Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Alpenverein varuje pred zlaňovaním z prasiat

Snímka z videa, ktoré zobrazuje, ako sa lano vyšmykne z jednej konzolky istiaceho prasaťa
Snímka z videa, ktoré zobrazuje, ako sa lano vyšmykne z jednej konzolky istiaceho prasaťa. Autor / zdroj: Österreichischer Bergrettungsdienst Bundesverband.

"Po niekoľkých ťažkých lezeckých pádoch sme nútení neodporúčať používanie prasiat na zlaňovanie. Pri opakovanom trhanom zaťažovaní a uvoľňovaní sa lano môže úplne uvoľniť z istiacej oceľovej konzoly." Uviedli to stránky rakúskeho horského klubu Alpenverein.

Tirolská horská služba po tragickej nehode a následovnom testovaní istiacich prasiat zistila, že pri prudkých pohyboch lana, môže dôjsť k jeho uvoľneniu z tejto istiacej konzoly, ktorá sa kvôli zakrútenému tvaru označuje ako prasací chvostík, či prasa. Vysvetľujú to tým, že prasatá sa používajú na iný účel, ako boli pôvodne konštruované:

"Prasacie chvostíky boli pôvodne skonštruované ako rýchlo zakladateľné istenie pri lezení s horným lanom (top-rope). Mali by byť v budúcnosti používané výlučne na tento cieľ, a pokiaľ to je možné nie na zlaňovanie na viacdĺžkových cestách atď. Oceľové konzoly predstavujú veľké nebezpečenstvo, ak sú používané na zlaňovanie. Potvrdzujú to prebiehajúce testy horskej služby. Ten, kto zlaňuje z prasiat, by si mal byť vedomý nebezpečenstva, že lano sa môže uvoľniť a mal by ho zaťažovať tak rovnomerne, ako je to len možné. Staviteľov nových viacdĺžkových ciest žiadame, aby viac prasatá nepoužívali."

Táto informácia sa na stránkach Alpenvereinu objavila po vyšetrovaní tragickej nehody v ceste Flying Grass na Martinskej stene pri Zirli neďaleko Insbrucku. Pri nehode zahynula lezkyňa po páde z výšky 30 metrov. K nehode došlo v júni 2014.

Andreas Würtele z Kuratória pre alpskú bezpečnosť pripravil video, ktoré zobrazuje, ako sa lano môže vyšmyknúť pri opakovaných trhaniach, keď je zachytené iba na jednom chvostíku konzolky. Žiaľ, takýto obrazový záznam nebol zverejnený pre prípad, že lano je korektne založené za dvoma chvostíkmi, ale tirolskí záchranári uvádzajú, že k tomu dochádza a môže to vysvetliť mnohé nehody, ku ktorým došlo pri zlaňovaní.

Pozrite si video, ako sa lano môže vyšmyknúť.

Na stránkach tirolskej horskej služby sa píše, že k vyskočeniu lana z prasacích chvostíkov môže dôjsť, ak je prerušené zlaňovanie, keď sa lezec niekde v stene zastaví a uvoľňuje lano, ak chce zmeniť polohu lana do bokov a prudko s ním hýbe. Vtedy lano v mnohých prípadoch vyskočí z prasaťa, alebo aspoň z jednej z jeho dvoch konzol. "Pri testoch to nebolo nič výnimočné," uvádza sa na stránke.

Tirolská horská služba navyše odporúča, aby bolo aj pri hornom istení a spúšťaní lezcov používané doplňujúce istenie z expresiek, alebo zamykateľných karabín.

Spracoval vb

Pridaj komentárPripojte komentár

Komentáre

suhlasim uplne, ale... Autor: Tomas (14.10.2014)

suhlasim uplne, ale chlapikovi co sa zabil, sa to podarilo, cize ked sa bude dat, sa tomu budem vyhybat, a ked nie, tak sa budem viacej bat.. Email: hlatky.tomas at gmail.com

Anonym (13.10.2014)

Prasata nie su na TOP-ROPE ale na spustanie a to co je na videu, je cira sialenost, lebo nikto takto nezlanuje.

Vydané: 2014-10-13
Aktualizované: 2014-10-13