Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Na Pajštúne znova padali skaly

Všimnite si tie dva šutre na zemi medzi nami
Všimnite si tie dva šutre na zemi medzi nami.

V stredu na Pajštúne znova padali skaly. Tentokrát nie pričinením turistov, ale lezcov, ktorí si dávali sedmičkový Čierny previs.

Liezli sme za skalami vpravo od nich Ferov komín, keď sme začuli rachot a následne štrngot železa. Znelo to zlovestne. Ale lezci to s veľkou dávkou šťastia prežili bez vážnejšieho zranenia.

Výlom z Čierneho previsu tesne pri druhom borháku
Výlom z Čierneho previsu tesne pri druhom borháku.

Prvolezec doliezal k druhému borháku, keď rukou z dolnej časti samotného Čierneho previsu vytrhol kus skaly. Aká bola veľká, vidíte na obrázku. Pri dopade sa zrejme rozštiepila na dva kusy. Našťastie, ani jeden kameň nezasiahol ističa, takže mohol zadržať pád spolulezca. Istič nemal prilbu. Vzhľadom na veľkosť skál je otázne, či by mu bola prilba pomohla.

Prvolezec pod prvým borhákom, ktorý pomohol
Prvolezec pod prvým borhákom, ktorý pomohol.

Prvolezec "sa porúčal" za skalami. Našťastie mal zapnutý prvý borhák, na ktorom ho nezranený istič zachytil. Ako nám lezec povedal, pohrával sa s myšlienkou, že si prvý borhák v ľahkom teréne nezapne. Napokon ho použil a aj to bolo jeho šťastie. O chvíľu sa vybral do Čierneho previsu znova. Veď bol len trocha doškriabaný.

Šťastný istič
Šťastný istič.
Šutríky, ktoré napokon nepohrýzli
Šutríky, ktoré napokon nepohrýzli.

Ponaučenie: Zapínať borháky, aj keď sa v ľahkom teréne zdajú byť zbytočné. A poklepkávať, poklepkávať, študovať dunivosť skaly. A používať prilbu.

Foto: Tomáš Dedinský, text: Vlado Bibel

Pridaj komentárPripojte komentár

Komentáre

Jozo - istic: Pohlad istica (28. 9. 2014)

Pripajam pohlad istica tejto udalosti. Videl som, ako Janci pobuchal po inkriminovanej casti skaly, ktoru nasledne zatazil tahom v snahe priblizit sa k borhaku. A potom sa cas spomalil. Doteraz som o tom spomaleni iba pocul. Videl som, ako letia skaly rovno na mna. Pozrel som vlavo, nic, vpravo, nepomohol by som si, lebo mi hned napadlo, ze tie skaly sa odrazia od nizsej casti brala rovno ku mne. V tom mi napadlo skocit za strom za mnou, co mi s najvacsou pravdepodobnostou zachranilo minimalne nohy, ak nie zivot. Hned ako skaly dopadli, som si uvedomil, ze leti aj Janci, tak som sa hned otocil k bralu a pevne drzal lano. Zastavil sa na urovni mojej hlavy.
Nie je pravda, ze tu cestu potom liezol znova, otraseny tymto zazitkom bol schopny akurat doliezt po ten prvy borhak a vziat expres. Zbalili sme veci a sli domov.
Prilba by mi v tomto pripade bola na dve veci, rovnako ako kazdemu pri rozmere a vahe tychto sutrov. Ale tym neospravedlnujem to, ze som ju nemal.

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15