Červený Kameň: Červený po skale, medi a víne
Hrad Červený Kameň má meno údajne vďaka skale v Malých Karpatoch, na ktorej stojí. Červene je tam však ešte viac! Pozorný návštevník na ňu narazí, keď si vypočuje výklad sprievodcu o minulosti hradu, ale s omamnou červenou sa tam môže stretnúť aj v našich časoch.
Červený Kameň patrí k niekoľkým hradom na Slovensku, z ktorých sa zachovalo viac než ruiny. Popravde je to vďaka tomu, že je to stavba, ktorá vyrástla na mieste staršieho stredovekého hradu. Pôvodne kráľovský hrad z polovice 13. storočia bol súčasťou pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Začiatkom 16. storočia sa stal majetkom rodiny Thurzovcov a od roku 1535 patril Fuggerovcom, ktorí sa radili k najbohatším európskym magnátom a finančníkom. Anton Fugger začal rozsiahlu prestavbu na pevnosť s mohutnými suterénnymi skladovacími priestormi. Mala byť prekladiskom tovaru na obchodnej ceste do západnej Európy. Fuggerovci boli vlastníkmi medných baní okolo Banskej Bystrice a s meďou obchodovali po celej Európe. Tu prichádzame k druhej červenej stope, červenú meď skladovali Fuggerovci na hrade. Koncom 16. storočia prešiel hrad do majetku rodiny Pálffyovcov, ktorí tu sídlili až do roku 1945. Pálffyovci premenili strohú pevnosť na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou.
Hrad bol roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Príťažlivá nie je len samotná stavba, ale aj interiéry hradu a časté podujatia, ktoré majú vždy patinu starých čias, a vinotéka, kde narazíte na tretiu červenú stopu: lahodné červené vína z malokarpatských viníc.
Čo nájdete na hrade
Hradné pivnice
Možnosť prehliadky podzemných priestorov a obranného systému hradu. Fortifikácia a dômyselný vetrací systém bášt vychádzajú z teoretických prác umelca a humanistu Albrechta Dürera.
Expozícia dobového bývania šľachty a historických zbraní
Hradná expozícia poskytuje návštevníkovi možnosť vidieť viaceré typy obytných priestorov od spální cez rôzne salóny, jedáleň až po pracovňu. Zariadené sú v slohových štýloch od renesancie až po secesiu. Zároveň je možné zoznámiť sa i s pôvodnými interiérmi hradu: lekárňou, salou terrenou a kaplnkou Nanebovzatia Panny Márie. Súčasťou prehliadky je i kabinet zbraní.
Atrakcie v areáli hradu
V areáli hradu ponúka jedinečný zážitok návšteva Sokoliarskeho dvora ASTUR (najväčšia kolekcia dravcov na Slovensku).
Ako sa dostať na hrad
Z Bratislavy autom je to len 28 kilometrov po ceste číslo 202. Mestá a dediny na trase (Svätý Jur, Pezinok, Modra) sú súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty. Za Modrou, za dedinkou Dubová, sa vám hrad ukáže po ľavej strane. Z hlavnej cesty odbočte za Modrou, v dedine Častá, smerom na Pílu. Hrad sa týči nad dedinou. Na odbočku v Častej upozorňuje značka. Pred vstupom do hradného areálu je bezplatné parkovisko.
Tipy na výlety a relax v Bratislave a okolí
Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15
Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie