Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Budha si veľmi nezaliezol: umenie, rúhačstvo, či reklama na čínsku lahôdku?

Nahý Budha si veľmi nezaliezol

Veľké plastiky nahého Budhu na budove v čínskom meste Ťinan odstránili po dvoch dňoch. Plastiky vyvolali v čínskych médiách a na internete spory, či predstavujú umenie, alebo sú pre verejnosť urážkou.

Ide o dve plastiky - jedna zobrazovala zozadu nahého Budhu lezúceho na budovu a druhá Budhu, ktorý sa blahosklonne díva zo strechy budovy reštaurácie na rušnej obchodnej ulici hlavného mesta východnej provincie Šantung. Informácia o plastikách sa objavila v nedeľu a lavínovite sa rozšírila na internete. Už v pondelok boli plastiky odstránené. Budha si veľmi nezaliezol. Veriaci toto jeho zobrazenie označili za zhanobenie tisícročnej kultúry. Médiá, ako napr. čínske zahraničné rozhlasové vysielanie, či Pekinský denník mladých sa priklonili k interpretácii, že išlo o umenie.

Budhova polievka za 131 EUR

Na interente sa objavilo aj iné označenie plastiky - Budha preskakuje cez múr. To je zároveň názov veľmi drahého čínskeho jedla, do ktorého sa dávajú abalony (morské uši), morské uhorky (holotúrie), sušené mušle a rybie vzduchové mechúre. Vzhľadom na to, že budhovia "liezli" na strechu reštaurácie, mohlo byť toto "zjavenie" Budhu aj reklamným ťahom. Ak áno, tak vystavenie reklamy nevydržalo ani toľko, koľko trvá objednávka a príprava spomenutej čínskej lahôdky v Londýne.

Na stránke svetových Guinessových rekordov sa dá dočítať, že najdrahšia polievka na svete je práve Budha preskakuje cez múr. Možno si ju objednať v londýnskej reštaurácii Kai Mayfair za 108 libier, (131 EUR). Labužnícke hodovanie si musíte naplánovať - polievku si treba objednať 5 dní vopred.

Spracoval: vb, snímka a video: You Tube

<%zaujimavosti(lang)%>

Pridaj komentárPripojte komentár

Vydané: 2014-01-20
Aktualizované: 2014-01-20