Festival, ako keď práska bičom. Hneď v prvom filme striptíz. Bol síce efemérny, ale rád si ho doprajem viackrát. Ale radšej inde ako na festivale... V prírode je to tak, určitá - nemalá - skupina živých tvorov občas pocíti potrebu zhodiť zo seba škrupinu, ktorá skrýva jej vnady, bráni jej v rozlete. Potom oslobodená, ukazuje, zdieľa svoje krásy. Je to vidina lietajúceho záhona kvetov? Nie, je to skutočnosť - aj v Dunaji, neďaleko nás, žijú podenky - efeméry. A tam by som si ich "striptíz" a najmä následný let rád pozrel v reáli.
V ukážke z maďarského filmu Szigetköz (Medziostrovie) - suchozemská delta, sa podenky, zrejme tie, ktoré sa po latinsky volajú Palingenia longicauda, objavujú v prvej minúte a dvanástej sekunde. Potom sa začína ich rýchly a krátky let. Netrvá ani deň - len hodiny, minúty... Počas neho samčekovia musia rýchle oplodniť samičky a tie do vody uložiť vajíčka. Samčekovia po kopulácii zahynú a samičky zakrátko tiež, keď uložia vajíčka. Tieto podenky, ktoré môžu merať až 12 centimetrov, nemajú ani tráviace ústrojenstvo. To majú len najády, ich larvy, z ktorých sa efeméry vyliahnu raz do roka, v jeden deň. Najády žijú v kanálikoch na riečnom dne dlhšie - dva roky.
Let podeniek býva označovaný ako Dunavirág - dunajský kvet. O tom, že tento živý kvet vzniká aj v dunajských ramenách, sa vie menej ako o kvete Tiszy - Tiszavirágu, ktorý je známy ako turistická atrakcia.
Zábery "dunajského kveta" priniesol úvodný film na festivale filmov pre trvalo udržateľný rozvoj Ekotopfilm. Podobných pekných a objavných záberov i pohľadov sľubuje program festivalu viac.
Vydané: 2014-10-21
Aktualizované: 2014-10-21
Kategórie: Príroda, životné prostredie