Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Český himalájista Mára Holeček: Je to ako na autostráde

Mára Holeček
Mára Holeček na festivale Hory a mesto 2014 v Bratislave.
Snímka: Vlado Kuric, Festival Hory a mesto

Stretnutia na festivale Hory a mesto

"Je to ako na autostráde - aj tam sa niekto môže zabiť a predsa tam znova idete," tak odpovedal Mára Holeček na otázku, či znova tento rok pôjde na Gašerbrum I, na osemtisícovku, kde vlani zahynul jeho dlhoročný spolulezec Zdeněk Hrubý.

Prirovnanie s autostrádou možno aj sedí, len tá výška a sklon sú "trocha" odlišné. A tiež hustota vzduchu. Mára Holeček robí v Himalájach špičkové výstupy alpským štýlom a bez použitia kyslíka.

Mára Holeček
Jedna z posledných snímok Zdeňka Hrubého na Gašerbrume I.
Snímka: Mára Holeček

Tumba párty na Talungu

M. Holeček bol jedným z hostí festivalu Hory a mesto v Bratislave. Vďaka festivalu bola Bratislava na niekoľko dní hlavným mestom svetového horolezectva. Na festival prijali pozvanie viacerí výnimoční lezci. M. Holeček sa len pred niekoľkými dňami vrátil zo Chamonix, kam ho pozvali ako jedného z kandidátov na významnú alpinistickú cenu Piolets d`Or (O zlaté cepíny). Dôvodom pre pozvánku do Chamonix bol prvovýstup na himalájsku sedemtísícovku Talung, horu, ktorá leží v masíve Kančendžongy. Práve o výstupe na Talung bola Márova prezentácia na festivale Hory a mesto 2014.

Výstup Holečka a Hrubého vedie po severozápadnej strane piliera a je dlhý 2500 m. Obtiažnosť v mixoch (skala a sneh) je M6+ a v ľade WI6. Holečkovi sa napokon ušla v Chamonix "zemiaková medaila", ale pozvanie medzi horolezeckú špičku, kam patrí, ho potešilo. Doma v Čechách sa dostal v ankete novín MF Dnes medzi ľudí roka.

Na 7349 metrov vysoký vrchol vystúpil Mára i so spolulezcom Zdeňkom Hrubým za päť dní. Keď vyšli na vrchol, padla hmla. Predtým stihli nasnímať víťazné zábery. Dolu zostupovali jeden a pol dňa.

Mára vo svojom vystúpení skromne opomenul ťažkosti, ktoré prežívali pri bivakoch. Popísal, ako sa hora oproti jeho minulému pokusu "prezliekla" - takže museli ísť po ľavej strane severozápadného piliera, pretože pravá postrádala sneh a ľad. Zima na prelome rokov 2012 a 2013 bola pomerne skúpa na zrážky.

Je obdivuhodné, koľko lezeckého kumštu českí borci preukázali pri výbere trasy. Ten, kto sa niekedy vybral čo len do Vysokých Tatier a riešil tam nejaké orientačné rébusy, ocení aké orientačné schopnosti a skúsenosti mali českí prvovýstupcovia na Talungu. Lezci potrebovali veľa síl a vytrvalosti na zabodávanie cepínov a mačiek do tvrdého ľadu. V ich prospech hralo počasie. Dobrá predpoveď od meteorologičky z Prahy Aleny Zárybnickej sa na týždeň výstupu naplnila.

Svoju cestu na Talung nazvali Tumba párty. Podľa alkoholu z prosa a kukurice, ktorý si vyrábajú miestni nepálski obyvatelia. S miestnymi nosičmi strávili lezci pri prístupe k hore dlhý čas. Ako vraví Holeček "trek na Jalunský ľadovec do monumentálneho amfiteátra Kančendžungy, Kumbakarny, čiže Janu, Kabru a Talungu je hotovým očistcom pre toho, kdo nenávidí chôdzu." Ide o jeden z najdlhších prístupov pod kopec, ktorý Holeček zažil. Samotné handrkovanie s nosičmi a pochod do základného tábora (5100 m. n. m) trvali takmer šestnásť dní.

Necelé dva mesiace po úspechu na Talungu sa Holeček a Hrubý vybrali do Karakoramu na Gašerbrum I (8068 m n. m.), kde v juhozápadnej stene tiež chceli natiahnuť prvovýstup. No nedostali sa na vrchol, pretože Zdeňkovi Hrubému odchádzali sily. Mára to spätne hodnotil tak, že päťdesiatsedemročný Zdeněk, predseda českého zväzu horolezcov, nemal po návrate z Talungu, aj kvôli pracovnej vyťaženosti, dosť času na regeneráciu síl. A potom pri ústupe zo steny prišla nešťastná náhoda na strmom ľadovom svahu...

Mára Holeček
Výstup na Talung.
Snímka: Mára Holeček

Najviac objektívneho nebezpečenstva

Z hostí na festivale Hory a mesto bol práve Mára Holeček tým, ktorý pri výstupoch zápasí s najväčším objektívnym nebezpečenstvom. Svoje himalájske dobrodružstvá reflektuje takto:

"Vrchol je až dole, keď z neho zleziete... Najprv sa musíte definitívne odpísať, a potom sa môžete nazad prihlásiť do života..."

"Usilovali sme sa nedráždiť horu, do ľadu sme sekali jemne, aby na nás niečo nepadlo."

A napokon Holeček s obľubou cituje legendárneho českého himalájistu Josku Rakoncaja:

"Lezení v horách je jen pro masochistické kretény."

Dokladá to skúsenosťou z roku 2004, keď mu omrzli nohy a potom si ich liečil v teplom oceáne na Srí Lanke a sledoval, ako mu more odplavuje z nôh nechty.

Prezentácie Holečku neostávajú len pri horolezeckej téme. Porovnáva život v Európe s tým ťažším pod Himalájami a vraví:

"My sme na rozdiel od tamojších obyvateľov vyhrali prvú lotériu v živote, narodili sme sa v Európe."

Meniace sa zvyky obyvateľov Himalájí komentuje takto:

"Akonáhle im ponúknete možnosť západného životného štýlu, tak po ňom chmatnú, pretože je ľahší."

A na záver ešte jeden bonmot o himalájskom "kulinárstve":

"Niektoré jedlá za pár drobných si užívate aj štrnásť dní."

Schémy výstupov na Talung a na Gašerbrum I

Mára Holeček
Schéma výstupu na Talung.
Zdroj: Mára Holeček

Mára Holeček
Schéma výstupu na Gašerbrum I. Modrá linka zobrazuje pokus oboch lezcov z roku 2009. Červená tragický pokus v roku 2013.
Zdroj: Mára Holeček

Pripravil: Vlado Bibel

Vydané: 2014-05-07
Aktualizované: 2014-05-07

Kategórie: Horolezectvo