Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Horolezci nie sú bohatieri, 1. časť

Broad Peak nad základným táborom poľskej zimnej výpravy 2013

Čo je morálne, a čo je fyzicky možné pri výpravách horolezcov na osemtisícmetrové končiare? Hádky ohľadne odpovedí na tieto otázky sa strhli v Poľsku. Po marcovej tragédii na Broad Peaku ich v septembri znova rozdúchalo zverejnenie správy o priebehu zimnej expedície v Karakorame. Správu pripravila komisia vymenovaná Zväzom poľských alpinistov. Na čele komisie stál skúsený himaláista Piotr Pustelnik, ktorý sám vystúpil na 14 osemtisícoviek. (Na snímke je tábor expedície pod Broad Peakom. Autor snímky: Adam Bielecki, polskihimalaizmzimowy.pl)

Na Broad Peak vystúpili 5. marca 2013 štyria lezci, vrátili sa len dvaja. Ďalší dvaja - 58-ročný Maciej Berbeka a 27-ročný Tomasz Kowalski, nedokázali pri ceste nazad prekonať zostupy i výšvihy dlhého hrebeňa Broad Peaku vo výške 8000 metrov. Pri zostupe z hlavného vrcholu, ktorý dosiahli, jeden po druhom, od 17:20 do 18:00, sa lezci rozdelili a zrejme každý išiel sám za seba.

Prvý zostupujúci Adam Bielecky sa vrátil z vrcholu vo výške 8047 metrov do najvyššieho, štvrtého tábora vo výške 7400 metrov za päť hodín, Artur Malek za 9 hodín (o druhej v noci). Svetlo Berbekovej baterky videli naposledy v noci vo výške okolo 7700 metrov a telo Tomasza Kowalského našli našli v júni pripnuté na fixných lanách v komíne na hrebeni vo výške 7900 metrov.

"Pomaly sa posúvam. Nevládzem dýchať."

Televízny dokument priniesol záznam z posledných rádiových spojení s Kowalskim:
"Pomaly sa posúvam celý čas. Nevládzem dýchať," vravel už veľmi slabým hlasom.

Správa komisie: Neetické správanie dvoch lezcov

<%menubp 2515%>

Komisia, ktorá dostala za úlohu vysvetliť, čo sa na Broad Peaku udialo, vydala správu, ktorá odsudzuje ako neetické správanie dvoch lezcov, ktorí sami zostúpili dole a nepomohli svojim dvom druhom. Správa je najkritickejšia k Adamovi Bieleckému.

Obaja lezci, ktorí prežili, sa bránia, že sa subjektívne cítili v ohrození života, pretože boli tiež vyčerpaní a čakali ich nočné výstupy pri zostupe v zóne smrti vo výške osemtisíc metrov. Bielecki na adresu obvinení povedal:

"Zabolelo ma, že som bol označený za hlavného vinníka... Bol som si istý, že umriem a nezídem z tej hory. Keby som bol počul vo vysielačke: 'Adam, vráť sa po Tomka,' odpovedal by som Wielickému: K...., nedokážem to.' (...) Keď som si prečítal tú správu, prišlo mi na um aj to, že som bol povinný ostať na tej hore (...) a zahynúť tam. Bol by som teraz národným bohatierom. Dnes môžem povedať niečo, čo som doteraz nikdy nepovedal: Príčinou tragédie na Broad Peaku bolo, že Maciej a Tomek nesprávne posúdili svoje možnosti. Každý z nás na tom hrebeni sa mal pozrieť do svojho vnútra a povedať si: Dokážem to, alebo nedokážem to. Oni sa pomýlili. A ja som sa teraz ocitol v poľskom pekle."

Pustelnik: Najdôležitejšou zásadou v horách je partnerstvo

Hovorca komisie Piotr Pustelnik odpovedá, že "najdôležitejšou zásadou v horách je partnerstvo. Prinajmenšom ja som sa niečo také naučil pred štyridsiatimi rokmi a zastávam tento názor... že to je veľmi vážna zásada nášho športu. Okrem toho v existuje vo Zväze poľského alpinizmu i v poľskom zimnom himaláizme nepísaná zásada vizuálneho kontaktu. A či Adam neporušil, a to pri plnom vedomí, tieto zásady?"

Byť zbabelcom a žiť, alebo bohatierom a umrieť?

Zo závermi správy a s kritikou lezcov, ktorí prežili, nesúhlasia mnohí z horolezeckej komunity. Niektorí uvádzajú, že keby lezci, ktorí prežili, neboli išli za seba, tak by na Broad Peaku možno zahynuli štyria, a nie dvaja lezci.

Šéf výpravy Krzystof Wielicki na adresu kritikov priebehu výpravy odpovedal, že situácia na vrcholovom hrebeni bola iná, než sa javí dnes vo svetle kritizujúcej správy:

Adam Bielecký a Artur Malek podľa neho "schádzali dole a mysleli si, že ich druhovia pomaly, pomaly, ale predsa schádzajú za nimi. Ťažko tu niekoho posudzovať, keď tu nebola taká situácia, v ktorej jeden horolezec opustí druhého, čiže situácia: Ty si slabý, tak tu ostaneš a ja idem nadol. Tu nedošlo k situácii, že by niekto niekomu nepomohol. Možno len hovoriť, že niečo nepredvídali, že preukázali malý záujem o celý tím. Oni sami to vysvetľujú podmienkami - Bielecki vraví, že prepadol panike, že sa bál a utekal preč. To treba tiež vziať do úvahy. Nemôžeme nasilu vytvárať bohatierov, lebo vzniká otázka, čo je lepšie: Byť zbabelcom a žiť, alebo bohatierom a umrieť. Robert Szymczak (lekár výpravy) to dobre povedal, že očakávania, že horolezec musí byť bohatierom, sú akési čudné."

Vedenie Poľského zväzu alpinistov na spory, ktoré vyvolala správa, reagovalo oznámením, že zorganizuje konferenciu o bezpečnosti a etike lezcov vo veľkých výškách.

Spracoval: Vlado Bibel

Vydané: 2013-10-02
Aktualizované: 2013-10-02

Kategórie: Horolezectvo