Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Program festivalu Hory a mesto 2012

Hory a mesto - logo

Festival Hory a mesto 2012 ponúkne 52 filmov, z toho 18 slovenských, 11 hlavných hostí, 18 prednášok cestoklubov Kino Svet, 7 fotovýstav, víkendové lezecké preteky a ďalšie sprievodné aktivity. Oznamujú organizátori festivalu v tlačovej správe.

Festival Hory a mesto sa uskutoční v bratislavskom Auparku, v multiplexe Cinema City od 28. marca do 1. apríla 2012.


Tim Cope, hrdina filmu Po stopách Džingischána, v Mongolsku. Snímka zo stránok www.timcopejourneys.com

„Festival Hory a mesto pripravujeme v spolupráci s prestížnym Vancouver International Mountain Film Festival, vďaka čomu sa nám podarilo získať väčšinu jeho víťazných filmov. Uvedieme neskutočný film Tima Copea a Richarda Dennisona "Po stopách Džingischána" o 10 000 kilometrov dlhej sólo ceste Tima Copea z Mongolska do Maďarska, ktorá mu trvala celých 18 mesiacov; cestoval na koni, na ťave aj peši. Práve tento film si vo Vancouvri vyslúžil najvyššie ocenenie Grand Prix. Samozrejme, tých filmov, ktoré si zaslúžia pozornosť, je oveľa viac,“ povedal k filmovej prehliadke, ktorá tvorí jadro festivalového programu, jeho programový riaditeľ Alan Formánek.

Pozrite si trailer k filmu Po stopách Džingischána.

Prím držia tohto roku slovenské filmy, ktorých je až 18, pričom väčšina z nich bude mať na festivale svoju premiéru. Je to po prvý raz v histórii festivalu, čo je domáca tvorba takto hojne zastúpená. Filmári nakrúcali dokumenty častokrát v extrémnych podmienkach, v rôznych krajinách sveta. Okrem známych mien filmárov, ktorí takmer pravidelne uvádzajú svoje snímky na festivale (Pavol Barabáš, Peter Csonka, Rastislav Hatiar), je tohto roku veľa „prvolezcov“ (Dalibor Krupka, Peter Čaja či Michal Pusztay).

Celkovo je na festivale prostredníctvom filmárov zastúpených až 11 krajín. Okrem Slovenska sú to USA (16 filmov), Kanada (4 filmy), Česká republika (3 filmy), Nemecko (3 filmy), Francúzsko (2 filmy), Poľsko (2), Veľká Británia, Taliansko, Belgicko a Austrália (po jednom filme).

Tipy na 1. deň (28. marec 2012, streda)

Slovenským filmom bude patriť otvárací Večer slovenských premiér. V stredu 28. marca festival uvedie film ALL IN – Tatry bez limitov režiséra Jozefa Páleníka.

Nasledovať bude séria kratších filmov: La Bomba, Pocit nekonečna, film Sama Jaška Nomádi, film Vanda a dve animované snímky - Dobrý duch lezcov a Divoké kanoe. Slovenské filmy majú svoje zastúpenie vo všetkých programových blokoch a bude ich možné vidieť počas celého festivalu.

Slovenská rafterka a kajakárka Luciša Hollá - Mišíková porozpráva svoje príhody a skúsenosti z vodáckej expedície na Sibíri. Bezprostredne po nej sa premietne film s rovnakým názvom ako jej prezentácia Rieka divokých koní režiséra Mareka Hýžu. (Český režisér i rafterka sú aktérmi zaujímavého dokumentu z minulého ročníka festivalu v Divokých perejích Colorada. Film si môžete pozrieť na stránkach Českej televízie.)

Svoje multimediálne pásmo bude mať aj Tomáš Greksák, témou bude bouldrovanie v južnej Afrike.

Tipy na 2. deň (29. marec 2012, štvrtok)

Jedným z hlavných hostí je významný nemecký kajakár, niekoľkonásobný majster sveta Olaf Obsommer, športovec Adidasu. Jeho srdcovou záležitosťou je objavovanie divokých, neprebádaných riek po celom svete. Návštevníci festivalu ho už poznajú zo snímok, ktoré boli v programe predchádzajúcih ročníkov. Osobne sa však festivalu Hory a mesto zúčastní Obsommer po prvý raz. Jeho prezentácia je z divokých riek Ekvádoru, Mexika, Galapág, Kalifornie či Kanady.

Svoje cesty po rôznych kútoch sveta a prípravy na lezenie predstaví poľský pár - filmárka Eliza Kubarska, ktorá na Hory a mesto 2011 získala za svoj film Čo sa stalo na ostrove Pam Grand Prix a jej priateľ, fotograf David Kaszlikowszki, ktorý spolupracuje s National Geographic. Ich multimediálne pásmo sa volá Nemožné expedície. Obaja hostia sú zároveň členmi medzinárodnej poroty. Tu je video z ich vlaňajšieho víťazného filmu.

Tipy na 3. deň (30. marec 2012, piatok)


Mára Holeček nazval svoj autoportrét Jekyll & Hyde.
Snímka zo stránok http://marekholecek.cz, autor: M. Linhart.

Wilde Choice – to je názov multimediálneho pásma spomínaného Máru Holečku, ktorá sa zameria na jeho expedíciu na Nanga Parbat z minulého roku. Jej hlavným cieľom bolo vyliezť v malom tíme dvoh ľudí najvyššou stenou na svete.

Ďalším zaujímavým hosťom tretieho dňa bude Rakúšan Thomas Miklautsch so svojou prezentáciou Cesta od extrémnych športov k dobrodružnému filmovaniu. Hosť sa venuje windsurfingu na vysokohorských jazerách v Chile, Pakistane a okolo Mysu Horn, ako aj skákaniu z pobrežných útesov na ostrove Malpelo v Kolumbii.

Pripojené video sa venuje Miklautschovej "malej afére" s ľadovcom.

Tipy na 4. deň (31. marec 2012, sobota)

V sobotu vystúpi pred divákov veľká hviezda festivalu, priekopníčka nielen ženského lezenia, ale voľného lezenia ako takého, Američanka Lynn Hill. Päťdesiatjedenročná špičková športovkyňa, rešpektovaná legenda vo svete lezenia, je stále aktívna. Najčastejšie liezla v Yosemitoch, kde vyliezla svoju najslávnejšiu cestu – ako prvá zdolala voľným štýlom cestu Nos na El Capitan, ktorú týmto spôsobom nikto pred ňou a ešte aj dlho po nej nevyliezol. Bol to významný počin vo voľnom lezení, ktorý je dodnes prelomovým v histórii svetového lezenia. Jej multimediálna prezentácia sa volá Život, cesty a vývoj voľnej lezkyne.

Roman Dubský je slovenský profesionálny parašutista, basejumper a nadšený freerajdový lyžiar a cyklista, ktorý má za sebou vyše 4000 zoskokov. Aj o nich bude určite reč v rámci jeho prezentácie s názvom Žit a lietať naplno.

K víkendovej atmosfére prispeje aj Enviroblok. Piati prednášajúci priblížia z rôznych pohľadov tému ekodomov. Jeden z nich, Miroslav Kašiak, napríklad sprostredkuje zážitky z návštevy niekoľkých európskych ekodedín v Nemecku, Škótsku, Walese a Maďarsku.

V sobotu sa začnú tiež dvojdňové preteky Adidas Terrex Cup 2012 priamo v priestoroch centrálnej časti Auparku.

Tipy na 5. deň (1. apríl 2012, nedeľa)

Nedeľu zvoľní veľký showman, monocyklista Lutz Eichholz z Nemecka.

Trojnásobný svetový šampión predvedie v Bratislave exhibíciu plnú dychvyrážajúcich kúskov, trikov a neuveriteľnej zručnosti na bicykli s jedným kolesom. Jeho prezentácia sa volá Svet na jednom kolese a divákom ponúkne rozprávanie a premietanie fotografií z jazdenia na jednom kolese v Maroku a v Alpách. Viac o monocyklistovi Eicholzovi sa dozviete na jeho stránkach.

Nedeľný večer a zároveň záver festivalu Hory a mesto bude už tradične patriť víťazným filmom. Diváci tak budú mať ešte raz možnosť vidieť snímky, ktoré porota ohodnotila ako najlepšie.

Úplne na záver festivalu sa podelí o svoje ázijské cestovateľské skúsenosti Svetozár Krno. Vo vystúpení Od Kaukazu po ruský Ďaleký východ prinesie zábery a skúsenosti zo severného Kaukazu, altajskej hrebeňovky, voňavých lesov Saján, z hôr okolo Bajkalu, z gulagu v Kodari, zo Sachalinu, tigrích chodníkov v ussuriskej tajge a kamčatských vulkánov. Svetozár Krno bude deň predtým na menšom cestovateľskom stretnutí Expedície 2012 krstiť svoju novú knihu Zo sibírskeho Tibetu ku kolíske Džingischána, možno mu nejaké kusy knihy ostanú aj pre návštevníkov festivalu Hory a mesto.

Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto je určený aktívnym aj pasívnym milovníkom outdoorových aktivít. Každoročne oslovuje a inšpiruje tisíce mestských ľudí, ktorým ponúka tipy, ako zmysluplne tráviť voľný čas.

Filmy

Filmy sú umeleckou výpoveďou, ktorá sprostredkúva mimoriadne zážitky alebo neopakovateľné extrémne výkony, pričom v mnohých snímkach má svoje miesto aj humor a nadhľad.

„Keď sme zostavovali program, všimli sme si, ako často sa v názvoch alebo popisoch filmov opakuje v rôznych obmenách slovo „divokosť“, „divoký“. Je zrejmé, že divokosť živlov – vzduchu, skaly, vody, zeme ľudí inšpiruje a pozitívne provokuje. Divokosť je téma, sú to výzvy na prekonávanie, konfrontácie so sebou samým. Akoby dotyk s divokosťou pomáhal ľuďom dotknúť sa samého seba a zároveň ich privádzal na svoje vlastné okraje,“ povedala manažérka festivalu Natália Bokníková.

Napríklad film kajakára, majstra sveta Petra Csonku sa volá Divoké rieky Nórska. Nórsko je jedna z najkrajších oblastí pre extrémne kajakovanie a práve tam sa vydala skupina slovenských kajakárov. Film vznikal v náročných podmienkach, prináša pôsobivé obrázky zo severného Nórska a vynikajúce výkony našich kajakárov. Prezentácia rafterky Luciše Hollej má názov Rieka divokých koní, ďalší slovenský film sa volá Divoké kanoe (réžia Filip Michaliga) a Mára Holeček (ktorý je sám o sebe dosť „divoký“), nazval svoju prezentáciu Wild Choice. Divokí sú aj ľudia a ich „bláznivé“ činy – napríklad Rakúšan Thomas Miklautsch robí windsurfing na odľahlých vysokohorských jazerách, pod ľadovcami, je to jeho „divoký“ spôsob života v extrémnych podmienkach, ale aj Francúzi, ktorí testujú hranice slackline, voľného lietania a priateľstva, sú podľa mnohých divokí, ich film má názov Verím, že dokážem lietať – Let Francúzikov.

Celé členenie filmovej časti do jednotlivých blokov rámcujú živly – SKALA, VODA, VZDUCH a ZEM, ktoré tematicky filmy združujú. Tohto roku majú všetky živly takmer rovnaké zastúpenie, čo sa odzrkadlilo na pestrosti celého programu. Každý deň je na programe filmový blok, cestokluby, hostia a priebežne sprievodné aktivity.

Hostia

Festival ponúka tiež jedinečné stretnutia so vzácnymi hosťami, ktorí sú častokrát vzormi pre divákov alebo minimálne priamou inšpiráciou, živým dôkazom, „že sa to dá“. Počas dvanásťročnej histórie festivalu takto navštívili Bratislavu desiatky hostí – dobrodruhov, športovcov, nadšencov, propagátorov outdooru ako životného štýlu. Pre mnohých z nich to bola prvá návšteva Slovenska, niektorí sa na festival radi opäť vrátili. Tohto roku prijalo pozvanie na Hory a mesto až 11 hlavných hostí. V programe sú zaradené ich multimediálne prezentácie – premietanie a rozprávanie, v rámci ktorých sprostredkujú svoje zážitky. Jedným z nich je aj Čech Mára Holeček, ktorý má za sebou už vyše dvadsať veľkých expedícií do najvyšších hôr sveta a je mimoriadne dobrým a zábavným rozprávačom. Mnohí ho dokonca prirovnávajú k Američanovi Timmy O´Neillovi, ktorý bol hosťom festivalu vlani.

Cestokluby KINO SVET

Obľúbenou a divácky vyhľadávanou súčasťou programu Hory a mesto sú CESTOKLUBY KINO SVET. Autentické rozprávania cestovateľov ľudí inšpirujú, často im dodávajú odvahu podniknúť niečo podobné, byť aktívny a vyskúšať si niečo nepoznané. Tohto roku je v rámci cestoklubov na programe až 18 multimediálnych prednášok v desiatich blokoch, a niekoľko cestovateľských filmov. Najviac sprostredkovaných nevšedných zážitkov bude z Ázie, Južnej Ameriky, Indonézie, Nového Zélandu či Afriky. Pestrý je nielen výber jednotlivých krajín sveta, ale aj samotný štýl cestovania.

Cestovatelia majú túžbu spoznávať, priblížovať sa, ísť do hĺbky, častokrát až do duchovných dimenzií jednotlivých krajín a ich obyvateľov. Vnímajú život v kontexte danej krajiny, láka ich nahliadnuť do autentického života tamojšieho obyvateľstva, spoznať kolorit neznámej kultúry. Medzi takýchto cestovateľov patrí aj Vladimír Pauco, ktorý žil rok v Afrike, či Pavol Bartuš, ktorý sa počas svojho cestovania a fotografavania po Ázii zameriaval práve na ľudí.

Vydané: 2012-03-21
Aktualizované: 2012-03-21

Kategórie: - Výlety, prechádzky