Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pieskové kráľovstvo na Zemplínskej šírave

Pieskové kráľovstvo na Šírave - socha Poseidóna
Pieskové kráľovstvo na Šírave - socha Poseidóna. Autor / zdroj: Košice Región Turizmus.

Na Zemplínskej šírave pri Kaluži umelo vybudovali pieskovú pláž, ktorá má prilákať ďalších rekreantov. Pri pláži je aj Pieskové kráľovstvo s pieskovými sochami. Pripravili ich tvorcovia populárneho ľadového dómu na Hrebienku v Tatrách pod vedením architekta, sochára Adama Bakoša. Piesok je vraj spevnený, aby sochy vydržali počas celého leta aj pri nepriaznivom počasí.

Šírava, druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku, bývala v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia oblúbeným letoviskom. Šírava je dlhá až 10 km a široká až 3 a pol km a má obrovský potenciál na rozvoj vodných športov.

Návštevníci pribúdajú

V posledných rokoch pri Šírave turisti znova pribúdajú, uvádza to regionálna turistická organizácia Košice Región Turizmus vo svojej tlačovej správe: "Kým v roku 2015 hlásili strediská Kaluža, Vinné, Klokočov a mesto Michalovce 33-tisíc ubytovaných hostí, za rok 2016 ich bolo 46-tisíc."

Organizácia Košice Región Turizmus považuje rastúci trend návštevníkov Šíravy za výsledok mobilizácie a kvalitnej spolupráce lokálnych aktérov v cestovnom ruchu. Za uplynulé roky v jednotlivých strediskách pribudli ubytovacie kapacity spĺňajúce moderné štandardy a vyhľadávanou atrakciou návštevníkov zo širokého okolia je aj Thermalpark Šírava.

Zdá sa, že PCB už neodstrašuje od kúpania sa v Šírave

Veľkým strašiakom, ktorý sa pričinil o ústup Šíravy z niekdajšej pozície populárneho letoviska, bol výskyt zdraviu nebezpečných polychlórovaných bifenylov (PCB). Do vody sa dostal z chemického podniku Chemko Strážske. Chemička produkovala PCB odpady 25 rokov až do roku 1984. Tieto látky sa cez odpadový kanál a rieku Laborec dostávali aj do 14 kilometrov vzdialenej Šíravy. Hygienici v júni 2017 uvádzajú, že PCB "sú látky, ktoré sú vo vode málo rozpustné, a preto riziko z kúpania sa vo vode Zemplínskej Šíravy nehrozí. Laboratórnymi vyšetreniami povrchovej vody zo Zemplínskej Šíravy na PCB...v laboratóriu Regionálneho úradu pre verejné zdravotníctvo Košice nebolo potvrdené prekročenie ich limitnej hodnoty." (Regionálny úrad pre verejné zdravotníctvo).

Konzumovať ryby zo Šíravy sa však neodporúča. Jestvujúca ekologická PCB záťaž v regióne ešte stále nebola uspokojivo vyriešená.

Webkamera s pohľadom na Šíravu

(Pripravil vb)

Ďalšie info:

Pobyty pri vode

Vydané: 2017-07-01
Aktualizované: 2017-07-01

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky