Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Pozvánka na Predpitevný pohovor

Dodatok k nižšie uvedenému textu: 26. mája 2017 došlo v ceste Hĺbenie k úrazu. Lezec údajne spadol s uvoľneným kameňom a zlomil si nohu. Sova už niekoho klofla...

Štokerauská vápenka a skalná sova

Je to myšiak, alebo krtko, či skalné strašidlo? Možno sova - rozmýšľam pri pohľade na skalky Štokerauskej vápenky. Niekomu sa môžu zdať zlovestné tie dve očné diery a nos, či zobák medzi nimi. Keď ich zvýrazním zelenou "fixkou", sú úsmevnejšie.

Tesne pod nosom štokerauskej sovy vedie cesta nazvaná Vhĺbenie. Už som si povedal, že ju viac nepoleziem, pretože skalky v nej trocha dunia. Ale má dobré stupy, a tak mierne dunivé skalky netreba natoľko zaťažovať...

Lezieme sove pod zobákom, kým nás neklofne:-)

Pre začiatočníkov je to dobrá cesta, pretože je exponovaná, trocha vytláča, treba sa v nej správne natočiť, urobiť ľahkého sokolíka... Škoda, že nie je dlhšia.

Letecká 6, pravý variant - Štokerauská vápenka
Letecká 6, pravý variant - Štokerauská vápenka. Autor / zdroj: MM.

Skaly Štokerauskej vápenky ležia na úpätí Devínskej Kobyly, medzi bratislavskou Dúbravkou a Devínskou Novou Vsou. Chodieva sa na ne poza priestory niekdajšieho Technického skla, preto sa zvyknú označovať aj ako Skalky pri Technickom.

Kvapľové polia v Štokerauskej vápenke
Kvapľové polia v Štokerauskej vápenke.

Pamätám si, že keď som počas môjho nelezeckého obdobia prvýkrat prišiel pod lezeckú stenu Štokerauskej vápenky, zdala sa mi taká závratne strmá a vysoká, až som sa obával, či po nej budem môcť niekedy vyliezť. Vôbec som vtedy neuvažoval, že začnem po dlhej prestávke znova liezť, ale pritom som nejako podvedome s tou stenou stále zápasil. Teraz viem, že na lezecké pomery je to stena ľahká a nenáročná. Pre lepších lezcov nie je zaujímavá. Sprievodca na nej nachádza dve osmičky, ktoré ale nie sú považované za niečo výnimočné. Žiadna z nich sa nestala legendou ako napr. pajštúnska Žltá stienka. Sú omnoho kratšie, a pokiaľ ide napríklad o Krematórium, tam je ťažký úsek asi veľmi krátky.

Predpitevný pohovor

Všimli ste si ten názov: Krematórium? Na skalách v Devínskej je ďalší podobný názov - Predpitevný pohovor. To je cesta za 7-. Asi by ste neverili, že niekto sníva o Krematóriu, či o Predpitevnom pohovore. Lezcov však lákajú. Najmä po zime. Vtedy sa sen ľahko môže naplniť. Keď sa do južne obrátenej steny v Devínskej oprie slnko, už vo februári sa tam dá niekedy v pohode liezť bez toho, aby oziabali ruky. A netreba ani vystrčiť nohy z Bratislavy.

Kvapľové polia

Stena v Devínskej má ešte jednu zvláštnosť - Kvapľové pole. Tak sa volá jedna z najpopulárnejších ľahučkých štvorkových ciest. Lezie sa v nej naozaj po kvapľovom poli. Zrejme to kedysi bolo vnútro jaskyne, ktorú rozbili, keď sa v kameňolome ešte ťažilo. Kvapľové pole je typickou ukážkou jaskynného, sintrového vápenca. Tento vápenec je krehký a niekedy má pomerne lámavú škrupinu, ktorá môže byť zradná...

Ciest ako Kvapľové pole je na stene viac - aj samotné Kvapľové polia sú dve - oddelené na začiatku kríkom, na ktorom sa s obľubou zachytáva pri sťahovaní lano.

Zlaňovanie v Devínskej
Zlaňovanie v Devínskej.

Kedže stena je blízko, často na nej lezieme až do večera. Vtedy, keď slnko zapadá, skaly dostanú žlto-oranžový až ružovo-červený odtieň. Potom sa rýchlo stmieva a skaly na pár chvíľ zmodrejú. Zakrátko zošednú a začnú sa ponárať do tmy. Vtedy je najlepšie vytiahnuť čelovky. Tie sa zídu aj na cestu domov cez chodník v húštinách. Začiatkom leta na ňom svetielkujú svätojánske mušky.

Text a foto: Vlado Bibel, MM

Viac o lezení na Technickom skle (Štokerauská vápenka)

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Horolezectvo