Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Envirofilm 2014: Zobák a mozog

Kea - z filmu Zobák a mozog

Možno ste už počuli o vtákoch, ktoré sú schopné riešiť logické úlohy, aby sa dostali k potrave. O dvoch druhoch takýchto inteligentných vtákov je nemecko-novozélandský film Zobák a mozog, ktorý je jednou zo súťažných snímok premietaných na festivale filmov o životnom prostredí Envirofilm v Banskej Bystrici.

Hrdinami filmu sú vrany na Novej Kaledónii v Tichom oceáne a vysokohorské papagáje Kea na Novom Zélande. Film ukazuje, ako si vrany vyrábajú nástroje, aby získali potravu. A priniesol záznam, ako sa papagáj cez mačacie dvierka vkráda do kuchyne za pochúťkou. Nechýbajú ani krásne spomalené zábery letu dôvtipného búrliváka Kea.

Zaujímavá ukážka z filmu Angeliky Siegel a Volkera Artza je dostupná na servere VIMEO.

Diváci sa vo filme dozvedajú, že evolúcia bola na ostrovoch Nový Zéland a Nová Kaledónia iná ako inde. Kedže tam nežili cicavce, ovládli ju na 80 miliónov rokov vtáky, až kým tam človek nedoviezol svojich priateľov v kožušine a s pazúrmi. Vtáky sa tam v procese evolúcie naučili neobvyklé veci.

Zobák a mozog bol jedným zo 63 filmov, ktoré sa v Banskej Bystrici uchádzali o ocenenie na už 20. ročníku Envirofilmu a napokon aj získal Hlavnú cenu.

Viac o festivale, program premietania filmov, nájdete na stránkach Envirofilmu.

(vb)

Vydané: 2014-05-21
Aktualizované: 2014-05-21