Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Karloveské rameno a dunajský expres

Karloveské rameno na fotografii z roku 2007. Lode, ktore slúžili ako lodenice, boli z tejto časti ramena neskôr odtiahnuté, a tak je to už historická fotografia
Karloveské rameno na fotografii z roku 2007. Lode, ktore slúžili ako lodenice, boli z tejto časti ramena neskôr odtiahnuté, a tak je to už historická fotografia. Autor / zdroj: Vlado Bibel.

Bratislava je mesto na rieke, a tak v Bratislave nemusíme ďaleko chodiť za vodnými športami. Každý, kto vie chytiť do ruky pádlo, má príležitosť ukázať, ako ním vie zaberať, napr. v Karloveskom ramene. Celé rameno je dlhé až šesť kilometrov a tiahne sa od Dunaja v priestore pod Botanickou záhradou popri Devínskej ceste až ku kameňolomu. Tam ho napájajú vody Dunaja. O ramene je známe, že jeho horná časť je ťažko splavná, ak je nižší stav vody. Preto býva dolná časť ramena najživšia. Pod lodenicami v nej trénujú vodáci, lemuje ju cyklotrasa a aj peší návštevníci môžu zakotviť v hausboate zvanom Mark Twain a dať si tam pivo.

Poznámka: v roku 2016 bolo Karloveské rameno prehĺbené a plavebné podmienky sú v ňom teraz lepšie, ako boli v čase, keď vznikala táto reportáž.

Karloveské rameno nie je vždy splavné
Karloveské rameno nie je vždy splavné.

Využili sme pekný májový deň, ktorý nasledoval po krátkych dažďoch a vybrali sme sa na kánojke hore Karloveským ramenom. Rameno sa v dolnej časti rozlieva do šírky. Prvých niekoľko sto metrov sme prekonali elegantne. Potom prišla prvá prekážka. Na mieste, kde sa rameno prvýkrát zužuje, sme museli vyskočiť z kanojky a pár metrov ju vliecť za sebou. To sme museli urobiť viackrát. A je možné, že by sme to boli museli urobiť aj pri vyššom stave vody, pretože na niektorých užších plytkých miestach sa tok vody dosť zrýchľoval.

Začiatok Karloveského ramena
Začiatok Karloveského ramena.

Narazili sme aj na na plytké miesta v pomalej vode - taký je úsek ramena v oblasti chatiek pod Devínskou cestou.

Vcelku sme absolovali obojživelný výlet, ale nebrodili sme sa až tak veľa, aby to bolo nepríjemné. Odmenou bol pohľad na sivý chrbát bobra, ktorý tesne pred nami skĺzol do vôd ramena a zistenie, že dunajský priesok rozohriaty slnom hreje tak príjemne, ako piesok na podvečernej morskej pláži.

Na Dunaji nad Bratislavou
Na Dunaji nad Bratislavou.

Výhodou Karloveského ramena je, že cestu nazad možno absolvovať dunajským expresom - rýchlym prúdom Dunaja. Táto časť výpravy je vodácky náročnejšia. Keď sa dunajská voda začne peniť okolo kánojky, zídu sa aspoň základné vodácke zručnosti. Ak ich máte, tak vám ostane čas pozorovať malebný breh Dunaja a tešiť sa z okolo sa plaviacich nákladných i osobných lodí, ktoré môžu kánojku celkom slušne rozhojdať. (Máj 2007)

Ďalšie info:

Útočný bobor v Karloveskom ramene na Dunaji v Bratislave

Bratislavský online sprievodca

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

Vydané: 2007-05-23
Aktualizované: 2007-05-23

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy