Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Festival Hory a mesto 2011: Supermani a nesupermani

Festival Hory a mesto v Bratislave

Na festivale je výborné, že nám filmami a prednáškami predstavuje aj supermanskú svetovú profesionálnu špičku a aj lezcov, vodákov, alebo cestovateľov, ktorí sa venujú svojim koníčkom vo voľnom čase. Vďaka tomu sme mohli vidieť zdolávanie cesty The Nose v masíve El Capitan v Yosemitoch dvakrát. Najprv slovenskí lezci Norbert Karnay a Peter Belošovič zdolali stenu štandardným tempom za tri dni a potom ju hrdina filmu Švajčiarsky stroj, švajčiarsky lezec Ueli Steck dokázal urobiť so spolulezcom za niekoľko hodín. Pre niekoho, kto sa venuje horolezectvu, alebo má rád tento šport, to bola ukážka, čo všetko je v ľudských silách, alebo kde sa nachádza v porovnaní so svetovou špičkou bežný lezec. Keď dvojica slovenských lezcov rozprávala o svojom výstupe v Yosemitoch, myslel som si, akí sú výkonní, čo aj naozaj sú, ale druhý film zdokumentoval, že strop ľudskej výkonnosti je omnoho vyššie. Ale zrejme už oveľa vyššie nemôže byť. Alebo áno? Ueli Steck, jeden z najrýchlejších alpských lezcov sveta, zdolal povestnú severnú stenu Eigeru v Alpách, po 1800-metrov vysokej Heckmaierovej ceste, za dve hodiny 47 minút. K tomuto neuveriteľnému času si frajersky pripísal aj nejaké sekundy.

Urobte si projekt

Svetová špička bola na festivale prítomná nielen vo filmoch, ale aj osobne - prišli horolezeckí veteráni, ktorí posúvali v minulých desaťročiach horolezectvo ďalej, ale aj mladý Adam Ondra, ktorý to robí dnes. Všetci rozprávali o svojich projektoch, a tak som si začal s kamarátom z lana hovoriť, že si tiež musíme založiť nejaký projekt:-)

Na stenu s airbagom?

Hranice doterajších ľudských možností prekonáva Dean Potter, sólolezec, ktorý spája lezenie s base-jumpingom. Vo filme Letieť alebo zomrieť sóloval s padákom na chrbte. Keď vypadol z cesty, letel voľným pádom a potom otvoril padák. Stena asi musí byť zopár metrov prinajmenšom kolmá, ak nie previsnutá, aby sa to podarilo. Tak mi napadlo, že pri tomto vývoji napokon budú lezci liezť z airbagmi, ktoré ich v prípade pádu odmrštia od skaly, potom otvoria padák:-)

"Tam hore je to ako v strašidelnom dome"

K supermanom medzi lezcami patrili aj dvaja Američania Micah Dash a Jonny Copp. Film Cesta bez návratu zobrazovala ich prípravu na výpravu na dosiaľ nezdolanú východnú stenu sedemtisícovky zvanej Edgar v čínskom Tibete. Obaja energiou nabití lezci sršia vo filme dobrou náladou, takže záver je pre nepripraveného diváka zdrvujúci. Jedna z posledných viet jedného z hrdinov je, "Tam hore je to ako v strašidelnom dome. Stále tam padajú kamene." Obaja aj s kameramanom zahynuli pod lavínou a filmári potom zostrihali film, ktorého prvá časť je štandardnou šou a záver je smutným potvrdením, že príroda je mocnejšia, ako tí najväčší supermani medzi nami.

Podobnou, zábavnou šou, ale s dobrým koncom, bol film o splave krátkych úsekov Studeného potoka vo Vysokých Tatrách.

Rozprávka Jastrabka

Film Jastrabka bol v porovnaní s inými, ktoré som na festivale videl, ako rozprávka. Divák, ktorý ešte nebol na Jastrabej veži, zistí, že pri pohľade zhora ponad skaly sa naozaj zdá, akoby Zelené pleso obmývalo Jastrabiu vežu. V skutočnosti je od nej trocha ďalej v doline. "Škriatkovia skúmajú, aký silný je dôvod, ktorý ťa sem priviedol. Je to čistá láska, alebo chamtivosť?" pýta sa roprávač filmového príbehu o Jastrabke. Viacero filmov bolo popretkávaných úvahami o vzťahu hôr a človeka, či naopak - o vzťahu hôr a prírody k človeku. To patrí k folklóru horských filmov.

Lezenie po živej hmote

Na festivale boli uvedené programy o lezení na ľade a tiež sa tam rozprávalo o lezení na pieskovcoch v horúcom Jordánsku. O lezení na ľade sme sa napríklad dozvedeli, že "najzaujímavejšie na ľade je to, že je to živá hmota. Vždy lezieš niečo nové."

V Jordánsku, v oblasti Wadi Rum je 500 metrov vysoká pieskovcová stena vzdialená len 20 minút od kempingu, kde noc stojí dve eurá. Cesty na stene dal vytýčiť jordánsky kráľ.

Na Jadran s morskými kajakmi

Festival priniesol aj výborný tip pre všetkých vodákov. Tým bolo premietanie Milana Mráza o výpravách s morskými kajakmi okolo ostrovov Rab a Krk. Severný jadran je blízko a takáto výprava sa dá stihnúť aj za predĺžený víkend. (Pozrite fotogalériu Kanoistického klubu Karlova Ves)

Podobným tipom pre rafterov bolo zrejme aj rozprávanie o splave Colorada v úseku Grand kaňonu. No do USA je trocha ďalej.

V Kongu ide o držku

Z vodáckych príbehov som ešte zazrel koniec filmu o singlsplave rieky Kongo. Zo záverečných minút filmu vyplývalo, že išlo ani nie tak o dobrodružstvo vodácke, ako cestovateľské - v rozvrátenej krajine si návštevník z bohatšieho sveta nie je istý životom.

V ústrety menším festivalom

Na festivale bolo premietnutých viacero cestovateľských filmov a zaznelo tam viacero prednášok. Možno by sa uživilo aj čosi ako menej koncentrované pokračovanie festivalu, kde by sme si mohli pozrieť aj to, čo sa počas paralelného premietania nedá stihnúť.

11.4.2011 - Festival sa skončil, ale zážitky, ktoré priniesol, pretrvávajú. Podelíme sa o ne s Vami v najbližších dňoch. Zatiaľ len krátka informácia, že držiteľom Grand Prix sa stal poľský film "Čo sa stalo na ostrove Pam". Film je o výprave dvoch poľských horolezcov, Elizy Kubarskej a Davida Kaszlikowského do južného Grónska na jeden z najvyšších morských útesov sveta. Veľa o filme napovedá pomerne dlhý trailer.

6.4.2011 - Zopár postrehov z prvého večera Festivalu Hory a mesto

Už viem, čo je to "šinuk" - to je teplý fénový vietor, ktorý občas zaduje v Kanade a následne sa zmení teplota v horách z mínus 35 stupňov na plusové teploty. Kanaďania to vraj majú radi, rozprávači príbehu o lezení kanadských ľadov "šimukom" nadšení neboli, lebo kazil ich lezecké plány. Premietanie a rozprávanie Vilisa Šujana a Gaba Čmárika poskytlo celkom peknú predstavu o tom, čo to znamená liezť ľady v Kanade. V programe sa už, žiaľ, nezopakuje. Pre zaujímavosť, lezci sa presúvali autom a ľadopády boli ľahko dostupné. Keď si večer pri aute pri ceste varili večeru, zastavovali sa pri nich autá a ľudia sa pýtali, či sa im niečo nenepokazilo. Keď dostali odpoveď, že nie, že dvojica lezcov tam táborí, odchádzali krútiac hlavami...

Ďalší film Dotknúť sa Denali má pre neznalého trocha zavádzajúci názov. Myslel som si, že je o výprave na nejaký himalájsky kopec. Denali je však domorodé aljašské označenie pre Mount McKinley, najvyššiu horu Severnej Ameriky (6192m). Aj v tomto filme dominovala zima a sneh a je trocha o slovenskej expedícii, ktorá sa na horu vybrala a tiež o tom, ako to na Denali vyzerá. Denali je zaujímavé tým, že je to hora, na ktorej nikdy nezapadá slnko, pretože je takmer na úrovni polárneho kruhu. Slnko tam síce nezapadá, ale ani veľmi nehreje.

Nádherné zábery Nízkych Tatier priniesol film režiséra Braňa Molnára Nízke Tatry, srdce Slovenska. Režisér snímal zábery tri roky a to, čo ulovil je veľmi pekné. Je to aj vyznanie autora, cestovateľa, že po mnohých filmárskych výpravách nachádza najviac krásy doma - v Nízkych Tatrách. Pekné sú napríklad zrýchlené zábery oblakov snímaných z horských vrcholov. Niečo také poznáme z Barabášových filmov, ale Molnár to urobil tak, že sa zdá, že sa pod hrebeňmi Tatier búri more. Treba vidieť.

Dynamickým vyvrcholením prvého festivalového večera bol Tatras Wild Ride - film o prvosplave Studeného potoka vo Vysokých Tatrách. K Bílikovej chate už nechodia len medvede, ale aj kajakári. Samozrejme vody bolo málo, ale nejaký úsek pre kanoistov sa našiel. A keď ešte trocha napršalo, bolo krátkych splavných úsekov viac. Šantivé a zábavné.

   Vlado Bibel

3.4.2011 - Pripravili sme zopár tipov z programu festivalu Hory a mesto v Bratislave. Súčasťou festivalu konaného od šiesteho do desiateho apríla je súťažná prehliadka fotografií. Snímky sú sprístupnené na Facebooku, kde bolo možné hlasovaním vybrať najkrajšiu snímku. Navštívte stránku so snímkami, alebo priamo stránku festivalu.

Náš tip: Jastrabka - 30-minútový film o Jastrabej veži vo Vysokých Tatrách

Film sa páči Ivanovi Bajovi, známemu horolezcovi a humoristovi: "Hoci to nie je osemtisícovka, je to veľmi zaujímavé," povedal nám. "Vo filme sa prelína fantázia i história, dávna minulosť, keď sa chodilo v krpcoch hôr, so súčasnosťou, keď sa tam chodí s lezečkami. Je to vtipne natočené, s dobrým scenárom a gradáciou."

Program festivalu je bohatý a ako ďalšie tipy vyberáme najmä to, čo v Bratislave možno vidieť, zažiť len jedinečne, pričom nechceme podceňovať ďalšie programové časti, stretnutia s osobnosťami, filmy atď.

Alpská legenda Beat Kammerlander patrí historicky medzi najlepších skalných lezcov s ťažkými práskami na skalkách, hrôzu naháňajúcimi sólami, pochybne odistiteľnými cestami vo väčších či menších stenách, a s najťažšími cestami vo veľkých alpských stenách.

Jeho legendárna cesta Silbergeier (Strieborný sup, 8b+) v Rätikone z roku 1993 bola dlhé roky najťažšou voľne vylezenou cestou vo veľkej stene.

Beat Kammerlander uvedie v piatok 8. apríla 2011 film o lezení a svojej životnej filozofii s názvom Život vo vertikále, ako aj svoju rovnomennú multimediálnu prezentáciu. V priestoroch partnerského Auparku mu organizátori festivalu usporiadajú aj špeciálnu autogramiádu pre jeho fanúšikov.

Predstaviteľom najmladšej generácie lezcov, korí už vyliezli aj tie najťažšie cesty sveta, je osemnásťročný český lezec Adam Ondra, považovaný tiež za zázračné dieťa. V Bratislave uvedie výber fotografií a porozpráva o svojej ceste za najťažšími cestami sveta, najmä z oblasti Španielska, viacdĺžkové cesty v Rätikone a na Madagaskare. Diváci uvidia aj úryvky z pripravovaného filmu režiséra Petra Pavlíčka, ktorý ho sprevádzal na viacerých cestách a rozhodol sa o ňom nakrútiť dokument.

Program venovaný Adamovi Ondrovi je naplánovaný na piatok, bezprostredne pred prednáškami Beata Kammerlandera. Medzi týmito lezcami je totiž priama súvislosť - nielenže sa obaja osobne poznajú a v rakúskych a nemeckých oblastiach liezli rovnaké cesty, ale starší Rakúšan Adama veľmi podporuje a považuje ho za jeden z najvýraznejších súčasných talentov.

Po piatich rokoch sa na festival do Bratislavy vráti miláčik publika, americký extrémny lezec, držiteľ viacerých rýchlostných rekordov a zároveň herec, komik Timmy O´Neill. Tentoraz sprostredkuje zážitky zo svojich divokých expedícií z najodľahlejších kútov sveta, ako aj z humanitárnych misií, ktoré absolvoval so svojím ochrnutým bratom Seanom. A všetko s jeho povestným bezbožným humorom. Jeho prednášku s názvom Život je to, čo si z neho urobíš a film Môj brat je divoch sú na programe v sobotu 9. apríla 2011.

"Cítil som sa skutočne vynikajúco, keď som navštívil "Bratyslava". Prišiel som na festival a ľudia ma poznali. Takže hneď som tu mal stovky kamošov, s ktorými som mohol ísť liezť, buildrovať alebo sa len tak pobicyklovať. Pozeral som sa na budovy, čo by sa dalo liezť, kde sú dobré chyty, niečo sme poliezli, na domy a sochy. Na námestí som si s deťmi zahral hacky sack. Z Bratislavy som mal pocit, že je to otvorené mesto, také v pohode. Páčilo sa mi veľmi," zhrnul svoje zážitky z prvej návštevy Bratislavy Timmy, ktorý s radosťou prijal od programového riaditeľa festivale Alana Formánka pozvanie prísť aj tohto roku.

Timmy je jedným z najrýchlejších lezcov na svete. Dlhý čas držal rekord v prelezení El Nosu na El Cap za 3 hodiny 24 minút, teda presne za ten istý čas, ktorý priemerný Američan denne strávi v aute cestou do práce. S Deanom Potterom vyliezli pred pár rokmi v Yosemitoch 3 veľké steny za jeden deň - 80 neuveriteľných dĺžok, 3000 ešte neuveriteľnejších vertikálnych metrov, za nemožných 24 hodín. Počas posledných rokov zameral Timmy svoju pozornosť na najväčšie hory sveta od Pakistanu až po Patagóniu. Timmy je skvelým povrazolezcom, sólovačom mrakodrapov, kajakár a nebezpečne rýchly mountain bajker. Pracuje tiež ako veľvyslanec spoločnosti Patagonia za ochranu ľudských práv a zemegule.

Jesse Guthrie, ktorý otvára otvára sobotňajší program v kinosále 1, je americký lezec, ktorý je jedným z priekopníkov športového lezenia v USA. V osemdesiatych rokoch vyliezol jednu z prvých amerických 5.14a. Je blízkym priateľom a spolulezcom Jeffa Lowa. Je tiež spisovateľom, ktorý vydal štyri romány a vlani dokončil autobiografiu s názvom Život kočovného lezca. Na festivale premietne Jesse Guthrie fotografie a porozpráva svoje príbehy, ako sa popri cestovaní a hľadaní dobrodružstva stal jedným z priekopníkov športového lezenia v USA. Na festival Hory a mesto bude mať svoju premiéru. Okrem prezentácie bude aj členom filmovej poroty.

O tom, že za extrémnou vodou možno ísť aj do Tatier, je film Tatras Wild Ride o splavovaní Studeného potoka vo Vysokých Tatrách. 22-minútový film réžiroval Michal Babinec: Slovenskí extrémni kajakári, bratia Tomáš a Pavol Andrássyovci, spolu s Američanom Taom Bermanom, na expedícii doteraz neprebádaného vodného toku Studený potok.

Užitočným návodom na vodácku výpravu do USA môže byť multimediálne pásmo Luciše Hollej Grand Canyon – splnený sen. Je o splave rieky Colorada v úseku Grand kaňonu: 21 dní na divokej rieke, 350 km v jednom z najkrajších kaňonov sveta, partia 16 ľudí, ktorí sa nikdy predtým nestretli. Po pásme bude premietaný film - reportáž V divokých perejách Koloráda, Česká republika, 30 min, réžia Marek Hýža.

Poetický pohľad na hrebene Nízkych Tatier prinesie film Braňa Molnára Nízke Tatry, srdce Slovenska. Pred jeho kamerou sa vystriedali ľudia rôznych koníčkov aj profesií, ktorých spája láska k prírode, špeciálne k Nízkym Tatrám - ornitológ, bača, ochranár, chatár, lyžiar a ďalší. Film sa premietne spolu s premiérovými dokumentami Dotknúť sa Denali a Tatras Wild Ride v rámci ovorenia festivalu.

Režisér Braňo Molnár predstaví na festivale tiež časozberný dokument Bratislava. Krátky film prináša originálny pohľad na mesto a jeho okolie.

Najoceňovanejší slovenský režisér, ktorý cez svoje filmy zoznámil svet so Slovenskom a naopak, doma predstavil aj tie najnedostupnejšie kúty sveta, Pavol Barabáš, uvedie film o slovenských jaskyniach a jaskyniaroch s názvom Hľadači utajených svetov. Predstavuje v ňom jaskyniarov a ich pokoru voči podzemnému svetu a sile prírody v ich autentickom prostredí.

Slovenskí filmári prinášajú pohľad na rôzne oblasti sveta.

Pavol Barabáš uvedie na festivale aj svoj najnovší film s názvom Mongolsko - v tieni Džingischána. Cestovateľský film, ktorý je kombináciou prvkov hraného a dokumentárneho filmu, je o putovaní krajinou mimo oficiálnych ciest, čo potvrdzuje aj motto filmu: "Ozajstné Mongolsko sa začína až tam, kde sa končia koľaje vyjazdené od áut."

Pohľad na Afriku ponúkne zase film režiséra Petra Csonku s názvom Expedícia k jazeru Kariba. Film zachytáva výkony slovenskej výpravy kajakárov, ktorí splavili rieku Zambezi od Viktoriných vodopádov až po jazero Kariba. Práve táto rieka je medzi kajakármi vychýrená jednými z najťažších a najlepších perejí sveta. Film ponúka podvodné zábery, jedinečné obrázky Afriky s jej tajomstvami, nebezpečenstvom, ale aj svojou faunou a flórou.

V sobotu zavíta na festival MAOK s hudobnou kompozíciou Štyri živly. Živý koncert multiinštrumentalistu Maoka, podfarbený filmovými klipmi Paľa Barabáša, Roba Rajchla a iných.

Dokumentarista Vlado Dudlák pripravuje film Po stopách Mórica Beňovského. Na festivale bude premietnutý 23-minútový film Afrika – sám na rieke, s ľuďmi na ostrove.

Program festivalu nájdete na jeho stránkach www.horyamesto.sk.

Vydané: 2011-03-28
Aktualizované: 2011-03-28

Kategórie: - Horolezectvo