Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Fotograf živej prírody: Dráha letu

Dráha letu

Tri blesky a jednu myš ako návnadu použil kanadský fotograf Connor Stefanison, aby ulovil záber sovy pásikavej. Nazval ho Dráha letu. S touto snímkou sa mladý fotograf stal laureátom ceny Eric Hosking Portfolio Award 2013 v rámci súťaže Fotograf živej prírody, ktorú organizuje britské múzeum prírody Natural History Museum.

Sovia samica žije neďaleko jeho domu v Burnaby, v kanadskej Britskej Columbii. Nejaký čas ju pozoroval, sledoval kade lieta, až napokon mohol pripraviť tento záber. "Chcel som, aby na snímke boli tuje a papradie, ktoré sú typické pre tichomorské pobrežie," uvádza fotograf.

Kameru umiestnil blízko obľúbeného sovieho bidla a prepojil ju s troma bleskami. Potom umiestnil mŕtvu myš nad kameru a čakal, kedy si po ňu sova príde.

"Uchytila myš, letela nazad na bidlo a začala volať svojho druha. Je to jedno z najvzrušujúcejších volaní v prírode," Connor Stefanison.

Sovu si môžete si vypočuť na videu. Porovnajte farby sovy na videu a na obrázku.

Cena Eric Hosking Portfolio Award je pomenovaná po priekopníckom fotografovi prírody a je určená mladým fotografom od 18 do 26 rokov.

(Použitá technika: Canon EOS 5D Mark II + 16-35mm f2.8 lens at 16mm; 1/13 sec at f8; ISO 1600; Canon 580 EXII flash + Canon 580 EX flash + Canon 430 EX II flash; Vello FreeWave Plus wireless remote shutter; tripod.)

Spracoval: id

Vydané: 2013-10-24
Aktualizované: 2013-10-24

Kategórie: Príroda, životné prostredie