Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pavel Trčala - priveľa šťastia na Evereste

Spochybňovaná vrcholovka Pavla Trčalu na Evereste
Spochybňovaná vrcholovka Pavla Trčalu na Evereste. Autor / zdroj: FB Pavla Trčalu.

Český športový server Hory-doly uverejnil rozsudok súdu v prípade športovca Pavla Trčalu. Tomuto extrémnemu športovcovi - menej horolezcovi, a viac lyžiarovi, kitesurferovi - sa v roku 2005 podarilo vystúpiť na Everest zo severnej, tibetskej strany, hoci na to pôvodne nemal povolenie - permit - ako sa v medzinárodnom slangu hovorí. Zdá sa, že bol v správnom čase na správnom mieste - a pomohla mu séria šťastných náhod. Ako po návrate domov zistil, mal šťastia až priveľa.

Šťastie 1

Najprv sa dostal ako záskok do ukrajinskej expedície, z ktorej na poslednú chvíľu niekto odstúpil.

Šťastie 2

Potom sa sa na svahoch Everestu stretol so svojím známym, poľským horolezcom - filmárom, ktorý ochorel, a ten ho požiadal, či by mu nedoniesol profesionálnu kameru, ktorú nechal vo výške takmer 8000 metrov a šerpovia za jej znesenie pýtali priveľa. Poliak mu poskytol svoj permit. Trčala šancu využil a vystúpil aj na Everest, hoci pôvodne len chcel vystúpiť čo najvyššie a spustiť sa dolu na lyžiach. A kameru Poliakovi doniesol.

Šťastie 3

Navyše ho na Evereste čakala ďalšia dávka šťasteny - na vrchole bolo vtedy na chvíľu okno výborného počasia, len málo stupňov pod nulou - a tak sa mohol odfotiť len vo flisovej bunde a bez rukavíc, bez toho, aby bol polárnicky-everestovsky zababušený ako bývajú lezci na "streche sveta".

...príliš veľa šťastia nemožno nechať bez trestu

Chcel som napísať, že týmto šťastím akoby sa jeho šťastie vyčerpalo, pretože pri zostupe ho postihla snežná slepota a zišiel šťastne len tak-tak. Ale zišiel. Takže ešte štvrté šťastíčko.

Nedôveryhodné vrcholové foto

Po návrate domov vrcholové snímky s ľahkým až neeverestovským oblečením poslúžili ako zámienka na obviňovanie, že je podvodník, a že jeho snímky z Everestu sú len koláže. K tomu sa pripojili obvinenia, že sa dostal na Everest podvodom, bez zaplateného povolenia. Proti Trčalovi vystúpili aj poprední českí horolezci.

5 rokov súdenia sa

Tieto obvinenia sa ťahali roky a napokon v roku 2011 Denník MF Dnes priniesol článok, v ktorom priradil P. Trčalu k najväčším podvodníkom v športe. Trvalo potom ďalších 5 rokov, kým si Trčala v spore s denníkom vysúdil svoju pravdu. Pomohli mu svedectvá horolezcov, s ktorými sa na Evereste stretol i pravosť fotografií, ktoré sa nepodarilo spochybniť. Súd uznal, že na Evereste naozaj stál. Uznal tiež, že vzhľadom na to, že povolenie - permit na výstup sa udeľoval na počet osôb, a nie na konkrétne mená, Trčala bol na Evereste legálne aj z pohľadu čínskych úradov.

Zápis v Himalayan Database

Napokon zápis o jeho výstupe v máji 2005 si možno prečítať aj v autoritatívnej Himalayan Database. Trčala bol - aspoň v roku 2005 - naozaj najmladším Čechom, ktorý sa dovtedy dostal na Everest.

Denník MF sa mu musel ospravedlniť a server Hory a doly si dal záležať na tom, aby získal rozsudok súdu, v ktorom je celá táto anabáza podrobne rozobraná a popísaná na 21 stranách.

Vox populi - po papuli

V roku 2005 sa údajne o Everest pokúšali 4 české horolezezecké expedície. Vystúpiť sa podarilo len netrénovanému horolezcovi Trčalovi. Šiel za pomoci kyslíka a nikdy to nepopieral.

Na stránkach servera Hory a Doly sa môžete dostať aj k diskusii z roku 2005 o prípade Pavla Trčalu. A to je nadčasovo smutné v tomto prípade - koľko je v rôznych diskusných fórach hlasov, ktorým je hneď všetko jasné, šťastie a úspech niekoho iného spochybnia a jeho česť bez zaváhania pošliapu. Akoby sme boli radšej, keď šťastena so smolou chodí. C'est la vie?..

Vlado Bibel

Ďalšie info:

Trčala: Súd potvrdil, že som dosiahol vrchol Everestu

Vydané: 2016-11-17
Aktualizované: 2016-11-17

Kategórie: Horolezectvo