícia na kontroly nasadila vrtuľníky aj drony.

Tlačivo z Grécka - povolenie k mimoriadnemu pohybu
Tlačivo z Grécka - povolenie k mimoriadnemu pohybu.

(ib)

Vydané: 2020-03-27
Aktualizované: 2020-03-27

Kategórie: Zaujímavosti