K októbru patrí jedna ľudová hádanka. Je takáto:
Nemá štetec, ani farby, predsa lístie žltým farbí.
Čo je to? No predsa jeseň. Október je jesenný mesiac a pranostiky o októbri vravia, že keď v októbri mrzne a sňazí, budúci január teplom blaží. Alebo ináč: Keď v októbri prídu tuhé mrazy, v januári zima málo nás omrazí. Tiež vraj platí: Ak skoro v októbri sneh opadá, bude mäkká zima.
Ďalšia pranostika tvrdí o októbri: Jestli v tomto mesiaci napadnutý sneh dlho trvá, bude i dlhá zima, naopak, jestli krátko trvá, bude krátka zima. Čiže v októbri krátky a skorý mrazík znamená krátku zimu, dlhé októbrové ochladenie zasa dlhú zimu.
To, aká bude zima, predznamenávajú podľa ľudových pozorovaní aj sršne a osy: Keď je v októbri mnoho sršňov a osí, bude dlhá zima. Ďalšie okrídlené tvory v októbri signalizujú, aké bude počasie: Divoké husi na odlete - je už aj po babom lete.
Pranostiky prikladajú význam aj októbrovým dažďom: Dažde v októbri predpovedajú úrodný rok.
Z októbrových mien si pranostiky všímajú napr. Teréziu (15. októbra), keď vravia, že Na Teréziu každý švec obírá.
Najviac z mien si pranostiky všímajú Gála, čiže Havla. Dňom sv. Gála je 16. október, ale jeho meno v kalendári nenájdeme, pretože 16. októbra podľa kalendára, ktorý máme k dispozícii, slávi meniny Vladimíra. (Sv. Gál bol kresťanský svätec, pochádzal z Írska a jeho životná dráha vrcholila v dnešnom Švajčiarsku.)
Gál predznamenáva, aká bude zima: Aký sa deň Havla ukazuje, taká zima sa objavuje. Alebo sucho na Gála, zima stála. Gál dokonca predznamenáva, aké bude budúce leto: Sucho na Gála zvestuje suché budúce leto. Gál je aj predelom v poľnohospodárskych prácach: Svätý Havel prácu na poli zastavuje.
Z mien sa v októbrových pranostikách dostáva ešte veľká pozornosť Šimonovi aj s jeho svätým súpútnikom sv. Júdom (30. október). Najznámejšie je Šimon a Júdy vyháňajú baču z búdy, alebo Šimon a Judy - alebo sneh, alebo hrudy.
Spracoval vb
Vydané: 2012-10-03
Aktualizované: 2012-10-03
Kategórie: Kalendár mien a zvykov - Miestna kultúra, folklór