Koniec zimy v roku 2009 bol bohatý na sneh, a tak sme sa v aprílový Veľkonočný pondelok vybrali k jedinému malokarpatskému vodopádu v Hlbočskej tiesňave s očakávaním, že v ňom naozaj bude padať voda. Nesklamali sme sa a Občasný vodopád, ako znie jeho meno, sme naozaj videli v činnosti. Neboli sme sami. Vodopád zrejme nadobúda na popularite. Ale tým si nie som naistom, kedže nevieme, či aj po iné dni k nemu prichádzajú návštevníci. Možno majú obyvatelia Slovenska zakódované v génoch niečo, čo ich ťahá vo Veľkonočný pondelok k vode...
Podrobnejšie informácie o vodopáde sme priniesli v minulosti TU.
Pri tohoročnej vychádzke sme sa znova vracali od vodopádu po hrebeni Hlbočskej tiesňavy. Vzduch bol naplnený vôňou kvitnúcich stromov. Týmito miestami vedie náučný chodník, a ako to už na Slovensku býva, je to žial poznať podľa papierikov pri chodníku.
Keď schádzame po náučnom chodníku cez "ľudožrútsky" Molpír do doliny, nad korunami stromov vyčnievajú vežičky Smolenického zámku.
Za vodopádom z Malých Karpát do Malej Fatry
Ako bratislavských výletníkov nás pohľad na Občasný vodopád v Hlboči celkom uspokojil. Ale o tom, že v Malých Karpatoch je všetko malé, ma zákratko presvedčila snímka z malofatranskéhho Šútovského vodopádu, ktorú priniesol spravodajský servis TASR.
38 metrov je mnohonásobne viac než 9 metrov. A zatiaľčo Občasný vodopád napája prameň Hlboče široký pár desiatok centimetrov, Šútovský potok je nad vodopádom široký až dva a pol metra. Nevytvára len vodopádik, ale ozajstný vodopád.
Ako sa k nemu možno dostať - z juhu od dedinky Šútovo je to asi 4 kilometre chôdze po modrej turistickej značke, opačným smerom je prístupný tiež po modrej od Chaty pod Chlebom okolo Mojžišových prameňov, ktoré napájajú Šútovský potok. Šútovský vodopád je najvyšším vodopádom na území prírodnej rezervácie Malá Fatra a je jedným z najvyšších na Slovensku.
Bratislavský online sprievodca
Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15
Kategórie: - Pešia turistika - Slovensko - sprievodcovia