Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Žiaľ, aj tí najlepší niekedy zle odhadnú svoje sily

Jedna z posledných snímiek Zdeňka Hrubého

Horolezec Marek - Mára Holeček uverejnil na svojich stránkach rozprávanie o posledných chvíľach, ktoré zažil so svojím dlhoročným spolulezcom, českým himalájistom Zdeňkom Hrubým (na snímke M. Holečka). Zdeněk Hrubý sa zabil ôsmeho júla potom, ako prerušili svoj pokus o prvovýstup v alpskom štýle juhozápadnou stenou na 8068 merov vysoký Gašerbrum I v pohorí Karakoram v Pakistane.

Pri zostupe, keď sa chystal Zdeněk Hrubý zlaňovať na strmom svahu, sa mu nedopatrením otvorila espreska a padol do takej hĺbky, že nemal šancu prežiť. To bola bezprostredná príčina tragédie horolezca, ktorý predtým zdolal 8 osemtisícoviek, medzi nimi aj Gašerbrum I, kde sa teraz, už druhýkrát pokúšali o prvovýstup.

Mára Holeček píše aj o príčinách, ktoré pádu predchádzali - počas výstupu sa ukázalo, že Zdeňkovi dochádzajú sily. Preto výstup na vrchol prerušili. Holeček to vysvetľuje tým, že Hrubý nemal dostatok času na regeneráciu po predošlom himalájskom prvovýstupe uskutočnenom pred dvoma mesiacmi na sedemtisícovku Talung. (Prvovýstup severozápadnou stranou piliera na štít vysoký 7349 metrov si vyžiadal 7 dní a 6 bivakov, do základného tábora sa vrátili 20. mája. Celková dĺžka výstupu bola 2500 m. Obťažnosť: V mixoch M6+ a WI6 v ľade.). Aj keď si na novú cestu na Gašerbrum I Zdeněk Hrubý trúfal, nedostatok síl sa prejavil až v sedemtisícovej výške.

Sugestívne rozprávanie Máru Holečka o tragédii na Gašerbrume I si môžete prečítať na jeho stránkach - http://marekholecek.cz.


Snímka M. Holečka zobrazuje juhozápadnú stenu Gašerbrumu I od prvého plata, ktoré sa nachádza vo výške 5600 metrov a má na vrchol ležiaci ve výške 8068 metrov prevýšenie takmer dva a pol kilometra. Modrá línia označuje pokus oboch lezcov v roku 2009. Tohoročný pokus (2013) skončil tragicky dolezením do prvého bivaku (červená línia). M. Holeček píše, "teraz s odstupom času viem, že pokiaľ se nepodarí niekomu inému projekt dokončiť, tak sa tam budem chcieť vrátiť a dotiahnuť predošlé vynaložené úsilie až k vrcholu. Pretože bezpečne viem, že ináč nebudem pokojne spať..."

Mára Holeček a Zdeňek Hrubý na Gašerbrume I

Jedna z posledných snímiek oboch lezcov.

Pripravil Vlado Bibel

Vydané: 2013-08-28
Aktualizované: 2013-08-28