Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Zapojte sa do hľadania strateného Boeingu 777

Tomnod

Vyzerá to ako počítačová hra, ale nie je to počítačová hra: Mystérium strateného Boeingu 777, ktorý odletel ôsmeho marca z Malajzie do Číny a počas letu sa stratil, môžete pomôcť odhaliť aj vy. Na internete je server, ktorý zobrazuje satelitné snímky oblasti, kde lietadlo Malaysia Airlines MH370 mohlo skončiť svoj záhadný let. Na servere Tomnod sú vystavené satelitné snímky oblasti, kam sa lietadlo údajne dostalo a tú môžete prehľadávať.

Stránky fungujú nasledovne: Na obrazovku sa natiahne mapa, obvykle oceánu, kde môžete prehľadávať obdĺžnik po obdĺžniku. Do pátrania sa už údajne zapojili desaťtisíce ľudí.

Celý, veľmi užitočne vyzerajúci projekt, však zrejme nie je úplne dotiahnutý. Niekedy sa satelitné snímky nezobrazia. Možno je server preťažený...

Druhou chybou je, že človek - pátrač nevie, či neprehľadáva oblasť, ktorá už bola predtým mnohokrát prehľadávaná. Spárovať informáciu o tom, koľkokrát bola už jednotlivá oblasť prehľadávaná s jej zobrazovaním by nemal byť až taký veľký programátorský problém...

Ak odhliadnete od týchto nedokonalostí, môžete sa do pátrania zapojiť aj vy. Neusilujte sa na server prihásiť, registrácia tiež veľmi nefunguje.

Rušiť vás môže tiež to, že keď sa napokon natiahne na obrazovke nejaký úsek oceánu, neviete, kde to vlastne je. To sa ale dá zistiť následovne. V riadku, ktorý zobrazuje adresu stránky, napríklad:

http://www.tomnod.com/nod/challenge/malaysiaairsar2014/map/93105

urobte túto zmenu: Namiesto "challenge" napíšte "api", stlačte enter a objaví sa strojový riadok:

{"id":93105,"overlay_id":1259,"lat":7.315237,"lon":99.24927,"status":1,"msg":"Retrieved map ID = 93105"}

Z neho vyberte súradnice:

"lat":7.315237,"lon":99.24927

a v tvare:

7.315237,99.24927

ich vložte do adresného riadku stránky maps.google.com

A Google Vám ukáže, kde sa pohybujete.

Ak by ste nebodaj niečo našli, tak potom si na servere Tomnod môžete zvoliť, či ide o olejovú škvrnu na hladine oceánu, trosky lietadla, či plť so stroskotancami. Na patričnú ikonku máte kliknúť a potom si niekto zo správcov servera má túto informáciu vyhodnotiť.

Celé je to asi výborná myšlienka, pretože dobrovoľníkov na takéto pátranie je asi mnoho. Napokon na palube lietadla smerujúceho do Pekingu bolo aj 153 Číňanov.

Podľa posledných správ lietadlo vysielalo signály prijímané satelitom ešte 5 hodín potom, čo stratilo kontakt zo zemou. Najprv ho hľadali v zálive medzi Malajziou a Vietnamom, potom na západe v Malajskom prielive a teraz po ňom už aj americké vojesnké lode pátrajú v Andamanskom mori, v smere na Andamanské ostrovy, ktoré patria Indii.

(id)

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2014-03-14
Aktualizované: 2014-03-14