Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Lezecký výlet na Malé Hradisko

Miro rád poznáva nové lezecké skaly, a tak sme sa v augustovú nedeľu vypravili do Malých Karpát na Malé Hradisko. Miro si na rozdiel od nášho posledného spoločného výletu priniesol aj úväzok. Pod skalou ale zistil, že si zabudol mádžo váčok - čo vyriešil požičaním si mádža od dvojice, ktorú sme na Hradisku stretli a mádžo váčok si zimprovizoval z igelitového vrecka. Občas do tohto neštandartného váčku nevedel trafiť rukou, lebo aj keď cesty boli krátke, neboli pozície, ktoré sme v nich zaujímali, úplne pohodové. Veď, ako sme sa predtým dozvedeli, sú to "silové" cesty. Až keď sme prišli pod skalu, pochopil som, čo "silové" v tomto prípade znamená.

Improvizácia s mádžo váčkom
Improvizácia s mádžo váčkom.

Malé Hradisko je kremencová skala v lesnom svahu vysoká (z tej najvyššej strany) niečo vyše 15 metrov. Skala má štyri steny a na troch z nich sú vyborhákované cesty - na jednej strane trojkové (Hradisko III), na druhej cesty za 4+ až -7 (Hradisko II) a na tretej (Hradisko I) sú tri sedmičky a jedna 9-. Posledná päťková cestička Hradiska I veľmi nestojí za zmienku.

Tie silové cesty sme našli na tej stredne náročnej stienke Hradisko II, ktorá je vo svahu najnižšie - zdali sa nám trocha podhodnotené, pretože všetky sa začínajú previsom. Skončili sme tou najťažšou dvojvariantnou cestou Pekná hrana (7-) / Ofajč (6). Variantné riešenie je v tejto ceste v hornej časti a dolu sa ide po spoločnej línii cez pomerne bouldrový previs, ktorý sme nevymysleli ináč, len tak, že sme sa zavesili za skalný hrot, potom vyhodili nahor doprava nohu a cez ňu sme sa vytiahli na pohodlný stupienok. Takú bouldrovú gymnastiku na skalách až tak často nerobím, a tak sa mi to celkom páčilo.

Na tej stienke označenej ako Hradisko II je dokopy šesť ciest, z nich jedna so spomínanou variantou a sú dlhé 10 až 15 metrov.

Cesta Ofajč - šestkový previs nie je zadarmo
Cesta Ofajč - šestkový previs nie je zadarmo.
Miro je už nad previsom
Miro je už nad previsom.

Keď sme preskúmali stredne ťažkú stienku Hradiska II, nakukli sme ešte na Hradisko I, ale čas nás už tlačil, takže kvôli sedmičkám na tejto stene sa zrejme na túto skalu ešte vrátime.

Na Malom Hradisku sa dá liezť aj na 10-metrovej Hradnej veži, kde sú urobené 4 cesty, ale tú sme nestihli objaviť.

V sedmičkových cestách stienky Hradisko I
V sedmičkových cestách stienky Hradisko I.
V sedmičkových cestách stienky Hradisko I

K výprave na Malé Hradisko nás inšpiroval najnovší sprievodca Vlada Lineka a spol. Malé Karpaty. V sprievodcovi sa píše, že k Malému Hradisku treba stúpať napravo od rúbaniska a potom cezeň traverzovať. Odporúčam netraverzovať a ísť lesnou cestou vedúcou pod svahom s rúbaniskom až za rúbanisko a až potom zatočiť doprava a stúpať lesom nahor. Takto možno vynechať prechod cez rúbanisko zarastené pichľavými černicami.

Hradisko 3 - nad Mirom sú dokonca až štyri cestičky, asi vhodné aj pre deti
Hradisko 3 - nad Mirom sú dokonca až štyri cestičky, asi vhodné aj pre deti.

Treba poďakovať partii, ktorá Malé Hradisko vyborhákovala - je tam teraz na čom cvičiť. Pozorne si preštudujte sprievodcu, aby ste skalu v lese nad Modrou-Harmóniou našli. Nie je to dominanta kraja.

Pripravil Vlado Bibel

Vydané: 2018-10-19
Aktualizované: 2018-10-19