Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Polárnik

Peter Valušiak v Arktíde
Peter Valušiak v Arktíde. Autor / zdroj: Vladimír Čukov.

Keď sa v roku 2008 polárnik Peter Valušiak pokúšal o sólový prechod cez Južný pól naprieč Antarktídou, prekazili mu to dôsledky pádu do ľadovcovej trhliny. Našťastie, pri páde do trhliny sa zachytil lyžiarskou paličkou a podarilo sa mu z nej vyliezť. Ľahko sa mohlo stať, že v nej zmizne a nikto ho už nenájde... Pri páde si "iba" poranil rameno. Napriek bolestiam pokračoval ďalej, no v nasledujúcich dňoch zistil, že rameno neposlúcha a musel si privolať pomoc a odvoz.

To je jedna z epizód filmu Polárnik, ktorý bol premietaný na festivale Ekotopfilm 2014. Filmový dokument Pavla Barabáša stojí za to si pozrieť. Je to film o ľudskej vytrvalosti, cieľavedomosti a odhodlaní, o neuveriteľnej telesnej i duševnej odolnosti, o úsilí prekonávať seba a dokázať, čo dosiaľ nikto nedosiahol.

Petrovi Valušiakovi s priateľmi sa už raz takýto "kúsok" podaril. V roku 1998 spolu s troma ruskými borcami na lyžiach prešiel naprieč Arktídou a cez Severný pól z Ruska do Kanady - autonómne, bez leteckej podpory a dopĺňania zásob. (Do výpravy ho pozval ruský polárnik Vladimír Čukov.) Zvládli to za 118 dní, od 23. februára do 20. júna 1998. Pred nimi to nikto iný nedokázal. Neodradili ich ani boriace sa ľadové kryhy, ani ľadové medvede. P. Barabáš z expedície pripravil dobrodružný dokument 118 dní v zajatí snehu a ľadu. Niektoré zo záberov filmu uvidíte aj vo filme Polárnik.

Polárnik. Ukážka z filmu Pavla Barabáša na Vimeo.

P. Valušiak sa v roku 2008 pokúšal o antarktickú obdobu úspešnej arktickej expedície. Podobne ako v prípade Arktídy, chcel prejsť autonómne Antarktídu, od pobrežia Atlantiku, z oblasti polárnej stanice Novolazarevskaja, dosiahnuť Južný pól a prejsť až na stanicu McMurdo pri Rossovom mori. Tento raz to chcel urobiť v sóle. Pred sebou mal takmer 4000 km putovania po najnehostinnejšom kontinente, 120 dní mrazu a samoty, a za sebou sane vážiace až 200 kg. Možno bola škoda, že si na výpravu nenašiel partnerov. Partnermi mu boli na diaľku tí, čo jeho postup sledovali vďaka spojeniu cez satelit. Počas výpravy sa stal aj reportérom. A tak kamera zaznamenala jeho omrznuté líca.

Ešte pred pokusom v roku 2008 sa P. Valušiak v roku 2005 zúčastnil na slovensko-českej výprave na najvyšší vrchol Antarktídy Mt. Vinson (5140 m). Prvenstvo tejto výpravy spočívalo v tom, že jej účastníci ako prví prešli k hore pešo od pobrežia. Expedícia následne získala filmovú podobu vo filme Neznáma Antarktída v réžii P. Barabáša. Niektoré zábery z "Neznámej Antarktídy" sa stali, podobne ako zábery zo "118 dní v zajatí snehu a ľadu", súčasťou filmu Polárnik.

Obal DVD Polárnik

Športové polárnictvo to je pochod v snehu a v ľade, v krutých mrazoch. Väčšina bežných ľudí by to nevydržala, nedokázali by sme to. Valušiak v polárnych podmienkach dokáže "fungovať". Za jeho výkonmi je aj niečo iné než len úžasná kondícia a odolnosť. Zvykne hovoriť, že pri polárnických výkonoch ide zo šesťdesiatich percent "o hlavu" a iba zo štyridsiatich percent o fyzičku. Asi by mi stačil len zlomok z tých jeho 60 a 40 percent a cítil by som sa ako hviezda.

Keď budete mať príležitosť, pozrite si film Polárnik. Barabášove K2 Studio sľubuje jeho vydanie na DVD. Obálka DVD je už pripravená.

Životopis Petra Valušiaka

Narodil sa 4. februára 1967 v Spišskej Sobote. Vyštudoval geológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Podnikol niekoľko expedícií do polárnych oblastí našej Zeme. Ako prvý Slovák stál na Severnom póle v roku 1993 i Južnom póle v roku 1996. Zúčastnil sa na prvom autonómnom prechode z Ruska do Kanady cez Severný pól v roku 1998 a na prvom prechode od okraja antarktického kontinentu na jeho najvyšší bod Mount Vinson v roku 2005.

Je majiteľ spoločnosti Outdoor guide v Bratislave. Má dve dcéry - Terezku a Leu.

Expedície, na ktorých sa Peter Valušiak zúčastnil

do roku 1991 – zimné a letné expedície: Altaj, Sajany, Bajkal, Pamír, Tjan San, Chamardaban, Fanské hory.

leto 1989 – Zeme Františka Jozefa

zima 1990 – Zeme Františka Jozefa

1991 – Kamčatka

1992 – expedícia ÁZIA ( Irán, Afganistan, Pakistan, India, Nepál, Sikkim)

1993 – Severný pól

1995 – Severný pól

1996 – Južný pól

1996 – Aconcagua

1997 – Polárny Ural, Karské more a Severná Zem

1998 – Severný pól

2005 – Mount Vinson, Antarktída

2008 – Severný pól

2009 – pokus o prechod Antarktídy - Zem kráľovnej Maud

2010 – Južný pól

2010 – expedícia OMO – Afrika

2010 – Auyvan Tepuy – Venezuela

2010 – Reunion – canyoning

2010 – Nepál - rieka Karnali (rafting)

2011 – Severný pól

Pripravil: Vlado Bibel

Vydané: 2014-10-22
Aktualizované: 2014-10-22

Kategórie: Fotopotulky, filmy, reportáže