Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Medvede v južnejších oblastiach Slovenska

Výzva k ostražitosti - Dolné Trhovište pri Hlohovci

Vážení občania, vyzývame Vás k ostražitosti, nakoľko dňa 26.02.2023 bol v smere Dolné Trhovište – Hlohovec v ranných hodinách videný popri ceste túlajúci sa medveď. Vzhľadom na túto skutočnosť žiadame občanov o ostražitosť, a to najmä pri prechádzkach, túrach, cykloturistike a akomkoľvek pohybe, najmä popri lese a v prírode.

PhDr. Stanislava Zacharová, starostka obce

Dolné Trhovište leží pri dolnom cípe Považského Inovca.

id, 1.3.2023.

Poznámka: Krátko po tom, čo táto správa prebehla sociálnymi sieťami, sa objavila snímka, ktorej autori tvrdili, že nešlo o medveďa, ale o divú sviňu ?:-)

Medveď pri Bratislave

"Milí Vajnoráci, na základe informácii od našich poľovníkov môzeme konštatovať, že v prípade zvieraťa, ktoré bolo tento týždeň videné na pomedzí katastrov Vajnor a Svätého Jura išlo o medveďa hnedého," uviedla 7. júla 2022 na svojich facebookových stránkach mestská časť Bratislavy Vajnory.

"V celom pohorí Malých Karpát sa podľa všetkého ojedinele vyskytne aj táto šelma, stretnutie s ňou je však vzhľadom na rozľahlosť územia veľmi vzácne a nie je dôvod na paniku," píšu na vajnorských stránkach a dodávajú, že "návštevníci lesov by mali dodržiavať štandardné pravidlá bezpečnosti a najmä pohybovať sa po vyznačených turistických chodníkoch a cyklotrasách."

id, 8.7.2022.

Medveď pri Radošinej

Obec Radošina upozorňuje občanov, že v okolitých lesoch sa našli stopy medveďa. Radošina leží na rozhraní pohoria Považský Inovec a Nitrianskej pahorkatiny. Zdroj: Radošina.

id, 12.5.2022.

Medveď pri Nitre

Klasov, obec 11 km juhovýchodne od Nitry. Otec s deťmi videli medveďa vo vzdialenosti 100-150 metrov na okraji obytnej zóny. Viac: MY Nitra.

id, 6.5.2022.

Znova medveď v oblasti Malého Dunaja

Obec Tomášikovo, známa svojím vodným mlynom pri Malom Dunaji, upozorňuje na svojich stránkach občanov, že v okolí obce sa pohybuje medveď.

Z diskusie na FB stránkach obce:

Jan Klimo: Veď ľudia sa nemusia báť, ak sú na vyznačených chodníkoch. To povedali ochranári. My máme také múdre medvede, že poznajú značenie chodníkov.

id, 30.7.2021

Pezinský okresný úrad: Medveď žije v Malých Karpatoch

Na pracovnom stretnutí na Okresnom úrade Pezinok, ktoré sa konalo v súvislosti s výskytom premnoženej diviačej zveri v Pezinku, odznela informácia o prítomnosti medveďa v Malých Karpatoch. Uviedli to stránky mesta Pezinok.

Medveď v oblasti Malých Karpát žije už nejaký čas a Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty, ako aj stráž prírody ho pravidelne monitorujú, verejnosť sa teda vraj nemusí obávať.

Stránka ďalej uvádza, že "pohorie Malé Karpaty disponuje dostatočnými zdrojmi potravy na to, aby sa medveď uživil a nebol odkázaný vyhľadávať potravu v blízkosti ľudských sídiel. Počas prechádzok do lesov, kde je možný výskyt medveďa, je potrebné sa správať primerane hlasno a nevchádzať do neprehľadného terénu či krovín".

Tieto zásady je vhodné dodržiavať v regióne Malých Karpát a Záhoria aj v súvislosti s výskytom diviakov, s ktorými môže človek tiež zažiť konfliktné strety, uvádzajú ďalej stránky mesta Pezinok s odvolaním sa na Správu Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Občania majú v prípade, že zistia výskyt medveďa v Malých Karpatoch, informovať Štátnu ochranu prírody alebo Správu CHKO Malé Karpaty.

id, 22.7.2021

Slovenský medveď

Medveď na Zobore

Aj Nitra už má svojho medveďa. Videli ho na Zobore, len niekoľko stoviek metrov od rodinných domov a špecializovanej nemocnice. Pohyboval sa v lokalite, kde chodia turisti, bežci a cyklisti. Uviedli to stránky My Nitra 3. júla 2021.

id, 4.7.2021

Medvedica pri Abraháme

Podľa internetovej stránky TV Markíza sa šelma s dvoma mladými pohybuje v obci Abrahám pri Galante a videli ju iba pár metrov od rodinných domov. Starosta upozorňuje ľudí a poľovníci zvýšili hliadky v rajóne. Medvede sa vraj presunuli z Majcichova do obce Hoste a teraz sú už niekoľko dní v Abraháme. Informácia na stránke TVnoviny.sk je z 9. júna 2021.

id, 15.6.2021

Výskyt medvedice v okolí obce Jelka

Na stránke obce Jelka, ktorá leží pri Malom Dunaji, sa objavilo 7. júna 2021 upozornenie, že v okolí obce sa pohybuje medvedica s dvoma mláďatami.

"Upozorňujeme všetkých domácich, ako aj návštevníkov obce Jelka, že v blízkom okolí obce sa v súčasnosti pohybuje medvedica s dvoma mláďatami. Prosíme všetkých o zvýšenú ostražitosť pri pohybe vonku, mimo obce. Medvedica pri ochrane svojich mláďat môže byť nebezpečná pre človeka. Prosíme upozornite na túto situáciu svoje deti, známych a príbuzných."

(Výskyt medvedice v okolí obce Jelka.)

id, 9.6.2021

Stopy medveďa v Hrádockej doline pod Tematínom

Neďaleko Piešťan v Hrádockej doline severne od hradu Tematín v pohorí Považský Inovec sa objavili v apríli 2021 v snehu stopy medveďa. (Piešťanský denník v článku Medvedí návštevníci v lesoch blízko Piešťan už nie sú vzácnosť.)

id, 20.4.2021

Medvedica s mláďatami pri Prievaloch

Polícia Trnavského kraja vydala 15. júla spolu s Poľovným združením Kamenec Prievaly informáciu, že medvedicu s dvoma mláďatami videli v blízkosti Prievalov v Senickom okrese. (Facebook Polície Trnavského kraja.)

id, 17.7.2019

Televízna reportáž RTVS z 15. júla 2019

Televízna reportáž RTVS 15. júla 2019 uviedla, že medveďa v Malých Karpatoch prvýkrát zaznamenala fotopasca koncom mája asi dva kilometre od Pezinka.

id, 16.7.2019

Medveď neďaleko Bratislavy

Počas návštevy rodnej Bratislavy som dokázal, že viem bežať celkom rýchlo, uviedol v rozhovore v časopise Bild am Sonntag, brankár bundesligového Leverkusenu Lukáš Hradecký. Bol si počas dovolenky zabehať v lesoch pri Bratislave, keď vo vzdialenosti 100 metrov od seba uvidel medveďa. Hradecký si následne vyskúšal, ako vie šprintovať. Interview, kde príhodu spomína, poskytol Hradecký 6. júla 2019.

id, 7.7.2019

Logo CHKO MK

Ochranári 2. júla 2019

Ochranári z Malých Karpát zverejnili 2. júla 2019 správu, podľa ktorej sa v Malých Karpatoch pohybujú medvede. V informácii sa uvádza:

V posledných týždňoch sa v regióne Malých Karpát a Záhoria vyskytlo viacero hlásení o pozorovaní medveďa alebo náleze jeho pobytových znakov. Medveď je schopný v priebehu dňa prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov, takže na základe doterajších údajov je ťažké zhodnotiť, koľko jedincov je aktuálne v regióne prítomných. Môžeme predpokladať, že sa v tomto regióne pohybujú 2 až 3 jedince.

Šírenie zo severného a stredného Slovenska, ktoré predstavuje centrum stredoeurópskej populácie, smerom na juh a západ treba pripísať najmä populačnej dynamike medveďov, pričom do okrajových častí areálu sa dostávajú najmä mladé, od medvedice odstavené jedince (vo veku zhruba 2 až 4 roky). Či nové územia osídlia trvalejšie, alebo sa po určitej dobe presunú inde, závisí od viacerých faktorov, napr. od úživnosti územia, stresových faktorov (miera rušivých vplyvov, a pod.).

Zo súčasných hlásení o výskyte medveďa v tomto regióne vyplývajú aj určité obavy verejnosti o bezpečnosť. V tomto smere by sme chceli verejnosť trochu upokojiť. Doteraz neboli hlásené žiadne problémy s prítomnosťou medveďa/ov, či už by išlo o škody na hospodárskych zvieratách, ovocných stromoch, včelstvách alebo inom majetku. Podobne nám nie sú doteraz známe prípady priameho stretu s človekom, pri ktorom by bol človek ohrozovaný na zdraví či živote.

Pri pohybe v prírodnom prostredí, kde je možný výskyt medveďa, je vhodné dodržiavať niektoré zásady, ktoré znižujú šancu nebezpečných /konfliktných/ stretov. Väčšina konfliktných situácií nastáva vtedy, keď sa človek dostane do bezprostrednej blízkosti medveďa – vtedy medveď reaguje útočne v dôsledku pocitu vlastného ohrozenia. Je preto dôležité bezdôvodne nevchádzať do neprehľadného terénu (húštiny a pod.), ani do takýchto miest umožňovať pohyb psov. Tiež je vhodné správať sa primerane hlasne, napr. viesť vo dvojici či skupine hlasnejší rozhovor, pospevovať si a pod., aby bol medveď už z väčšej vzdialenosti upozornený na prítomnosť človeka. Uvedené zásady je vhodné dodržiavať v regióne Malých Karpát a Záhoria aj v súvislosti s výskytom diviakov, s ktorými môže človek tiež zažiť konfliktné strety.

Toľko uvádza správa zverejnená na stránke Správy chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

id, 2.7.2019

Informácia z roku 2012

Poľovníci v blízkosti Častej v Malých Karpatoch našli neklamné znaky po prítomnosti medveďa. Medveď, o ktorom naposledy došli chýry z okolia Lozorna a Kuchyne zrejme prešiel do východnejšej časti Malých Karpát. Asi si budeme musieť na jeho prítomnosť v Malých Karpatoch zvyknúť.

Podľa pôvodnej informácie zo 6. septembra obyvateľ horárne pri Lozorne (to je západná strana Malých Karpát) zaznamenal v stredu v noci čudné správanie psov.

"Kňučali ako nikdy, viackrát som vstával, pretože som si myslel, že ide o zlodejov, ale vyzeralo to, akoby psy cítili šelmu, ktorej sa obávajú." Medveďa však nevidel, ani nevidel jeho stopy. Na druhý deň vraj poľovníci našli štyri kilometre odtiaľ pováľané krmelce. Objavili sa aj ďalšie chýry o medveďovi, ktorého videl malý chlapec pri obci Kuchyňa.

Medveď sa niekoľko dní predtým údajne objavil pri Sv. Jure, potom akoby prešiel krížom cez Malé Karpaty do lesov nad Lozornom a zamieril na sever. Trasa vyzerá logicky, ale nepodarilo sa mi však nájsť niekoho, kto by mal rukolapné dôkazy o šelme v Malých Karpatoch. Naopak, inžinier Štefan Brdún z Lesnej správy Lozorno tvdil, že vo štvrtok chodil celý deň v lesoch nad Kuchyňou, ale nenašiel žiadnu stopu. Podobne prítomnosť medveďa pri Bratislave v denníku Pravda popierali pracovníci Štátnej ochrany prírody, ktorí zvesti o medveďovi preverovali, no nenašli po ňom žiadne stopy.

Vladimír Bibel

Informácie o medveďoch v južných oblastiach Slovenska.

Vydané: 2012-10-07
Aktualizované: 2022-07-08

Kategórie: Príroda, životné prostredie