Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Skalolezecké preteky: KalamárKAP 2013

Peťov zárez 5/5+, Kalamárka, Skaly pod chatami

Pozvánku sa skalolezecké preteky na kalamárskom andezite nám poslal správca skál na Kalamárke Jozef Sklenár. Preteky sa uskutočnia v sobotu, dvadsiateho ôsmeho septembra 2013. V prípade veľmi nepriaznivého počasia sa preteky presunú na ďalší deň, na nedeľu 29.9.2013. "Ale všetci veríme, že bohovia počasia nám budú aj toho roku naklonení..." píše J. Sklenár. Z informácie o pretekoch ďalej vyberáme:

Oproti vlaňajšiemu nultému ročníku KalamárKAPu – pretekov v krátkom behu a dlhom lezení sa zmenilo to, že už to nebudú preteky jednotlivcov, ale preteky dvojíc. Je to hlavne kvôli férovejšiemu a objektívnejšiemu hodnoteniu a zároveň si myslíme, že to aj viac korešponduje s duchom horolezectva ako takého, pretože kamarátstvo či partnerstvo na lane je jedným z jeho najdôležitejších aspektov... To podstatné, čím chceme aby KalamárKAP bol, však ostáva nezmenené – stretnutím kamarátov, ktorí si spolu dobre zalezú.

Registrácia bude prebiehať od 9:00 do 9:45 na Stavanisku (mestská časť Detvy), na začiatku panelovej cesty vedúcej na Kalamárku. Štartovné je 2 eurá, v cene je zahrnutý jeden guláš a jedno pivo. Každá zaregistrovaná dvojica dostane súťažné číslo a štartovný list so zoznamom súťažných ciest. Po registrácii bude nasledovať otvorenie pretekov a krátke vysvetlenie pravidiel.

Snímka prevzatá zo stránok www.kalamarka.sk. Autor: Klub alpinistov prešovských.

Prvá súťažná disciplína: Beh

Prvou súťažnou disciplínou je beh. Spoločný štart zo Stavaniska odpálime o 10:15. Pretekárov čaká síce necelé 2 km dlhá, no celkom výživná (prevýšenie cca 215 m) trať s betónovo-asfaltovým povrchom a bukovo-hrabovou kulisou. A keďže to bude tak trochu exhibičný beh na odplašenie medveďov, minimálnou povinnou výbavou každého pretekára bude sedák a 4 expresky, všetko samozrejme navlečené tak ako sa patrí, nech to pekne cinká... Cieľ je pred horárňou na Kalamárke. Hodnotenie podľa umiestnenia, systémom, že prvý v cieli získa najvyšší počet bodov a každý ďalší o niekoľko bodov menej. Súťažnej dvojici sa potom body zrátajú. Prevoz zvyšného matrošu a ostatných vecí zabezpečia organizátori. Držitelia preukazu ZŤP podla uváženia nemusia beh absolvovať. Po preukázaní sa potrebným dokladom im bude za beh pridelený priemerný počet bodov (priemer medzi prvým a posledným bežcom).

Lezecký maratón

Druhou a hlavnou disciplínou je lezecký maratón. Súťaží sa vo dvojiciach. Cieľom je vo vymedzenom čase získať čo najviac bodov za vylezené cesty. Každá dvojica dostane pri registrácii štartovný list so zoznamom súťažných ciest, do ktorého si budú pretekári vylezené cesty zapisovať. Vybraté cesty budú v obtiažnosti IV až X- UIAA, pričom do zoznamu organizátori nezabudli zaradiť aj zopár starých zabudnutých neodistených klasík, ktoré budú bodovo zvýhodnené. Takže v každom prípade je dobré si pribaliť nejaké vlastné istenia (friendy, čoky, hexy, vklinence...). V duchu kalamárskych tradícií budú zvýhodnení malým bodovým bonusom tí, ktorí nebudú používať magnézium. Najvyšší počet bodov je za cestu vylezenú štýlom OS, RP, PP, menej za AF a najmenej za TR. Každú cestu si pretekár môže započítať iba raz, v prípade viacnásobného prelezu si zapíše bodovo najhodnotnejší prelez. Konkrétnu cestu môžu, ale nemusia vyliezť obaja pretekári z dvojice, je na dvojici akú taktiku si zvolí... Vyplnený štartovný list treba odovzdať najneskôr o 17:00, kedy je ukončenie súťažnej časti pretekov. Za každú minútu meškania budú trestné body.

Vyhodnotenie a súťažné kategórie

Súťaží sa v 5 kategóriách: Muži, Ženy, Zmiešané dvojice, Horskí vlci (súčet rokov nad 100) a Zberači (najväčší počet vylezených ciest ľubovoľnej obtiažnosti). Po spočítaní bodov za prelezené cesty sa dvojici pripočítajú body za beh a spraví sa celkové poradie dvojíc. Zaujímavé a hodnotné ceny sú vďaka štedrým sponzorom pripravené pre prvé tri dvojice v každej kategórii.

Občerstvenie a večerný program

V ponuke bude výborný guľáš, pripravený priamo pánom horárom z Kalamárky, k nemu chlieb z miestnej pekárne „Mravec & synovia“ a čapované pivko z neďalekého rodinného pivovaru „Dobrovar“. Pretekári majú 1 porciu gulášu a 1 pivo grátis, ostatní guláš za 2 eurá a veľké pivo 0,50 eura.

V rámci večerného programu sú naplánované dve zaujímavé besedy. Najprv Jano Banko porozpráva príhody zo života na lane a na lyžiach a o tom ako bol "donútený" k lezeniu Vladom Tatarkom, lebo ten nemal koho na druhý koniec lana. Úsmevné príhody nielen z Kalamárky, Tatier a Álp, dokumentované exkluzívnymi dobovými fotografiami. A možno sa dozvieme aj to, ako sa v šesťdesiatom ôsmom dalo prejsť hranicami.

Z mladšej generácie vystúpi Jožo Krištoffy, povodí nás po Marmolade a po ďalších zaujímavých lezeckých oblastiach Európy a ak budeme dobrí, možno nám porozpráva aj o preleze najťažšej tatranskej cesty - Jet Stream 10-/10. Samozrejme nebude chýbať oheň, gitary, pivo a hviezdy nad hlavami.

Ďalšie informácie nájdete na stránke www.kalamarka.sk

Spracoval: vb

Pozvánka na KalamárKAP 2013

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Horolezectvo