Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pre každého turistu: Horskej službe sa osvedčuje mobilná aplikácia

Aplikácia HZS

Horská záchranná služba (HZS) bilancovala uplynulú letnú sezónu. Žiaľ, zaznamenala v porovnaní s predošlým rokom zdvojnásobenie počtu obetí na horách - bolo ich až 20. Počet obetí navýšili štyria záchranári z vrtuľníka, ktorý havaroval v Slovenskom raji.

Počet záchranných akcií sa v období od 15. júna do 30. septembra 2015 zvýšil o vyše 19 percent a zásahov bolo 366. Postihnutými boli najčastejšie ľudia zo Slovenska.

HZS vysvetľuje intenzitu sezóny teplým počasím, ktoré lákalo ľudí na hory. Ďalšie podrobnosti sú uvedené v tlačovej správe, ktorá je pripojená nižšie.

Lahšie vyhľadávanie

Užitočnou sa v uplynulej sezóne ukázala byť aplikácia HZS, ktorá umožňuje priamo cez SMS kontaktovať linku horskej služby 18 300 a posiela aj GPS súradnice volajúceho o pomoc. Zariadením schopným určovať polohu by mal byť zrejme vybavený každý návštevník hôr.

Bezplatná aplikácia (zatiaľ len pre Android) je dostupná na Google Store: >>

(id)

Logo HZS

Tlačová správa HZS

Dňa 12.10.2015 sa na oblastnom stredisku HZS v Starom Smokovci uskutočnila tlačová konferencia HZS, ktorej hlavnou témou bolo vyhodnotenie letnej turistickej sezóny 2015 .

Túto letnú sezónu môžeme už teraz považovať za jednu z najsilnejších za posledné roky, čo bolo určite v značnej miere ovplyvnené aj počasím, ktoré tento rok letnej turistike prialo. Od 15.06.2015, kedy skončila sezónna uzávera turistických chodníkov a oficiálne sa odštartovala letná turistická sezóna, až do konca septembra 2015 záchranári HZS zasahovali celkovo 366 krát, čo je oproti roku 2014 nárast o 19,4 %. Najviac zásahov mali záchranári HZS vo Vysokých Tatrách – 138, Slovenskom raji – 55 a Západných Tatrách – 51. Zasahovali pri ľahších úrazoch na turistických chodníkoch, ako aj pri vážnych výpadkoch horolezcov, pádoch na snehových poliach, pri zásahoch bleskom, vyčerpaniach, srdcových slabostiach, uhryznutiach hadmi, hmyzom, úrazoch cyklistov, pádoch paraglidistov, zásahoch bleskom, veľkých pátracích akciách, žiaľ nie vždy so šťastným koncom. V mnohých prípadoch turisti podcenili svoje schopnosti, vybrali sa na túru mimo TZCH sami, čo sa im stalo osudným.

Počet smrteľných nehôd stúpol oproti roku 2014 až o 100 %. Kým za rovnaké obdobie roku 2014 ich bolo 10, túto sezónu ich počet stúpol na 20. Túto smutnú štatistiku navýšila aj tragická nehoda vrtuľníka VZZS pri záchrannej akcii v Slovenskom raji, pri ktorej zahynuli všetci štyria členovia posádky vrátane náčelníka oblastného strediska HZS v Slovenskom raji pplk. Ing. Dušana Leskovjanského.

Najviac turistov, ktorí potrebovali pomoc HZS bolo slovenskej národnosti – 50,82%, českej národnosti - 14,75% a poľskej - 13,39%.

Operačné stredisko tiesňového volania prijalo počas leta celkovo 243 žiadostí o pomoc. Prostredníctvom tiesňovej linky „18 300“ bolo prijatých 66 % žiadostí, prostredníctvom linky tiesňového volania „112“ - 23,87 % a 9,87 % prostredníctvom operačného strediska ZZS. Niektoré tiesňové volania boli smerované aj priamo na oblastné strediská HZS.

Od júna 2015 je v skúšobnej prevádzke aj aplikácia HZS, ktorá umožňuje používateľom posielanie tiesňových SMS a uskutočnenie hovoru na tiesňovú linku HZS, so súčasných zobrazením aktuálnej polohy volajúceho na mape. Táto aplikácia vo výraznej miere uľahčuje prácu záchranárom a skracuje čas príchodu k postihnutému. Od jej spustenia už bola nápomocná pri niekoľkých záchranných akciách, či už pri rýchlej lokalizácii miesta, kde sa postihnutí nachádzali alebo aj pri komunikácii s postihnutými alebo svedkami nehody a navigácii pri poskytovaní prvej pomoci na miestach, kde bolo slabé pokrytie signálom mobilného operátora. Touto cestou chceme apelovať na návštevníkov horských oblastí, aby pokiaľ je to možné, si túto aplikáciu stiahli do svojich mobilných zariadení a v prípade potreby ju aj využívali.

Aj keď sa letná turistická sezóna oficiálne končí sezónnou uzáverou 1.11., v súčasnej dobe už vo vysokohorskom teréne vládnu zimné podmienky. Preto prosíme turistov, aby si svoje túry dobre naplánovali a prispôsobili ich svojim schopnostiam a nepodceňovali počasie, ktoré momentálne na horách vládne. Na túry odporúčame zvoliť vhodnú obuv, vziať si teplé a aj nepremokavé oblečenie, najlepšie viac vrstiev, čiapku, rukavice, teplý čaj a nezabudnúť na paličky, poprípade aj mačky a čakan, keďže turistické chodníky sú vplyvom sneženia a nízkych teplôt šmykľavé. A samozrejme nabitý mobilný telefón, pre prípad nehody, na privolanie pomoci.

<%lezenie lang %>

Vydané: 2015-10-14
Aktualizované: 2015-10-14

Kategórie: Horolezectvo