Festival HORY A MESTO čaká víkendový program, na ktorý návštevníkov už v piatok večer naladí nemecká profesionálna lezkyňa Ines Papert. Jedna z najlepších mixových a alpských lezkýň (aj lezcov) na svete za posledných desať rokov, držiteľka viacerých rekordov pricestuje na Hory a mesto po prvý raz. Milovníkov horských filmov čakajú aj workshopy so slovenskými filmármi o tom, ako nakrúcať v divočine a prírode. Filmy, prenášky, cestokluby, dovedna ešte 33 programových blokov a množstvo sprievodných podujatí až do nedeľného večera, kedy festival uzavrú víťazné filmy.
Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO sa koná od stredy v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.
„Opäť nás milo prekvapila návštevnosť, plné kinosály, záujem ľudí o festivalový program. Dobré ohlasy hneď po prvom dni potešia, povzbudia a sú potvrdením, že sme sa dramaturgicky trafili a priniesli naozaj to najlepšie. S dobrými dojmami odchádzajú nielen diváci, ale aj samotní hostia a filmári, za všetkých by som menovala z pvého večera Pavla Barabáša, Rasťa Hatiara, mladého režiséra Adama Lisého i Lucišu Hollú,“ povedala dramaturgička festivalu Hory a mesto Natália Bokníková o doterajšom priebehu festivalu. Včera sa k multimediálnym prezentáciam hostí, filmom a sprievodným podujatiam pridali cestokluby KINO SVET.
V piatok Ines Papert a jej Jazdci na búrke
Dnes sa očakáva príchod fenomenálnej lezkyne Ines Papert. Napriek tomu, že lezeniu sa začala venovať až v dospelom veku, vypracovala sa na mimoriadne silnú skalnú, alpskú, ľadovú či mixovú lezkyňu, ktorá sa svojimi výkonmi častokrát vyrovnáva aj mužom. Drží viacero rekordov v ženskom lezení a má za sebou mnoho prvovýstupov, napríklad aj na himalájsku horu Likhu Chuli I (6719 m) v Nepále, na ktorú dokonca vyliezla sama. V roku 2006 vyhrala svetový šampionát Ice Climbing Wolrd Cup a v priebehu siedmich rokov ho vyhrala ešte trikrát.
Na festivale Hory a mesto predstaví už dnes večer svoj najnovší film Riders on the Storm o prelezení rovnomennej cesty na Torres del Paine v Patagónii. Porozpráva aj o expedíciach vo viacerých oblastiach sveta ako v Alpách, v Nórsku, v Himalájach či amerických Rockies.
Workshop o nakrúcaní v divočine a prírode
Víkendový program festivalu otvorí v sobotu o desiatej filmový workshop o nakrúcaní v divočine a prírode. O svoje skúsenosti sa podelia: Erik Baláž, kameraman a fotograf Karol Kaliský, s ktorým Erik Baláž roky spolupracuje, a traja ďalší filmári v jednom bloku: Braňo Molnár, Daniel Grula a Daniel Jablonský. Návštevníci sa viac dozvedia o dôležitých námetoch a hľadaní silných príbehov, o filmovaní ako alternatíve k zabíjaniu divých zvierat, aj o nakrúcaní v divokých oblastiach Albánska.
Film o lese pod Kriváňom
Spomínaný režisér a ochranár Erik Baláž prichádza s premiérou druhej časti trilógie Tajomné Karpaty s názvom Nesmrteľný les. Oceňovaný filmár v ňom so svojím tvorivým tímom predstavuje prírodný raj – les pod Kriváňom, ktorý sa takmer nemení, jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom je medveď. Festival zároveň uvedie aj prvý film spomínanej trilógie Život v oblakoch, ktorý je zameraný doslova na život v oblakoch, štítoch, na slovenské pomery v najväčšej nadmorskej výške, ktorá láka najmä rysy, kamzíky, ale i orly, medvede, vlky, líšky a ďalšie druhy.
Od enviromentalistiky k ultramaratónu
V sobotu sú na programe aj špeciálne sekcie: Enviro: cirkulárna ekonomika, Fenomén Tatranské chaty, Beh – ultramaratón. Práve v tejto sekcii bude premietnutý aj dokument Mira, ktorý získal na kanadskom Vancouver International Mountain Festival Grand Prix a na Slovensku sa uvedie po prvý raz. Film je o nepálskej bežkyni, ktorá začala behávať v detstve a z jednoduchých pomerov a neľahkých podmienok sa vypracovala na jednu z najlepších bežkýň sveta. „Porota bola týmto filmom očarená, najmä pokorným a skromným charakterom hlavnej hrdinky. Je vzorom pre mladých ľudí vo svojej komunite a pre ženské športovkyne po celom svete,“ píše sa vo verdikte poroty.
Dvakrát Yosemity zblízka
Sobotu, ktorej program je najprestrejší a najplnší, uzavrie večer špeciálna dvojprednáška; organizátori ňou chcú zareagovať na mimoriadny úspech dvoch svetových lezcov, ktorí približne dva roky po sebe ako jediní vyliezli voľným štýlom Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na prelome rokov 2014 a 2015 sa to ako prvému podarilo Kevinovi Jorgesonovi, ktorý cestu podnikol spolu s Tommym Caldwellom, hosťom festivalu Hory a mesto spred troch rokov, neskôr túto najťažšiu cestu pokoril aj Adam Ondra, svetová jednotka v skalnom lezení.
Biker medzi indiánmi a filmy o horskom bicyklovaní
V nedeľu bude program gradovať, až ho večer uzavrú dva bloky víťazných filmov vo všetkých kategóriách. O 16:00 sa so svojou multimediálnom prezentáciou predstaví český biker Michal Mároši, ktorý si splnil sen, keď v Kanade nakrútil dokument o jazdení a indiánskej kultúre. Po ňom bude nasledovať sedem filmov zo sekcie Horské bicykle. Prezentáciu bude mať aj jeden zo skutočných priekopníkov slovenského skalolezenia a extrémneho zimného lezenia v stredných veľhorách Stano Glejdura. Jeho rozprávanie o začiatkoch lezenia na Kalamárke má názov Cesta alpského lezca.
Kaukazsko-gruzínske prezentácie
k tlačovej správe festivalu ešte dodajme, že ak hľadáte tip na vysokohorský výlet, nedajte si ujsť dve prezentácie o Kaukaze a Gruzínsku: Svetozár Krno - FARBY, ĽUDIA A BÁJE KAUKAZU, čo je prednáška opretá o skúsenosti z Baksanskej doliny, Udy-su, Adyr-su, Ušbinského ľadopádu, gruzínskej Svanetie, Malého Kaukazu, výstupu na Elbrus (5 643 m) a iných končiarov.
Po Krnovi nasleduje Jozef Terem - GRUZÍNSKO VČERA A DNES - o výstupe na legendárnu horu Kazbek, hornatej Svanetii, Stalinovom rodnom meste Gori, o treskúcej kaukazskej zime, vodke a víne, ale aj o porovnaní, ako vyzeralo Gruzínsko 17 rokov dozadu a dnes.
Viac o programe festivalu Hory a mesto na jeho stránke: >>
Vydané: 2017-03-24
Aktualizované: 2017-03-24
Kategórie: Pozvánky